No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zakúpenie polievacieho vozidla je realitou. Malo by prispieť k zníženiu prašnosti v meste

23. decembra 2020 | |  | | |

Tisovská samospráva súhlasila v júni tohto roka s rozšírením existujúcej skládky štrkovej sute v lokalite „Košianovo“ na pozemkoch, ktoré sú vo vlastníctve spoločnosti Calmit. Mestský parlament neskôr schválil aj memorandum i zmluvu o spolupráci s Calmitom. Podľa nej mesto vydalo súhlasné stanovisko v záujme udržať výrobu a zamestnanosť v tejto spoločnosti. „A to za predpokladu splnenia všetkých zákonných a iných noriem zo strany Calmitu,“ povedal pre Rimava.sk prednosta Mestského úradu v Tisovci Tibor Tokár. Zmluvné strany považujú rozširovanú časť úložiska za dočasnú. V zmluve je aj záväzok spoločnosti o rekultivácii využitej časti úložiska.

Článok pokračuje pod reklamouĎalšie články zmluvy upravujú spoluprácu zúčastnených strán. V záujme zlepšovania kvality životného prostredia sa Calmit napríklad zaviazal najneskôr do konca decembra zakúpiť polievacie vozidlo za účelom znižovania prašnosti existujúcej cestnej siete v areáli výrobného závodu v Tisovci. Spoločnosť sa zaviazala používať ho v čo najvyššom rozsahu v dňoch, keď sa zvyšuje prašnosť cestnej siete v dôsledku výrobného procesu a suchého počasia. „Veľmi pozitívne vnímame, že aj v týchto náročných časoch spoločnosť kúpila nové polievacie vozidlo. To, čo Calmit deklaroval a bolo zakotvené v zmluve, je už teraz realitou. Doteraz používali polievacie vozidlo, ktoré bolo zastarané a z toho vyplývali jeho časté poruchy,“ povedal Tokár a pokračoval: „Oni majú v praxi odsledované, po akých intervaloch treba polievať cesty najmä v období, keď neprší. Keď sa tak nedeje, tak veľké vozidlá rozvíria prach, čo postihuje značnú časť mesta.“ Prednosta mestského úradu by si podľa jeho slov vedel predstaviť, že by vozidlo využili aj v rámci mesta. „Ale toto nemám odkomunikované s vedením spoločnosti,“ podotkol.

Do zmluvy o spolupráci medzi mestom a Calmitom sa nedostalo vyriešenie otázky dechtového jazera, nachádzajúceho sa v areáli spomínanej spoločnosti. „Táto otázka nebola reálne nastolená. Možno je škoda, že sa to do zmluvy nedostalo. Ale keby jedna zo strán na vyriešení otázky dechtového jazera výslovne trvala, možno by sme zmluvu doteraz nemali uzatvorenú. Každopádne by sa rodila oveľa ťažšie. Ako samospráva však, samozrejme, považujeme existenciu dechtového jazera za ekologický problém,“ skonštatoval prednosta Tibor Tokár.

Zdroj: Rimava.sk, foto: Calmit, T. Tokár


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross