No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Je vás doma viac? Aká sedačka je ideálna pre veľkú rodinu?

26. februára 2023 |  | 
Zdroj: Procreators/Shutterstock.com

Veľká rodina potrebuje aj veľkú a pohodlnú sedačku, aby mohla spolu tráviť vzácny čas. Tá správna sedačka sa však nevyberá iba podľa rozmerov, ale aj podľa materiálu. Odolnosť čalúnenia je dôležitá najmä v domácnostiach s malými deťmi a domácimi zvieratami.

Ako si vybrať ideálnu rodinnú sedačku?

Pre veľkú rodinu sú ideálne rohové sedačky

Rohové sedacie súpravy do L sú priestranné a efektívne vypĺňajú priestor. Na výber sú sedačky v tvare L alebo U, pričom ramená môžu mať rôznu ale aj rovnakú dĺžku. V prípade sedačky v tvare L si dajte pozor, či má sedačka pravý alebo ľavý roh. Rohové sedačky sú mimoriadne praktické nielen pre veľké rodiny, ale aj pre časté a početné návštevy. Vďaka nim efektívnejšie využijete aj priestor kúte a získate ďalšie miesto na sedenie. V závislosti od veľkosti sedačky sa na nej usadí aj 4, 6 alebo aj 8 osôb. Najviac miesta ponúkajú sedačky v tvare U.

Potrebujete ešte viac priestoru?

K rohovej sedačke sa dá doplniť pohovka alebo kreslá, kompaktne pôsobia najmä vtedy, ak sú z rovnakej kolekcie. Za povšimnutie určite stoja aj ďalšie funkcie sedačiek a pohoviek. Vyšší komfort vám prinesú napríklad polohovateľné opierky hlavy, ktoré oceníte pri relaxovaní. Ak má sedačka predĺžené krídlo, dá sa na nej aj pohodlne vyspať a môže nahradiť rozkladací model na príležitostné spanie. Na prespanie 2 – 3 osôb sú ale potrebné priestrannejšie rozkladacie sedačky. V takom prípade sa hodí aj úložný priestor, napríklad na posteľnú bielizeň.

Odolné čalúnenie pre dlhšiu životnosť sedačky

Kožené sedačky sú luxusný a trvácny kus nábytku, lenže prírodná aj syntetická koža sa môže poškriabať. Do domácnosti s malými deťmi alebo zvieratami, ktoré zvyknú skákať aj na pohovku preto nie sú vždy úplne najvhodnejšie.

Na druhú stranu, ak sa prírodná koža pravidelne ošetruje, má dlhú životnosť, no ostrým pazúrikom domácich miláčikov neodolá. Riešením by mohol byť prehoz aspoň na tej časti, na ktorej zvykne vaše zvieratko ležať. Vyhnúť by ste sa mali aj obyčajným textilným čalúneniam bez odolnej povrchovej úpravy. Najlacnejšie látky sa nielen rýchlo ošúchajú, ale ťažko sa čistia a niektoré odolnejšie škvrny z nich možno ani nedostanete.

Ak chcete kvalitnú sedačku, ktorá vám vydrží niekoľko rokov v zachovalom stave, vyberajte si skôr moderné poťahové látky, ktoré majú vysokú odolnosť a sú aj vodoodpudivé. Poťahy s teflónovou povrchovou úpravou alebo ošetrené nanotechnológiou zabraňujú vsakovaniu vody do čalúnenia a sú odolnejšie aj voči znečisteniu. Samozrejme žiadny materiál neodolá znečisteniu úplne dokonale a preto treba prihliadať aj na náročnosť čistenia a starostlivosť o čalúnenie. 

Ani na tej najpohodlnejšej sedačke by ste nemali presedieť celý deň. Naplánujte si preto spoločný rodinný výlet napríklad na Muránsky hrad alebo iné zaujímavé miesto v okolí a užite si jarný deň, na ktorého konci vám bude relax v pohodlnej sedačke „chutiť“ ešte viac.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross