No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Aký je hlavný rozdiel medzi jednotlivými typmi batérií?

10. októbra 2022 |  | 
Zdroj obrázku: Alexander Sobol/Shutterstock.com

Prišli ste do predajne s elektronikou alebo si prezeráte ponuku batérií na internete. Môžete ostať zaskočení pri pohľade na množstvo rôznych typov batérií. Ktoré batérie potrebujete vy? V dnešnom článku vám prezradíme, ako sa líšia jednotlivé typy batérií a na čo sa využívajú. Vďaka tomu už viac pri nákupe bateriek nebudete zmätení.

Veľa písmeniek v jednom názve a príliš málo informácií. Pri nákupe batérií sa častokrát predpokladá, že už dopredu viete, aký typ batérie si idete kúpiť. Nakoľko existuje niekoľko druhov, vybrali sme tie, ktoré sa používajú a nakupujú najčastejšie. Ktoré to sú?

AAA batérie

Nedajte sa zmiasť. Skutočne existujú batérie AA aj AAA. Je medzi nimi rozdiel, preto by ste mali vedieť, ktoré z nich potrebujete. AAA batérie sú mikrotužkové batérie, ktoré už len svojou predponou „mikro“ značia, že ide o malé batérie. Pri malých batériách musíte rátať aj s nižšou kapacitou, teda životnosťou.

Tento typ batérií najčastejšie využívate do domácich „smart“ zariadení. Známe sú najmä tým, že sa vkladajú do ovládačov.

AA batérie

Druhý typ batérií sú AA batérie. AA batérie označujeme ako klasické tužkové batérie. Sú väčšie ako AAA batérie a svoje využitie majú najmä pri vreckových svietidlách. Tieto batérie sa oplatí mať doma aj v zálohe, nakoľko ide o najčastejší a najvyužívanejší typ batérií.

C a D batérie

Táto skupina obsahuje hneď dva typy batérií a to C a D. Ide o veľké batérie – lepšie povedané články. Tieto články majú svoje uplatnenie najmä pri veľkých svietidlách, pri veľkých spotrebičoch ale taktiež napríklad pri nástenných hodinách.

Poznáme aj ďalšie typy batérií, ako napríklad gombíková batéria či plochá batéria. Každá batéria má svoju špecifickú veľkosť, preto je dobré vedieť rozmery prístroja, do ktorého chcete batériu vložiť. Potom vám už nákup batérií nikdy nebude robiť problém.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross