No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Župné trhy sa už stávajú tradíciou, opäť sa uskutočnia aj v našich regiónoch

Foto archívna. Zdroj: mesto Lučenec

BBSK – Župné trhy, zamerané na podporu regionálnych producentov z Banskobystrického kraja, sa tešia na návštevníkov aj v tomto roku. Sériu obľúbených podujatí otvoria Veľkonočné župné trhy v Banskej Bystrici už tento piatok.

Trhy sa budú konať vo vybraných siedmich okresných mestách v kraji od marca do októbra. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Tradícia novodobých Župných trhov sa v kraji začala písať už pred dvomi rokmi a bude pokračovať aj tento rok.

"Župné trhy nadväzujú na naše aktivity, ktoré smerujú k podpore miestnych remeselníkov, farmárov a producentov v rôznych regiónoch nášho kraja. Chceme, aby sa im u nás darilo a aby držali živé tradičné výrobné postupy, remeslá a pracovali so surovinami z lokálnych zdrojov. Aj preto pre nich vytvárame rôzne platformy, kde môžu svoju produkciu ponúknuť zákazníkom,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Článok pokračuje pod reklamou


Za predchádzajúce dva roky kraj počas Župných trhov poskytol priestor v priemere 55 remeselníkom.  Všetko sú to remeselníci alebo producenti z nášho kraja a výrobky mnohých z nich disponujú niektorou zo značiek Regionálny produkt Gemer – Malohont, Pohronie, Novohrad, Podpoľanie, Hont alebo Horehronie.

Župné trhy sa budú konať vždy v čase od 10.00 do 18.00 hod. Všetky stánky regionálnych výrobcov budú spájať rovnaké farby a označenie stánku logom REGIONÁLNE.

Súčasťou každého Župného trhu budú vystúpenia miestnych folklórnych súborov alebo skupín, väčšinou detských, a tiež tvorivé dielne, ktoré vedú samotní regionálni producenti. Návštevníci si tak môžu sami vlastnoručne vyrobiť remeselný výrobok a vyskúšať, čo všetko práca remeselníka obnáša. 

Kľúčovým projektom v podpore lokálnych producentov a remeselníkov je určite e-shop www.regionalnepulty.sk, za ktorým stojí Rozvojová agentúra BBSK a cez ktorý k dnešnému dňu predáva svoje výrobky 90 remeselníkom a výrobcov z Banskobystrického kraja.

Harmonogram Župných trhov 2024: 

  • 22. 3. - 23. 3. 2024 – Banská Bystrica, Stará Tržnica 
  • 26. 4. 2024 – Revúca, Námestie slobody
  • 21. 6. 2024 – Lučenec, Nám. Republiky
  • 28. 6. 2024 – Zvolen, Nám. SNP
  • 12. 7. - 14. 7. 2024 – Detva, Podpolianske slávnosti 
  • 27. 9. 2024 – Brezno, Námestie generála M. R. Štefánika 
  • 11. 10. - 12. 10. 2024 – Žiar nad Hronom, Žiarsky jarmok 

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross