Na Relly rýchlejšie časy ako minulý rok, víťazom opäť Köböl z Fiľakova

9. mája 2009 | | |  |

Oždianske serpentíny v piatok, 8. mája, patrili stodvadsiatim jazdcom, ktorí si prišli zmerať sily a kone pod kapotou, alebo len tak pre pobavenie si zajazdili na radosť tisícok divákov. Druhý ročník pretekov pre licencovaných pretekárov seriálu Mini Rally Cup, v ktorých bolo umožnené pretekať aj jazdcom bez licencie, mali profesionálnu organizáciu a páčili sa divákom aj pretekárom.

Pozornosť na trati od začiatku pútalo netradičné Ferrari žltej farby z Rožňavy. Ako pre Rimava.sk povedal jeho majiteľ Peter Puhala, auto kúpil pred mesiacom a sem ho prišiel vyskúšať. „Trať bola vynikajúca. Bola to zábava,“ konštatoval majiteľ 600 koňového miláčika. Po druhýkrát v Ožďanoch nechýbali ani otec a syn Bérešovci, ktorí sa opäť predstavili v úlohe predjazdcov. V prvom kole predviedli na svojich upravených „rodinných miláčikoch“ - autách zn. Opel Ascona - divácky obľúbenú drift šou. Po „vyčistení trate“ predjazdcami Bérešovcami od príliš zvedavých fanúšikov sa začalo pretekať. Prvé kolo rozjázd trochu narušilo predstavy organizátorov. Plynulosť pretekov niekoľkokrát prerušili nehody, pri ktorých zasahovali hasiči a raz aj sanitka. Hneď v prvom kole v aute Jozefa Béreša juniora vyhorela elektronika, takže v ďalších kolách striedal auto s otcom. Pre niektoré havarované autá musela prísť odťahovka, našťastie k vážnejším zraneniam nedošlo.

Aby sa ušetril stratený čas, do druhého kola sa išlo bez prestávky. Rally nabrala na tempe. Po jej skončení v najvyššej kategórii A5 neohrozene viedol Ondrej Tomáš na Mitsubishi Lancer Evo 8, ktorý svoju kategóriu napokon aj vyhral. V treťom kole ho predstihol iba František Köböl z Fiľakova, ktorý časom 1:31 min. pokoril rekord trate a po druhýkrát sa tak stal najrýchlejším jazdcom Empora Cupu. „Tento ročník bol oveľa ťažší, mal som veľmi dobrého súpera. Robili sme čo sa len dalo, dupali sme na to,“ zhodnotil po prevzatí ocenenia Köböl, podľa ktorého v poslednom kole predbiehali škodovku, ktorá išla pred nimi tridsať sekúnd. Preteky na takmer trojkilometrovej trati sa išli v piatich kategóriách. Výsledky víťazov sú uverejnené na stránke www.gmrallyesport.sk

Šéf GM Rally šport tímu a zároveň šéf pretekov Ladislav Sedmák junior bol s organizáciou, počasím a veľmi peknou diváckou kulisou, ktorá bola omnoho väčšia ako vlani, spokojný. „Účasť súťažných posádok bola naplnená. Aj napriek menším búračkám to stále bolo v norme,“ povedal pre Rimava.sk riaditeľ pretekov, ktorého mrzelo, že driftéti z Bratislavy, ktorí mali byť atrakciou pre divákov, svoju účasť na poslednú chvíľu odriekli. Na druhej strane pre divákov pribudlo viacej stánkov na občerstvenie. „Verím, že v aj roku 2010 to bude tak skvelé ako to bolo tohto roku,“ vyjadril sa po záverečnom udeľovaní cien Ladislav Sedmák st., majiteľ spoločnosti Empora Capital, ktorá preteky finančne zastrešila.

Oprava:  utorok, 12. mája.

Rekord trate nepokoril František Köböl, ale Tomáš Ondrej, ktorý zvíťazil vo svojej kategórii. Tomáš Ondrej prešiel trať za rekordných  1:31:952 s

Vozidlo Ferrari, ktoré na Relly pútalo pozornosť bolo z Revúcej a nie z Rožňavy.