No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Pri Zacharovciach chcú spracovávať odpadové plasty, z Viníc sa ozvali odporcovia

zacharovce verejny hovorV okrajovej časti Zacharoviec pri Rimavskej Sobote by mohla vzniknúť prevádzka na spracovanie odpadových plastov. Investíciu za 10 miliónov eur plánuje spoločnosť Duo Globe, vytvoriť chce asi päťdesiat pracovných miest. Pre Rimava.sk to potvrdil konateľ firmy Jozef Vaško. Oznámenie o zámere je na ministerstve životného prostredia. To, ako by mala prevádzka vyzerať a na akom princípe funguje, včera zástupcovia investora vysvetľovali aj na verejnom hovore v Zacharovciach. V priestoroch obecného úradu sa zišlo vyše šesťdesiat ľudí, medzi nimi aj niekoľkí obyvatelia z neďalekých Viníc, ktorí sa obávajú znečisťovania ovzdušia a toho, že takáto činnosť by bola zdraviu škodlivá.

Prevádzka by mala byť zriadená v časti zvanej Baránička, v katastrálnom území Zacharoviec, pri štátnej ceste. Ako včera pred občanmi uviedol jeden zo spoločníkov Duo Globe Štefan Cily, technológiu na spracovanie odpadových plastov už spustili do prevádzky v Seredi. Vysvetlil, že privážať budú plastový odpad od zmluvných dodávateľov, ten by sa mal ešte ručne dotrieďovať. Spracovaný bude katalytickou depolymerizáciou, podľa jeho slov však nejde o žiadne spaľovanie plastov. Ako zdôraznil, plasty sa len roztápajú, bez prístupu kyslíka, bez horenia, v uzavretom procese. Výsledným produktom je tekutý palivový komponent.

„Nechceme to tu,“ kričali ľudia z Viníc

Asi piati obyvatelia však proti takémuto zámeru nahlas ostro vystúpili. Spomenuli, že firme ide o peniaze, im o čistý vzduch a o zdravie. Poukázali na to, že v blízkosti plánovanej prevádzky je mestská časť Vinice, kde majú ľudia rodinné domy a záhrady. Podľa nich by mala byť technológia na spracovanie plastov umiestnená ďaleko od ľudských obydlí. Ozval sa však aj obyvateľ, podľa ktorého zriadenie takejto prevádzky nemusí byť vôbec zlý nápad.
Zástupcovia investora pozvali odporcov, aby sa prišli pozrieť na fabriku v Seredi. Zároveň poukázali na prísnu legislatívu, ktorá musí byť dodržaná, spomenuli, že od zainteresovaných úradov majú zatiaľ kladné stanoviská. Výnimkou je úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ako vysvetlila Tatiana Majanová z rimavskosobotského RÚVZ, z ich strany vydali zatiaľ nesúhlasné záväzné stanovisko práve kvôli tomu, že pri posudzovaní dopadov bola vynechaná časť Vinice. Spoločnosť by preto mala doplniť štúdie a opätovne ich predložiť. Majanová však obyvateľom vysvetlila, že ak budú dodržané všetky normy, úrad nemá dôvod vydať negatívne stanovisko.

jeden zo spoločníkov Duo Globe Štefan CilyZapojiť musia aj rimavskosobotskú radnicu

Na verejný hovor prišiel aj Ján Bozó z rimavskosobotského mestského úradu, z oddelenia stavebného poriadku, životného prostredia a dopravy. Ako uviedol, Mesto Rimavská Sobota je v  prípade tohto projektu dotknutou obcou a zámer na radnicu doručený nebol. Starostka Zacharoviec Ružena Gembická chybu priznala. Pripustila, že mali osloviť aj okolité katastre, ospravedlnila sa a uviedla, že dôjde k náprave.

Príchodu investora je starostka naklonená. „Žijeme v doline, ktorá  trpí obrovskou nezamestnanosťou cez tridsať percent, v našej obci je ešte vyššia, takže je tu snaha poskytnúť ľuďom prácu za slušný plat,“ povedala pre Rimava.sk starostka a spomenula, že pre každú obec znamená príchod investora aj ďalšie benefity, ako daň z nehnuteľností aj prípadná pomoc obci.
Spomenula, že sa zúčastnila odborných rokovaní, videla posudky a všetky boli kladné. „Nemám dôvod prečo pochybovať o tejto technológii, aj ja tu žijem, mám tu rodinný dom, záhradu a neobhajovala by som niečo, o čom by som si myslela, že to bude zlé pre mňa, pre prírodu, pre tento región,“ povedala pre Rimava.sk starostka.

Ak ľudia prevádzku odmietnu, firma ju zriadi inde

Podľa konateľa Duo Globe Jozefa Vaška majú obyvatelia právo vyjadriť svoj názor a o zámere s nimi chce komunikovať. Ako podotkol, zrejme však mali nesprávne informácie o tom, že firma chce postaviť spaľovňu plastov. "Nie je to žiadna spaľovňa," ubezpečil Vaško, ktorý celý proces prirovnal k zohrievaniu vody v hrnci na sporáku. "Je to klasický proces depolymerizácie, bez prístupu kyslíka, bez toho, aby oheň bol priamo spojený s plastom,“ vysvetlil. Po odsúhlasení zámeru a vybavení všetkých potrebných dokumentov by podľa Vaška mohli prevádzku spustiť do roka. Ako spomenul, spracovávať plánujú šesť tisíc ton odpadových plastov ročne, vytvorili by štyridsať pracovných miest pre ľudí so základným vzdelaním a asi desať miest v manažmente. Podľa jeho slov prišli do Zacharoviec s ponukou, ak ju ľudia zásadne odmietnu, zámer zrealizujú inde.

Vlastníkom objektov, kde by mala byť technológia umiestnená, je Tibor Bartók. Podľa jeho slov ide o objekty bývalého poľnohospodárskeho družstva. Ako povedal, prevádzku v Seredi si osobne pozrel a páčila sa mu, presvedčili ho aj informácie z ministerstva. Chcel by, aby sem firma prišla a v budúcnosti by podľa neho mohli pribudnúť v tejto lokalite aj ďalšie prevádzky.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=O47UAzrbjHI" width="600" height="388"] [nggallery id=1313]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross