No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Čo vysádzať na priestranný slnečný balkón?

20. novembra 2022 |  | 
Zdroj foto: Anna Nahabed/Shutterstock.com

Vhodné podmienky na pestovanie vyhľadávame predovšetkým na záhradách v záhonoch. Úžasný efekt z pestovania si však možno dopriať aj na balkónoch. Podľa sezónnych kritérií a orientácie balkóna vieme presne určiť, čo je vhodné a čo nie pre túto alternatívnu výsadbu. Stále sa rozhodujete, či dať na túto možnosť? Snáď vás presvedčia skvelé tipy na balkónové kvety.

Podmienky a kritériá pre pestovanie na balkóne

Kvety na balkóne vytvárajú súkromnú, priam intímnu atmosféru. Milujeme ich pre bližší kontakt s prírodou, mix farieb a vôní, o ktoré sa však treba vzorne starať. Ešte predtým si definujte presné podmienky, aké nám na pestovanie ponúka balkón. Je situovaný na slnečnej strane alebo ponúka polotieň? Napríklad v prípade veľmi slnečných balkónov sa nemožno pustiť do pestovania akejkoľvek okrasnej alebo úžitkovej rastliny, ktorej by priame slnečné lúče mohli skôr uškodiť.

Nezostáva to len pri výbere rastlín

Prvoradá je starostlivosť a obmedzenie rastu nežiadúcich burín. Podľa typu kvetinovej výsadby používame efektívne herbicídy, ktorými dosiahneme úžasný vizuálny efekt už do 4 – 6 hodín. Taktiež si treba preštudovať správnu aplikáciu, keďže mnohé herbicídy treba riediť vodou.

Ničenie burín nemá len vizuálny efekt. Zabraňuje neželaným rastlinám oberať o vodu a iné živiny vašu cielenú výsadbu. Zdarný rast podporíme aj správnym načasovaním NPK hnojív pred výsadbou. Sú určené pre rôzne okrasné rastliny, no skvelý efekt badať aj pri vhodnom výbere listovej zeleniny.

Pozor! Aj keď máme veľmi slnečný balkón, netreba to preceniť so zálievkou. Aj nadbytok vody dokáže uškodiť. Za veľmi praktické sú považované zásobníky na vodu alebo zavlažovacie systémy.

Výber vhodných balkónových rastlín

Na balkóny vyberajte rastliny s vyššími nárokmi na svetlo a teploty. Svetlo viac pomôže, ako uškodí krásnym petúniám. Petúnia vydrží až do prvých mrazov, ale treba z nej pravidelne zhadzovať suché lístky. Tieto rastliny hýria farbami, vďaka čomu oživia aj ten najnudnejší balkón. V tomto priestore vieme z nich ťažiť pre hustý ovísajúci rast - dodávajú lepší pocit súkromia počas horúcich letných dní. Za nenáročné na starostlivosť možno považovať aj begónie, ktoré taktiež poskytujú pestrú paletu farieb.

Zdroj foto: Lia Kos/Shutterstock.com

Ak si skutočne dáte záležať na farebnom efekte, na svoj slnečný balkón vysádzajte známy pupenec trojfarebný. Rastline sa na balkóne darí už od mája a vydrží do nástupu chladnej jesene. Má úžasné modrofialové kvety a nádherne zapasuje na balkóny v (stredo)morskom štýle.

V tomto zozname musíme spomenúť aj známu kráľovnú balkónových kvetín, a to mandevillu. Čo je na nej výnimočné, sú jej vysoké trúbkovité kvety v rôznych pastelových farbách. Jej výsadbu si treba ale poriadne premyslieť. Ide o jedovatú rastlinu, čo mení situáciu v domácnostiach a deťmi a zvieratami. Aj mandevilla vyžaduje pravidelné hnojenie, ideálne vo forme tekutého hnojiva s vyšším obsahom fosforu.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross