No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zsolt tvrdí, že domy nevykrádal. K priznaniu ho vraj policajti nútili

z hlavného pojednávania, obzalovaný ZsoltMajitelia domov, ktorí vlani prišli o šperky aj peniaze, sa dnes na Okresnom súde v Rimavskej Sobote stretli so Zsoltom R., obžalovaným z krádeží v ich príbytkoch. Väčšina výpovedí zo strany poškodených mala spoločného menovateľa: páchateľa nevideli priamo pri čine, objavili len skalou rozbité okno a zistili, že v dome ktosi bol. S obžalovaným sa stretli prvýkrát pri rekonštrukcii prípadu, podľa nich sám spontánne ukázal, ako do domu vošiel, v ktorých izbách sa pohyboval a čo zobral. Samotný Zsolt však tvrdil, že poškodených nikdy predtým nevidel, v ich domoch nebol a k tomu, aby sa priznal, ho nútili policajti. Vraj sa mu mali dokonca vyhrážať bitkou.

Majetková škoda? Horší bol strach!

Na súd dnes prišlo viac ako desať svedkov, u ktorých sa vlani kradlo alebo u ktorých sa páchateľ na krádež len chystal. Jedna z poškodených vypovedala, že dom si našli vykradnutý po návrate z dovolenky. Páchateľ sa podľa jej slov dostal dnu cez zimnú záhradu, sklo rozbil skalou. Uviedla, že pri rekonštrukcii prípadu polícia priviedla obžalovaného Zsolta a podľa toho, ako sa pohyboval po dome, je presvedčená o tom, že u nich musel byť.“Človek, ktorý tam predtým nebol, by sa určite tak nevedel orientovať,“ skonštatovala a dodala, že Zsolt suverénne ukazoval na miesta, odkiaľ kradol. Odmietla, že by tak konal pod nátlakom polície. Ako doplnila, obžalovaný jej povedal, že šperky odniesol do záložne do Fiľakova, tam ich však už nenašla. Podotkla, že v celom prípade nejde len o majetkovú ujmu ale aj o psychické nepohodlie a strach, ktoré po krádeži zažívali najmä jej deti. Na otázku, či mal poškodený nejaké zranenia, viacerí svedkovia uviedli, že kríval. „Vraj ho pohrýzol pes,“ povedala jedna z poškodených.

Rozlúštil záhadu zmiznutých rukavíc

na súde vypovedal aj Štefan O., ktorý mal Zsoltovi pri krádežiach pomáhať

na súde vypovedal aj Štefan O., ktorý mal Zsoltovi pri krádežiach pomáhať

Aj ďalšia svedkyňa vypovedala, že páchateľom podľa nej musel byť obžalovaný Zsolt. Spomenula, že počas krádeže použil rukavice, ktoré boli pri krbe. Keď ho policajti priviedli na rekonštrukciu prípadu, rodina sa pýtala, kam ich dal, keďže ich nevedia nájsť. Podľa jej slov povedal, že rukavice zahodil na odkvapovú rúru a tam ich napokon skutočne aj objavili. Ako ďalej uviedla, pôvodne si mysleli, že zlodej vošiel do domu odzadu, zo záhrady. „On nás vyviedol z omylu, že tadiaľ len odišiel,“ vypovedala poškodená. Rovnako ako ďalší svedkovia tiež spomenula, že policajti na muža nevyvíjali žiadny nátlak, keď ho priviedli na miesto činu, sám ukázal, ako sa pohyboval a čo odkiaľ kradol. Vypovedali aj majitelia domov, ktorým nič nezmizlo, lebo sa včas zobudili, no našli si skalou rozbité okná. „Počula som buchot, najprv som tomu nevenovala pozornosť, myslela som si, že spadlo drevo v kotolni. Keď sa to zopakovalo, zišla som dole a spýtala som sa, či tam niekto je,“ opísala svedkyňa, ktorá až ráno zistila, že v dome mala neželanú návštevu. Podľa jej slov ju udivilo, že pri neskoršej rekonštrukcii obžalovaný ukázal presne na okno, ktoré bolo predtým rozbité.

Ja som to nebol, tvrdil obžalovaný

Zsolt, ktorý je z Maďarska a na pojednávaní preto musel byť aj tlmočník, však tvrdil, že poškodených nikdy predtým nevidel a v ich domoch nebol. Šperky vraj nezobral, zlato, ktoré dával do záložne, kupoval podľa jeho slov od dedinčanov. Ako povedal, počas rekonštrukcie bol pod nátlakom. Spomenul maďarsky hovoriaceho policajta, ktorý sa mu údajne mal vyhrážať bitkou a hovoril mu, že bude pre neho lepšie, ak sa prizná. Meno policajta uviesť nevedel, podľa jeho slov ho pozná len z videnia. Vypovedal, že už pri dolapení ho dokopali a následne ho zobrali zraneného do nemocnice. Na margo rekonštrukcií prípadov uviedol, že nevedel, kam ho policajti berú. Zsolt však tvrdil, že mu v aute hovorili, aby sa priznal. Podľa jeho slov mal strach, že ho v cele zbijú.

Komplic nezapieral

Na pojednávanie dnes ako svedka predviedli aj Štefana O., ktorý mal pri krádežiach pomáhať, trestným rozkazom už bol uznaný vinným a odpykáva si 14-mesačný trest. Uviedol, že obžalovaný Zsolt žije s jeho nevlastnou dcérou, berie ho ako zaťa. Priznal, že krádeže páchali spolu. „Raz on dával pozor, raz ja,“ povedal Štefan, no neskôr uviedol, že on kradol len v jednom dome. Kde a kedy, to si nepamätal. Zsolt odmietol, že by s predvedeným mužom spáchal nejakú krádež vlámaním.

Pojednávanie so Zsoltom R. bude pokračovať začiatkom júla. Na súde majú vypovedať ďalší poškodení, ktorí sa dnes nedostavili, vypočutý by mal byť aj policajt, ktorý sa zúčastnil previerky výpovede na mieste činu a podľa Zsolta vyvíjal na neho nátlak. Obhajca navrhol aj zistenie identity lekára, ktorý mal obžalovaného prijať v nemocnici, bezprostredne po tom, ako ho policajti v októbri dolapili.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články

Sériového zlodeja Zsolta čaká súd. Jeho komplic si už odpykáva trest
Zsolt, ktorý vlani vykrádal domy, je už obvinený v 23 prípadoch. Môže ich byť ešte viac
Sériovému zlodejovi pomáhal vykrádať domy aj príbuzný
Zlodeja obvineného z vykrádania rodinných domov vzali do väzby
Pri rodinných domoch sa opäť preskakovali ploty, policajti preverovali ďalšie oznámenie
R. SOBOTA: Z vykrádania domov obvinili muža z Maďarska, vyčíňal tu už aj v minulosti
Policajti v noci pri zásahu chytili podozrivú osobu. Majú zlodeja?
Po neznámom zlodejovi, ktorý vykráda rodinné domy, pátrajú už aj prezidiálne útvary
Kvôli vlámačkám zasadne krízový štáb. Polícia zverejnila popis podozrivého, o pomoc žiada aj obyvateľov
Vykradli ďalšie domy, zlodeji si odniesli šperky aj nábytok
Neznámy zlodej opäť úradoval, v noci si z domu odniesol peňaženku a šperky
Po krádežiach v rodinných domoch v R. Sobote zlodeji vyčínajú aj v okolí Fiľakova
Z domu ukradol finančnú hotovosť takmer 1900 eur
Na domoch rozbíjajú okná, potom ich vykradnú. Zlodeji vyčíňali niekoľkokrát
R. SOBOTA: Z domu ukradol šperky, peniaze aj alkohol, spôsobil 10-tisícovú škodu


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross