No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zníženie platu o 40 percent primátorovi vraj neublíži, ide o rozdiel viac ako tisíc eur mesačne

Bod Rôzne na uplynulom mestskom zastupiteľstve v Rimavskej Sobote patril aj návrhu na zníženie mesačného platu primátor Jozefa Šimka. Návrh pred zástupcov občanov predložil poslanec Roman Vaľo, a to s niekoľkými odôvodneniami.

„Primátor dlhodobo neplní uznesenia mestského zastupiteľstva a podľa nášho názoru týmto brzdí rozvoj mesta. Svoju nečinnosť vysvetľuje ako chybu poslancov. Po druhé, odmietol dotáciu 800 tis. eur na realizáciu priemyselného parku aj napriek schválenému a platnému uzneseniu. Svojím svojvoľným rozhodnutím podľa nášho názoru zobral Soboťanom šancu na dobrú prácu a vyšší plat. Po tretie, podľa nášho názoru je dlhodobo pasívny pri získavaní mimorozpočtových zdrojov. Mesto nemá možnosť rozvíjať sa nemožno ho tak zachrániť pre naše deti. Po štvrté, podľa nášho názoru je postup vedenia mesta pri verejnom obstarávaní netransparentný a bolo aj poukázané na množstvo závažných pochybení. Soboťania majú právo na efektívne a zákonné nakladanie s ich peniazmi,“ uviedol Vaľo s tým, že len týchto pár základných dôvodov je dostatočných na to, aby bol plat primátora znížený na zákonom stanovený základný plat. Podľa jeho slov súčasné navýšenie o 40 percent nie je pri týchto dôvodoch adekvátne.

Na dôvody reagoval aj Šimko. Ako povedal, primátorka Lučenca má príplatok 50 percent, primátor Veľkého Krtíša až 60-percentný príplatok. „Ale poďme na tých 800 tis. eur na priemyselný park. Tých 800 tis. eur ostáva v okrese Rimavská Sobota, máme ich dostať. Klamete, že ich mesto stratilo,“ avizoval primátor. Na margo toho neskôr reagoval poslanec Michal Demeter. Ako povedal, príspevok síce ostáva v okrese Rimavská Sobota, ale bude prerozdelený na menšie podnikateľské účely a nie len mestu. Slovná prestrelka pokračovala ďalej, v ktorej Šimko spomenul investičné akcie mesta či kontrolu NKÚ na mestskom úrade, ktorá však nezistila žiadne závažné pochybenia a ktorá podľa jeho slov vzišla z poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť. Ako však avizoval Vaľo, ktorý je zároveň aj predsedom poslaneckého klubu, táto kontrola bola plánovaná a rovnako primátorovi odkázal, aby nezavádzal.

Výsledkom diskusie bolo zníženie mesačného platu primátora na základný, čo predstavuje mesačný plat vo výške 3250 eur. „Tých pár eur mne neublíži,“ poznamenal Šimko. Mesačný plat sa primátorovi od 1. decembra 2019 zníži o viac ako tisíc eur.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross