No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZACHAROVCE: Spracovanie plastov údajne nemá škodiť zdraviu

ZacharovceMožné negatívne vplyvy na zdravie obyvateľov aj pracovníkov prevádzky na zhodnocovanie odpadových plastov, ktorá by mala byť zriadená v Zacharovciach, v časti zvanej Baránička, sa zatiaľ nepreukázali. Ako pre Rimava.sk uviedla starostka obce Ružena Gembická, vyplýva to z analýzy, ktorú mal investor doplniť a ktorú doručil aj na obecný úrad. Podľa starostky je spracovateľkou doktorka Jindra Holíková z Bratislavy. Ako starostka spomenula, podľa záverov tohto stanoviska plánovaná prevádzka nebude mať zlé dopady na zdravie zamestnancov ani obyvateľov Baráničky či neďalekých Viníc.

Zdravotných rizík sa obávali niekoľkí odporcovia zámeru, ktorí sa ozvali na februárovom verejnom hovore so zástupcami investora. Poukázali pritom práve na blízkosť záhradkárskej osady Vinice, kde majú ľudia aj rodinné domy. Podľa nich by mala byť technológia na spracovanie plastov umiestnená ďaleko od ľudských obydlí.
Zacharovce - BaraničkaVinice sú mestskou časťou Rimavskej Soboty. Stretnutia sa zúčastnil aj Ján Bozó z rimavskosobotského mestského úradu, z oddelenia stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy, ktorý uviedol, že mesto je v prípade tohto projektu dotknutou obcou a požiadal o zaslanie investičného zámeru na posúdenie. Ako pre Rimava.sk uviedla vedúca odboru rozvoja mesta Eva Muráriková, Mesto Rimavská Sobota do dnešného dňa nebolo oficiálne požiadané o stanovisko k investičnému zámeru. Podľa jej slov ale zaznamenali telefonické dotazy obyvateľov Vinice.

Spoločnosť predložila oznámenie o zámere spracovávať odpadové plasty na ministerstvo životného prostredia, v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. "Proces posudzovania je v počiatočnom štádiu a ďalej pokračuje," potvrdil pre Rimava.sk v závere minulého týždňa hovorca rezortu Maroš Stano. Zároveň vysvetlil, že v dokumentácii, ktorá obsahuje odborné podklady, emisnú štúdiu a podobne, bola definovaná ako dotknutá obec len obec Zacharovce. "Účastníkov konania v ďalšom povoľovacom procese zisťuje stavebný úrad – v tomto prípade je to obec Zacharovce,“ vysvetlil hovorca. Podľa neho v prípade, že sa mesto Rimavská Sobota cíti byť dotknutým subjektom, malo by uplatniť svoju požiadavku povoľujúcemu orgánu – teda obci Zacharovce.

Podľa starostky Zacharoviec bol februárový verejný hovor len prvotným prerokovaním zámeru, zápisnicu z neho poslali na ministerstvo. "Nebolo to stavebné ani územné konanie," uviedla Ružena Gembická a dodala, že proces pokračuje. Ako podotkla, Zacharovce sú účastníkom konania, oslovilo ich ministerstvo, preto čakajú na ďalšie kroky.

Investíciu za 10 miliónov eur plánuje spoločnosť Duo Globe, vytvoriť chce asi päťdesiat pracovných miest. Plasty plánuje spracovať katalytickou depolymerizáciou, zástupcovia investora však zdôraznili, že nejde o spaľovanie. Ako na verejnom hovore vysvetlili, plasty sa len roztápajú, bez prístupu kyslíka, bez horenia, v uzavretom procese, pričom výsledným produktom má byť tekutý palivový komponent.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=O47UAzrbjHI" width="600" height="388"]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross