No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vyspite sa doružova! Tu sú 3 kroky k pohodlnému spánku

2. októbra 2022 |  | 
Zdroj: freepik.com

Prebúdzať sa ráno ešte unavenejší ako predtým, než sme si ľahli, nie je v poriadku. Uložte sa na spánok tak, aby ste si skutočne oddýchli. Ako to docieliť? Tu sú naše rady.

1. Nájdite si pohodlný matrac

Aby ste si zabezpečili pohodlný spánok, podstatné je spať na podklade, ktorý vyhovuje vašej telesnej konštrukcii, teda hmotnosti, ale aj zamestnaniu či spánkovým zvyklostiam. Ak váš matrac pri každom pohybe “plače”, nachádzajú sa na ňom všelijaké priehlbiny, stratil pôvodný tvar, je načase nahradiť ho novým. Matrac si vyberajte podľa typu roštu. V tomto prípade platí, že pevné rošty si rozumejú s mäkšími matracmi a lamelové rošty zasa s tvrdšími.

Pokiaľ spíte na čalúnenej posteli so zabudovaným matracom a máte pocit, že už stratil svoje pôvodné vlastnosti, vždy si môžete na posteľ uložiť vrchný, doplnkový matrac. Ak vás trápia špeciálne zdravotné ťažkosti, viete si zaobstarať matrac na mieru podľa toho, či ste dlhodobo odkázaní na lôžko, či vás trápia bolesti krčnej chrbtice alebo končatín. Riešením je tiež využívanie rôznych typov anatomických vankúšov a podložiek (pod nohy, pod krk a pod.).

2. Nepodceňte periny

Ku kvalitnému spánku prispievajú aj periny. Ak sa v noci často prevraciate, spíte nepokojne a ráno sa budíte s kýchaním alebo upchatým nosom, na vine nemusí byť len nekvalitný matrac, ale aj vaše periny. Dbajte na ich pravidelné pranie aspoň 2-krát do roka, meňte posteľné obliečky aspoň raz za dva týždne, no predovšetkým si do postele zabezpečte paplóny s antibakteriálnou úpravou.

Tie odolajú roztočom i baktériám a sú vhodné pre alergikov alebo astmatikov. Nielen matrace, ale aj antialergické a antibakteriálne vankúše a paplóny sa už  vyrábajú s touto úpravou. Ich vlastnosti ešte viac vylepšíte, ak budete svoje periny pravidelne vetrať – aspoň pol hodinu po spaní ich necháte vychladnúť, dobre ich pretrepete a na deň zakryjete dekou.

Zdroj: acko.sk

Aká by to ale bola posteľ bez poriadnej posteľnej bielizne? Na kvalitný vankúš patrí aj kvalitná obliečka! Medzi najobľúbenejšie patria naďalej bavlnené obliečky, ktoré si rozumejú aj s tou najcitlivejšou pokožkou. Ak sú obliečky zhotovené zo 100 % bavlny, máte istotu, že sú tvarovo a farebne stále, príjemné na dotyk, vzdušné a dobre odvádzajú pot. Bavlnené obliečky sú dostupné v mnohých farebných vyhotoveniach, takže nepotešíte len vašu pokožku, ale takisto aj oči. Krásne ustlaná posteľ a obliečky, ktoré ladia s dizajnom spálne, priam lákajú na spánok.

3. Zbavte sa starostí a zbytočných myšlienok

Väčšina z nás má tendenciu pred spaním myslieť na to, čo všetko nás čaká na druhý deň. Povinnosti doma, v škole, v práci nás nútia neustále premýšľať a udržiavajú našu dušu v strese. Tiež si ležiac v posteli v hlave dookola opakujete, na čo nesmiete zabudnúť a čo všetko vás zajtra neminie? Majte poruke diár, ktorému zveríte všetky svoje starosti. To najhoršie, čo môžete spraviť, je líhať si s nimi do postele. Mohli by vám priniesť zlé sny alebo aj prekaziť zaspávanie. Aby ste sa v posteli cítili pohodlne, postarajte sa o ideálne svetelné podmienky.

Zdroj: freepik.com

Stiahnite žalúzie, rolety alebo zatiahnite závesy, ak vonku štekajú psy, prípadne vás ruší premávka na ceste, zatvorte si okná, prípadne využite štuple do uší a očné masky. K príjemnému zaspávaniu poslúžia aj vône, upokojte sa levanduľovým vankúšikom alebo vonným olejom. Pred spaním si môžete dopriať relax vo vani, započúvať sa do príjemnej hudby alebo si prečítať dobrú knihu. Určite sa ale vyhnite pracovným povinnostiam, čítaniu e-mailov alebo sociálnym sieťam. Opäť by spôsobili vírenie nutkavých myšlienok. Ak sa budete držať týchto troch zásad, ráno sa budete budiť ružoví ako bábätká.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross