No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Elektroinštalácia rodinného domu: Na čo si dať pozor?

9. januára 2022 |  | 
Zdroj obrázku: Maryna Pleshkun/Shutterstock.com

Elektrina je pravdepodobne najdôležitejšia z domácich služieb. Je ťažké si predstaviť život bez elektriny, pretože to znamená nielen nedostatok svetla, ale aj vykurovanie vo väčšine budov, keďže ju potrebuje obehové čerpadlo a príslušenstvo kotla a dokonca aj voda, pokiaľ používame vlastnú studňu. Elektroinštalácia pokrýva celý dom a je veľmi rozsiahla. Pri jej plánovaní a realizácii nie je ťažké robiť chyby.

Nedostatok zásuviek

Príliš málo zásuviek v izbách je typickým neduhom aj v úplne nových domácnostiach. Výsledkom je zjavné nepohodlie a obvykle spleť rôznych predlžovacích káblov a adaptérov. Ešte viac než v spálňach alebo v obývačke je problém cítiť v kuchyni. Jednoducho povedané – v tejto miestnosti používame množstvo vybavenia, ktoré s časom pribúda. Tie napevno inštalované, ako je chladnička alebo umývačka riadu, by mali mať vlastné, samostatné zásuvky, ale určite budete chcieť napájať sendvičovač, kávovar, mixér a možno si zaobstaráte aj sušičku ovocia alebo pekáreň. Dvojzásuvky nad doskou stola by preto mali byť naplánované minimálne každých 1,5 m tam, kde s najväčšou pravdepodobnosťou umiestnite kávovar alebo mikrovlnku. V izbách je tiež stále viac elektrických zariadení.

Príliš málo svetiel

V dome sú obvykle izby väčšie ako v byte. Na to musíme pamätať pri plánovaní osvetlenia. Na spálňu s 10 m2 stačí jeden centrálne umiestnený luster, ale v 30-metrovej obývačke určite fungovať nebude.

Keď už teda budova stojí, ale elektroinštalácia ešte nie je, oplatí sa jej prevedenie konfrontovať s realitou a predpokladaným riešením interiéru. Je vhodné si vyznačiť na podlahe a stenách, kde budú rôzne väčšie spotrebiče a kde budú konektory na osvetlenie a zásuvky. Často sa až potom ukáže, že sa dá niečo zlepšiť.

Chýbajúce samostatné okruhy na práčku a ďalšie spotrebiče

Zariadenia inštalované napevno a zariadenia s výkonom nad 2 kW by mali byť napájané z každého samostatného okruhu (s vlastnou nadprúdovou ochranou v rozvádzači). Ide predovšetkým o chladničku, bojler, práčku, umývačku riadu, elektrický sporák alebo rúru. V prípade zariadení s vyšším výkonom je myšlienkou nepreťažovať jeden okruh, ale je tiež dôležité zaistiť spoľahlivú prevádzku. To je dôležité najmä v prípade kotla a chladničky, pretože porucha akéhokoľvek iného spotrebiča v dome by nemala spôsobiť ich vypnutie.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross