No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pracovné oblečenie a obuv pre výškové práce a stavbarinu. Čo by mal tvoriť takýto komplet?

8. októbra 2022 |  | 

Výškové práce nesú so sebou veľa rizík a nebezpečenstiev. Dodržiavanie bezpečnostných noriem zahŕňa aj kvalitné pracovné oblečenie. Musí byť flexibilné, pohodlné, odolné, funkčné a bezpečné.

Čo nosia robotníci na stavbe?

Síce nemusia tráviť ráno veľa času pred zrkadlom, ale to neznamená, že do práce môžu vyraziť v tenkých teplákoch, nekvalitných topánkach a obyčajnej mikine. Existujú prísne pravidlá, ktoré spadajú do BOZP. Musia sa teda dodržiavať. Súčasťou pracovného kompletu by malo byť toto:

 • ochrana hlavy
 • pracovné topánky
 • pracovné nohavice a bunda
 • bezpečnostné okuliare
 • chrániče sluchu
 • rukavice

Ochrana hlavy

Pokiaľ je reč o časti tela, ktorú je potrebné najviac chrániť, je to hlava. Prilby sú neodmysliteľnou súčasťou stavebných prác a ich nosenie sa nemôže podceňovať. V každom momente totiž hrozí, že z výšky môže pracovníkom niečo padnúť na hlavu. Bezpečnostná prilba tesne prilieha k hlave a poskytuje zvýšenú ochranu pred nárazmi.

Pracovné topánky

Nosenie správnej pracovnej obuvi je kľúčové. Práca na lešení je riziková. Stačí chvíľka nepozornosti a stavbárom môže na nohu spadnúť oceľová tyč. Pre maximálnu ochranu prstov a chodidiel odporúčame nosiť topánky s oceľovou špičkou, ktoré tlmia silné nárazy. Topánky by mali byť dostatočne pevné a ideálne vodeodolné.

Pracovné oblečenie

Ochrana nôh začína kvalitnými a odolnými pracovnými nohavicami. Kraťasy a nohavice z ľahkého materiálu nie sú dostatočné. Hľadajte pevné komfortné nohavice, ktoré spoľahlivo odolávajú oderom, roztrhnutiu a zároveň vám poskytnú voľnosť pohybu. Vhodným materiálom je polyester s bavlnou. Pri výbere si všímajte, či majú nohavice dostatok vreciek, ergonomický strih, vystužené kolená a klinový rozkrok. Dôležité sú aj reflexné prvky. 

Výber pracovnej bundy závisí od toho, aké je momentálne ročné obdobie. V lete sú vhodné priedušné softshellové bundy, v zime je najlepšou voľbou prešívaná bavlna v kombinácii s polyesterom. Vo všeobecnosti platí, že bunda by mala byť vyrobená z pevného materiálu a nesmú na nej chýbať pevné manžety a zapínanie na zips. Samozrejmosťou sú praktické vrecká. Strih by mal zaistiť bezproblémovú pohyblivosť.

Ochrana zraku a sluchu

Oči a uši sú citlivými orgánmi, ktoré si musíte adekvátne chrániť, ak nechcete mať v skorom veku poškodený sluch a zrak. Na stavbe sa pracuje s hlučnou technikou, preto by ste na pracovisko nemali vstúpiť bez ochranných slúchadiel. Rovnako treba pristupovať k ochrane zraku, keďže kedykoľvek vám do oka môže padnúť kovová pilina. Reč je teda o bezpečnostných okuliaroch alebo tvárovom štíte. Záleží, s čím pracujete. 

Pracovné rukavic

Vedeli ste, že ročne v Amerike navštívi pohotovosť až milión stavebných pracovníkov? Prieskum ukázal, že 70 % z nich nemalo rukavice a 30 % malo na sebe nevhodné alebo zle nasadené rukavice. Bez zdravých rúk je nemožné pracovať, preto dbajte na to, aby tie vaše boli vždy chránené. Existuje veľa druhov:

 • celokožené,
 • protirezné,
 • kombinované,
 • zváracie,
 • tepelne odolné,
 • protinárazové a pod.

Ponuku kvalitného pracovného oblečenia a ochranných pomôcok nájdete na www.ardonsk.sk. Chráňte svoje zdravie a vyvarujte sa bezpečnostným rizikám. 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross