No active "ca-sidebar-197687" sidebar

“A cappella” MYSTIC CHOIR: Každé naše vystúpenie sa snažíme obohatiť o choreografiu a ľudovú pieseň

perex-mysticSpeváckych talentov v Rimavskej Sobote nie je málo. Dôkazom toho je aj novovzniknuté hudobné teleso, spevácky zbor “a cappella” Mystic Choir, ktorý tento rok oslávi svoje prvé výročie. Ako a kedy vôbec vznikol, kde ho môžete počuť a aké plány do budúcna má tento spevácky zbor? Na tieto a ďalšie otázky sa redakcia Rimava.sk pýtala jeho zakladateľky a členky Heleny Danišovej.

Kedy a ako ste vznikli?
Mystic Choir vznikol akoby symbolicky 17. novembra 2014, v deň, kedy sme si pripomenuli 25. výročie Nežnej revolúcie. Tento ambiciózny súbor pôsobí pri Základnej umeleckej škole v Rimavskej Sobote. Prezentuje hudobný štýl, ktorý spája populárnu hudbu s klasickou. Hudobný prejav skupiny je charakteristický viachlasným spevom v štýle a capella so sporadickým inštrumentálnym sprievodom, v ktorom hrajú prím nástroje ako klavír a bubny.

Ako vlastne vznikla myšlienka založiť takýto zbor?
Keď som sa vlani v septembri presťahovala za prácou do Rimavskej Soboty, myšlienka v hlave už bola pripravená. Povolaním som síce ekonóm, ale srdcom mám blízko k hudbe. Ako 10-ročná žiačka ZUŠ som založila svoju prvú hudobnú skupinu, v rodnej dedine pri Štúrove. Naposledy to bola dievčenská formácia v Banskej Bystrici, kde som posledné roky pôsobila. Prísť do nového mesta bolo pre mňa veľkou výzvou, veď som tu nikoho nepoznala. V jeden septembrový večer 2014 som prelustrovala internet, „vygúglila“ som zaujímavú osobnosť a už o pár dní som sa vo svojom novom byte stretla s Jankou Dobrockou, dirigentkou a učiteľkou ZUŠ v Rimavskej Sobote.

A cappelly vznikajú prevažne vo väčších mestách, nemali ste problém s členmi u nás v meste?
V prvom momente som Janke Dobrockej navrhla, aby sme to urobili v rámci regiónu a oslovili známych z Rimavskej Soboty, Lučenca, Fiľakova, Poltára a okolitých dedín. Janka ako skúsená hudobníčka, poznajúc miestnych ľudí, ma presvedčila, že aj v Rimavskej Sobote sa nájde dostatočný počet 10 až 12 spevákov. Pripravili sme si menný zoznam a oslovovali jedného za druhým. Za občasným NIE prišlo aj niekoľko potešujúcich ÁNO.

Zrejme sa Vám podarilo nájsť tých 10 až 12 spevákov. Koľko členov je aktuálne v zbore?
Cez letné prázdniny pribudlo niekoľko externých členov, bývalých žiakov ZUŠ, ktorí študujú mimo mesta. Takže v tejto chvíli je nás päťnásť, deväť žien a šesť mužov.

Päťnásť je pekné číslo. Kto ho vlastne tvorí a čím sa podľa Vás odlišujete od ostatných zborov?
Ako nový súbor sa stále ešte formujeme. Našimi členmi sú bývalí aj súčasní žiaci ZUŠ nad 15 rokov. Zaujímavosťou je, že hoci medzi najstaršími a najmladšími členmi je 30-ročný vekový rozdiel, pri skúškach a na koncertoch to vôbec nepociťujeme. Určite chceme byť originálni a svojskí. Preto sa snažíme každé vystúpenie obohatiť nenáročnou choreografiou a zábavnou vsuvkou v podobe slovenskej ľudovej piesne.

Vypočuť si ľudovú pieseň ako a capellu je originálny nápad. Čo však tvorí väčšinu Vášho repertoáru a kto ho pripravuje?
Repertoár tvoria skladby svetovej hudobnej scény, väčšinou súčasnej populárnej hudby ako ABBA, Eric Clapton, Karl Jenkins, Tin Christopher a iní. Skladby vyberáme hlavne my dve s Jankou Dobrockou, ale nový materiál nosia aj ostatní členovia. Ten postupne zaradíme do plánu nácvikov. Zaujímavé nahrávky nám poskytol aj riaditeľ ZUŠ Marian Lacko, určite ich v najbližšom období použijeme. Radi by sme spolupracovali aj s hudobníkmi, ktorí by nám pomohli s hudobným aranžmánom a prispôsobili noty „na mieru“.

Kde všade sme Vás už mohli počuť?
Súbor sa aktívne zúčastňuje na koncertných aktivitách ZUŠ. Zatiaľ má za sebou niekoľko vystúpení regionálneho charakteru. Prvé vystúpenie sme mali v apríli tohto roku v Dome kultúry v Rimavskej Sobote, v máji ďalšie vystúpenie v Dome kultúry a v júni sme hosťovali na akcii „Noc hudby“, do ktorej sa v tomto roku prvýkrát zapojila aj ZUŠ. Na Jána sme mali celovečerný program s detským speváckym súborom Nádej v Kúpeľoch Číž, kde sme zožali veľký úspech.

Takže ohlasy od ľudí sú zrejme pozitívne?
Ohlasy sú zatiaľ veľmi pozitívne. To nás povzbudzuje do ďalšej práce, pretože za tak krátky čas sme dokázali nacvičiť pár skladieb, postavili sa na javisko a vyčarili úsmev na tvárach divákov. Je to niečo, čo nás posúva ďalej. Pravidelnou vsuvkou na koncertoch býva nejaká známa slovenská ľudovka aj s vlastnou choreografiou, čo diváci vždy ocenia, dokonca s nami spievajú a zabávajú sa.

Pripravujete aj premiérový vlastný koncert. Kedy a kde sa bude konať a čo máte pripravené pre návštevníkov?
Áno, je to pravda. Budeme mať prvý vlastný koncert v Rimavskej Sobote pod názvom Mystic Choir pod Orechom – koncert s prekvapením. V utorok, 18. augusta o 19,00 hod. sa vám predstavíme s novým repertoárom, choreografiou a v zaujímavom outfite. Miestom činu bude opäť už známy starý Orech na nádvorí ZUŠ na Salvovej ulici. Pre návštevníkov máme pripravené mnohé prekvapenia, z ktorých spomeniem iba zopár, aby to naozaj ostalo prekvapením. Okrem toho, že vám v roztrhaných háboch zahráme divadlo, môžete ochutnať aj naše vlastnoručne upečené dobroty a mnoho ďalšieho. Vstupenky sa nepredávajú, môže prísť každý. Vstupné bude dobrovoľné.

Potom o dva dni neskôr Vás čaká súťaž v Bratislave. O akú súťaž ide a aké ďalšie zbory tam spolu s Vami vystúpia?
Zmyslom nášho koncertu pod Orechom je predstaviť sa s novým repertoárom, odspievať ho na verejnosti, nabrať skúsenosti, aby sme potom o dva dni mohli v hlavnom meste dobre reprezentovať mesto a región na medzinárodnej súťaži Bratislava Cantati 2015. Prihlásili sme sa do dvoch kategórií: Hudobné divadlo a Ľudová pieseň a cappella. Okrem súťažných vystúpení tam absolvujeme ďalšie štyri koncerty spolu s ostatnými súbormi z Fínska, Bulharska, Poľska a Indonézie.

A s akými ambíciami idete na súťaž?
Medzinárodná porota podľa počtu získaných bodov udeľuje umiestnenie v rôznych pásmach (bronzové, strieborné, zlaté) a môže udeliť aj mimoriadne ceny - za dramaturgiu, hlasovú kultúru, štýlovú interpretáciu. Aj keď ide o amatérsku súťaž, súperiť budeme s veľmi silnými a kvalitnými súbormi. V prvom rade chceme nabrať skúsenosti, spoznať nových ľudí, vyskúšať niečo aj v medzinárodnom meradle a hlavne podať kvalitný výkon. Spolieham sa na tímovú prácu a poctivú letnú prípravu, začo ďakujem aj riaditeľovi ZUŠ, ktorý nám poskytol priestory na prípravu počas letných prázdnin.

Hovorí sa, že dobrých spevákov nikdy nie je dosť. Plánujete rozšíriť svoje rady v zbore aj o nových členov?
Samozrejme, dobrí speváci sú vždy vítaní. Základnou podmienkou je vek nad 15 rokov, aby ten hlas už nebol detský. Maximálny počet členov nemáme určený. Najväčšia a capella formácia v Európe, Perpetuum Jazzile, má asi 40 členov a znie to fantasticky. Takže netreba čakať, kým uvidíte niekde oznam o konkurze pre nových členov. Viete, kde nás nájdete, stačí sa informovať na sekretariáte ZUŠ a keď prejdete výberom, môžete sa stať členom veľmi rýchlo...

Okrem rozšírenia zboru máte určite aj iné plány do budúcna, prezradíte aké?
Od septembra už máme naplánované množstvo vystúpení na rôznych podujatiach hlavne v Rimavskej Sobote a okolí. Ďalší vlastný koncert plánujeme k 1.výročiu založenia Mystic Choir v novembri. A plány do budúcna? Určite nejaké zahraničné vystúpenie, získanie financií na vlastnú aparatúru a vydanie CD.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross