No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KRASKOVO: Kostolom vás prevedie bývalý vojak, kultúrna pamiatka je jeho srdcovkou

12. augusta 2013 |  | 

kostol v KraskoveKľúče od kostolíka v Kraskove, národnej kultúrnej pamiatky, pred rokom zverili do rúk nového sprievodcu. Spolu s nimi prevzal aj veľkú zodpovednosť za spokojnosť turistov a návštevníkov, ktorí objavujú krásy Gotickej cesty. Do malej dedinky neďaleko Rimavskej Soboty si prichádzajú pozrieť vzácne fresky, krstiteľnicu, staručký organ, jedinečný kazetový strop...veru, je tu čo obdivovať.

„Nový sprievodca, pán Jaroslav Horváth, sa za ten rok osvedčil viac ako na sto percent. Turistom podá pútavý, miestami až dramatický výklad. Dovolím si tvrdiť, že na okolí nie je žiadny gotický kostolík ošetrený takýmto výkladom, ako práve v Kraskove,“ povedal nám pred časom administrátor cirkevného zboru Martin Riecky. Vybrali sme sa teda na návštevu...

Ku kostolíku na okraji obce nás nasmerovala tabuľa, odbočka z hlavnej cesty vedie k cintorínu, nad ktorým zahliadnete zvonicu a múry malého kostola. O chvíľu bolo počuť zvuk motorky, ktorá priviezla sympatického pána s ruksakom na chrbte. Stretnutie sme mali síce vopred dohodnuté, na bráne však nechýba telefónne číslo na sprievodcu. „Bol už aj taký deň, že som sa otočil šesťkrát, bývam tu, neďaleko, takže raz-dva pribehnem keď sem prídu turisti, motorka je v pohotovosti. Snažím sa byť stále po ruke,“ hovorí Jaroslav Horváth. Víta nás pred kostolom a hneď začína svoje rozprávanie o histórii vzniku obce. Viete, odkiaľ vôbec pochádza názov „Kraskovo“?

jedna z fresiek v kostoleVchádzame do kostolíka, ktorý je vnútri ešte menší, než by ste čakali. Zaujme nás ticho, pokoj, vôňa dreva, steny zaplnené freskami, unikátny strop, nestíhame sa obzerať...kam zmizol sprievodca? Zrazu zaznie tajomná organová hudba a pán Horváth sa vracia, aj so svojim výkladom o význame a histórii kultúrnej pamiatky. Priblíži ladislavskú legendu, upriami našu pozornosť na oltár aj kazateľnicu, na staručký organ (vraj stále funkčný), na okná, obrazce na strope, z ktorých ani jeden nie je rovnaký. Stojíme len malý kúsok od najstaršieho predmetu v kostole a sotva si ho všimneme. „Aj ostatní sú na tom podobne,“ smeje sa sprievodca a už nám rozpráva o význame krstiteľnice, ktorá pamätá nejedno storočie.

Pred odchodom z kostola sa zapíšeme do knihy návštev – zaviedli ju iba nedávno a tak má zaplnených ešte len pár stránok. Zbežne ich preletíme očami a vieme, že všetkým podpísaným sa kostol aj výklad páčil rovnako ako nám. Boli tu už turisti z Čiech, Maďarska, Poľska (sprevádzaní Magdou Vášaryovou), Švajčiarska. „Niekedy sem prídu maďarskí turisti a spýtajú sa, či im umožním, aby tu mali Služby Božie. No a prečo by nie?, poviem im. Veď je to tu pre ľudí,“ hovorí sprievodca a s hrdosťou spomenie aj sympózium profesorov a študentov Karlovej univerzity, ktoré sa tu konalo na jeseň. „To boli skutoční odborníci, toľko vedeli o tých freskách,“ povie uznanlivo sprievodca-samouk a priznáva, že veru z profesorských hláv načerpal veľa informácií pre svoj výklad.

„Na priemyslovke som pomaly prepadal z dejepisu a dnes ma to náramne baví. Nepovedal by som, že kostol raz bude mojou srdcovkou,“ smeje sa pán Horváth, vojak na výsluhe, ktorý v Kraskove žije len pár rokov, no ako hovorí, mentalitu miestnych ľudí už stihol spoznať.

kraskovo-text

Keď ho vlani cirkev oslovila, aby kostolom sprevádzal turistov, bol nadšený. Priviedol doň aj svojich príbuzných a vždy sa teší, keď môže novým návštevníkom ukázať gotický skvost regiónu. Dokonca by chcel pripraviť nejakú novú publikáciu pre turistov. Priznáva, že tí ho niekedy potrápia aj záludnými otázkami. „Švajčiari, tí ma šokovali ako boli pripravení, všetko mali vopred naštudované ale chceli tú krásu vidieť naživo,“ hovorí sprievodca a spomenie nám aj vtipné príhody so študentmi. Chce ich ušetriť pred karhavými pohľadmi učiteliek a tak sa ich radšej na niektoré kapitoly dejín nepýta. „Hlavne keď sa dostaneme sem, k hrobu Augusta Horislava Škultétyho,“ povie pán Horváth a ukazuje nám miesto posledného odpočinku tohto štúrovca. Zastavíme sa ešte na chvíľu pri vonkajších maľbách aj zvonici.

„Pánty schválne nechcem namazať, nech to vŕzga ako správna stará brána,“ vysvetľuje sprievodca, keď zamyká vonkajšiu bránu a my sa pomaly zberáme na odchod. Návšteva v kraskovskom kostole v nás zanechala hlboký dojem, stálo za to, urobiť si malú zastávku na Gotickej ceste. Kiež by o nej vedelo čoraz viac turistov...

Návštevu kostola je ideálne dohodnúť vopred, sprievodcu Jaroslava Horvátha zastihnete na telefónnom čísle 0914 103 330.
[nggallery id=1127]
Kostol v Kraskove je starobylý ranogotický evanjelický kostol s románskymi prvkami, postavený na mieste staršieho kostola z 13. storočia. Na stenách kostola sa zachovali gotické nástenné maľby zo 14. storočia, medzi nimi vyniká tzv. ladislavská legenda. Renesančný oltár a kazateľnica s bohatou drevorezbou zo 17. storočia sú dielom toho istého majstra. Drevený maľovaný chór je z roku 1669. Drevený kazetový strop z roku 1758 s ľudovou maľbou prispôsobili fragmentom staršieho renesančného stropu z roku 1562. (slovakia.travel)

Zdroj: Rimava.sk (Martina Urbanová)    FOTO: Maťo Krivulka

Na fotografie sa vzťahujú autorské práva, ich vlastníkom je Gemerská mediálna spoločnosť s.r.o.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross