No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Návod, ako si v 6 jednoduchých krokoch vybrať kvalitnú prilbu na motorku

8. mája 2022 |  | 
Zdroj: nampix/Shutterstock.com

Prilba na motorku patrí k základnej povinnej výbave dvojkolesového motorového vozidla, takže jej výber je pred vaším prvým výletom naozaj dôležitý. Nakoniec je to jediná ochrana hlavy, ktorou pri rýchlej jazde na motorke disponujete. A nielen z tohto dôvodu by mala byť naozaj kvalitná. Aby ste preto nikde neurobili chybu a neohrozili svoju bezpečnosť i pohodlie na vozovke, nájdite si na hľadanie vhodného modelu čas a zvážte všetky dôležité detaily. 

Nie je to žiadna zložitý proces a v nasledujúcich krokoch sa o tom spolu s nami môžete veľmi rýchlo presvedčiť.

Vyberte si vhodný typ

Prvým veľkým faktorom správneho výberu prilby je jej druh. Môžu byť rôzne, čo závisí od odlišných podmienok, pri ktorých sa prilby používajú. Môžu to byť prilby integrálne, detské, odklápacie, race a Enduro. Najčastejšie však ide o otvorenú a uzavretú, teda celotvárovú prilbu.

Otvorené prilby majú svoje čaro najmä teraz, v letných dňoch, kedy pri jazde vplyvom vánku vetra pociťujete príjemné osvieženie. Naopak, uzavretá pevná prilba Shark poskytuje hlave väčšiu ochranu pred nárazmi vďaka pevnému chrániču brady, ktorý istí pred údermi do tváre, nosa a čeľuste a zároveň nás v chladnejších mesiacoch viac chráni pred vonkajšími vplyvmi. Rozhodnutie je len na vás, oplatí sa prilbu si aj vyskúšať.

Nezabudnite na správnu veľkosť

Technicky sa môže zdať, že nájdenie správnej veľkosti je jednoduché, no v praxi existujú malé úskalia, s ktorými treba pri nákupe počítať.

Oplatí sa zmerať obvod hlavy tesne nad ušami a meranie porovnať s veľkostnou tabuľkou od výrobcu. O tomto systéme sa dá povedať, že je na 90 % spoľahlivý. V skutočnosti sa môže stať, že keď si nasadíte prilbu, môže byť tesná, ak má vaša lebka nepravidelnosti, alebo ak nemáte dostatok miesta pre uši alebo pre spánky okuliarov, ak ich nosíte.

Záverečná kontrola je tá s nasadenou prilbou, skúste pri nej potriasť hlavou alebo pohnúť s prilbou rukami, ak sa príliš hýbe, pravdepodobne budete potrebovať o číslo menší model, ak naopak príliš tlačí na hlavu, rozhodnite sa pre extra veľkosť!

Veľmi dobre sa v tomto smere osvedčili napríklad štýlové prilby HJC, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale aj perfektne sedia a tak dokonale chránia hlavu!

Zvoľte si najlepší materiál

Výber materiálu plášťa prilby vždy prechádza dostupným rozpočtom. V skutočnosti existujú tri druhy materiálov používaných na jeho konštrukciu ide o uhlík, sklenené vlákno a polykarbonát alebo termoplastický materiál. Obe riešenia sú odolné a bezpečné, s vynikajúcou absorpciou nárazov, veľkou odolnosťou a elasticitou. Hlavný rozdiel je v ľahkosti. Uhlík a sklolaminát sú určite najcennejšie materiály, zatiaľ čo termoplasty sú ťažšie. Vo všetkých prípadoch je ale zaistená maximálna bezpečnosť.

Zdroj: Vgstockstudio/Shutterstock.com

Zlaďte sa do moderných a bezpečných farieb

Či už je to jednofarebná, s plameňmi alebo trblietkami, prilba na motorku musí rešpektovať aj váš štýl alebo možno ladiť s vaším silným strojom. Z hľadiska bezpečnosti však odporúčame svetlé farby, ktoré ponúkajú lepšiu viditeľnosť v premávke.

Nepodceňujte upevnenie prilby

Moto prilby majú dva spôsoby ovládania zapínania, známy dvojitý krúžok alebo pre niekoho praktickejší mikrometrický remienok. Dvojitý krúžok je precíznejší v nastavovaní, aj keď je menej praktický. V oboch prípadoch však zvyšuje komfort najmä polstrovaný popruh.

Myslite na dostatočné vetranie

Vetranie pre prilbu na motorku je dôležité v ktoromkoľvek mesiaci v roku. Počas teplejších mesiacov môžu niektoré ďalšie vetracie otvory odvádzať prebytočné teplo a v chladnejších mesiacoch je to zasa užitočné v prípade zahmleného priezoru. Vzhľadom na nepríjemný mráz, ktorý sa v tomto prípade vytvára vo vnútri prilby, je vhodné vyberať modely s predispozíciou pre prídavnú plastovú membránu, ktorá neumožňuje zahmlievanie priezoru.

Nič z nášho zoznamu rozhodne nevynechávajte, pretože každý jeden spomenutý detail prispieva nielen k vášmu pohodliu, ale aj bezpečiu na motorke.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross