No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako zvládnuť zimu s rozumným účtom za teplo?

20. novembra 2022 |  | 

Tohtoročná zima sa určite zapíše do histórie a nebude to pre teploty ani sneh. Na vine sú rekordné ceny za plyn a elektrinu. Aby ste ste sa nenechali prekvapiť, aký účet za teplo vám príde, prejdite na vykurovanie, ktoré je lacnejšie. Začnite kúriť drevom alebo drevenými peletami.

Vykurovanie pevnými palivami vždy predstavovalo ten najdostupnejší spôsob, ako mať doma príjemne teplo. Kúrenie drevom je ekologické riešenie, ktoré môže mať mnoho podôb. Drevo môžete použiť do krbu, kachlí aj kotla pripojeného na radiátory, ktoré vykúria celý dom.

V posledných rokoch stúpa aj obľuba peliet a automatický peletový kotol si inštalujú majitelia domov aj väčších nehnuteľností, ako sú penzióny alebo školy. Ich výhodou je hlavne takmer bezobslužná prevádzka.

Máte na výber

Medzi drevom a peletami je zásadný rozdiel v príprave a manipulácii. Palivové drevo treba vždy narezať, nechať poriadne vyschnúť a potom naštiepať na menšie polienka. Do krbu sa veľké kusy nevojdú, kotol však môžete naplniť aj dlhými kusmi dreva. V každom prípade musíte počítať s manuálnym prikladaním paliva, aby oheň nevyhasol. Keď sa to stane, čaká vás ručné rozkúrenie a prípadne aj opätovné vykúrenie domu, ktorý už vychladol.

Naproti tomu drevené pelety sú už z výroby pripravené na okamžité použitie. Všetky lisované valčeky majú rovnakú veľkosť a optimálnu vlhkosť. Pelety si môžete domov priviesť jednoducho v 15-kilogramových vreciach, alebo si objednať voľne sypané. Najväčšie kúzlo peliet je, že v kombinácii s automatickým kotlom vám zaistia príjemný komfort bez starostí s prikladaním. Doma budete mať vykúrené na požadovanú teplotu, ale o chod kotla na pelety sa prakticky nemusíte starať.

Kotol na pelety pracuje za vás

Len čo naplníte násypku kotla peletami, máte kúrenie na tri až päť dní vyriešené. „Náš automatický kotol Biopel môžete zapnúť aj na diaľku. Vďaka patróne sa zapáli plameň a kotol plynule dodáva do ohňa potrebné množstvo paliva,“ vysvetľuje Roman Boczek z firmy OPOP, ktorá vyrába kotly na tuhé palivo už viac ako 60 rokov.

Jednoducho môžete nastavovať a aj meniť teplotu. Kotol sa ovláda prostredníctvom dotykového displeja, cez izbové termostaty alebo môžete využiť aplikáciu a ovládať kúrenie odkiaľkoľvek z mobilu. Vzdialený prístup oceníte, ak často cestujete alebo sa vraciate domov neskoro večer. Po návrate vás vždy privíta príjemná teplota v dome. Ku kotlu môžete pripojiť aj snímač vonkajšej teploty, ktorý bude automaticky reagovať na výkyvy počasia.

Drevo je istota

Aj moderný kotol na drevo vás môže prekvapiť viacerými užitočnými „vychytávkami“, ktoré uľahčia jeho obsluhu. Aby ste si ušetrili zbytočné cesty do kotolne, môžete sa riadiť podľa signalizácie dohorievajúceho paliva. „Kotol od OPOP vás upozorní, kedy je vhodné priložiť ďalšiu dávku dreva. Notifikáciu uvidíte na prehľadnom displeji kotla a tiež môže pípnuť na váš mobilný telefón,“ vymenováva výhody Roman Boczek. V aplikácii môžete sledovať nastavenú teplotu a ďalšie parametre vykurovania.

Dlhšie intervaly medzi nutným pridaním paliva zaistí vysoká účinnosť kotla a veľká násypná šachta, do ktorej sa zmestí veľké množstvo dreva. Cez noc môžete využiť takzvaný stáložiarny režim, ktorý udržuje žeravú vrstvu dlhé hodiny.

Podľa vášho životného štýlu

Vďaka širokej ponuke kotlov na biomasu si môžete vybrať, či dáte prednosť automatickej alebo manuálnej prevádzke. Pri kúrení drevom ušetríte za palivo, budete však musieť pravidelne pridávať ruku k dielu. Automatické kotly na pelety vás môžu zbaviť ručného prikladania, ale za cenu vyšších nákladov na palivo. V oboch prípadoch budete mať účet za vykurovaciu sezónu pod kontrolou a zásobu paliva pekne pod svojou strechou.

Zdroj fotiek: Shutterstock, OPOP


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross