FOTO, VIDEO: Na trase naprieč Malohontom si sily zmerali domáci i zahraniční cyklisti

Teatro Okolo Malohontu perexV nedeľu 13. septembra zaplnili Hlavné námestie v Rimavskej Sobote cyklisti. Konal sa druhý ročník pretekov Teatro Okolo Malohontu 2015, v ktorom si sily v nohách zmerali nie len slovenskí, ale aj zahraniční pretekári, a tak táto cyklistická súťaž nabrala medzinárodný rozmer. V hanbe neostali ani domáci pretekári z Rimavskej Soboty- Kamil Juhaniak a Filip Balciar, ktorí obsadili výborné priečky. Balciar  si dokonca zastal aj na stupeň víťazov * a obhájil tak minuloročné víťazstvo vo svojej kategórii.

Pretekom na rozdiel od minulého ročníka prialo aj počasie. Minulú nedeľu sa na námestí stretlo 147 súťažiacich rozdelených do rôznych vekových kategórií. Po odznení signálu na slávnostný štart sa cyklisti  presunuli ulicami mesta až k tabuli, ktorá označovala koniec mesta, kde začal ostrý štart. Odtiaľ pelotón, z ktorého postupne začali unikať najrýchlejší pretekári, smeroval na Vyšnú Pokoradz, Kraskovo, Rimavskú Baňu až k Lehote a Kokave nad Rimavicou. Trasa ďalej pokračovala smerom na Klenovec, Hnúšťu, Rovné, ďalej cez Potok, Hrušovo, Ostrany, Lukovištia, Horné Zahorany až opäť k Vyšnej Pokoradzi, ktorá bola predposledným bodom na trati pred cieľom. Ako prvý s časom 02:36:06.8 preťal cieľovú pásku Dušan Kozel z  Kriwo Team Jantex Humenné, a tak sa stal nie len víťazom vo svojej vekovej kategórii od 30 do 39 rokov, ale aj celkovým víťazom súťaže Teatro Okolo Malohontu 2015. Medzičasom, kým pretekári súťažili o prvenstvo, mali priaznivci cyklistiky pripravený na Hlavnom námestí zaujímavý program. Aj tí najmenší cyklisti si mohli zašpurtovať o víťaznú medailu okolo Hlavného námestia. Tiež mali možnosť odskúšať si svoje zručnosti na prekážkovej dráhe, ktorú s radosťou aj využili.

Medzi veľkým počtom skvelých cyklistov sa nestratili ani tí naši dvaja domáci Kamil Juhaniak a Filip Balciar. Filip do cieľa dorazil ako druhý a stal sa výhercom vo svojej vekovej kategórii od 19 do 29 rokov (Po minulom ročníku obhájil prvenstvo, pozn. red.). 95 kilometrovú trasu s 1500 výškovými metrami zvládol s časom 02:36:30.9. „Hneď v prvom kopci smerom na Zahorany som spadol. Potom sa šlo celkom rýchlo,“ začína Filip opisovať svoju cestu okolo Malohontu, „v kopcoch a v špurtoch som si veril, tam sa mi šlo dobre. Po rovinách však šliapať nevládzem. Najhoršia časť celého okruhu bola tá, keď som lízol autobus,“ spomína. „Išli sme v zjazde a on prešiel tadiaľ. Dotkol som sa ho lakťom. Tiež nám do cesty skočila partička srniek. No a 15 kilometrov pred cieľom som dostával kŕče.“ Filipa však zachránil kolega, ktorý mu dal vodu a on mohol šťastne dokončiť pretek. „Organizácia bola na profesionálnej úrovni. Myslím, že sú to najlepšie zorganizované preteky na Slovensku,“ zamýšľa sa, „bol som už na mnohých cyklistických pretekoch a tá organizácia nedopadla veľmi dobre,“ tvrdí Filip, ktorému držala palce celá  rodina a priateľka.

Rovnakej podpore sa tešil aj pretekár Kamil Juhaniak. Ten sa umiestnil na 22. mieste v celkovom hodnotení a vo vekovej kategórii mužov od 19 do 29 rokov mu patrí 12. priečka. So svojím umiestnením je spokojný. „Mal som nejaké zdravotné komplikácie, takže, keď ich zohľadním, myslím, že som skončil celkom dobre,“ hovorí Kamil, „týždeň pred pretekmi som mal dva dni horúčky, žalúdočné problémy. Bol som celkovo oslabnutý.“ Aj napriek tomu, Kamil bojoval, ako vedel. „Držal som sa až do posledného kopca, potom som si išiel to svoje. Celkovo som spokojný,“ prezradil Kamil a ďalej vyzdvihol skvelú organizáciu pretekov. „A ktorá časť bola najťažšia?“ premýšľa, „pre mňa ten posledný kopec! Vtedy mi ostatní ušli. Ten úsek bol 10 kilometrov dlhý. Bola to trasa od Ostrian až po Horné Zahorany,“ a práve túto časť trasy považuje Kamil za rozhodujúcu.

„Som veľmi spokojný s priebehom akcie. Zúčastnilo sa 147 pretekárov zo štyroch štátov. Preteky prebiehali v  poriadku. Bolo pár pádov, ale dúfam, že nič vážne,“ hodnotí preteky zo svojho pohľadu organizátor Marek Urbančok. „Počas pretekov sa dosť dlho v čele držala početná asi 50 členná skupina. Až v poslednom kopci sa to začalo deliť,“ prezradil organizátor. „Snažili sme sa zvýšiť úroveň pretekov, čo sa nám asi aj podarilo. Mali sme oveľa viac roboty,“ začína porovnávať druhý ročník Teatro Okolo Malohontu s tým prvým, „organizácia bola oveľa viac vyčerpávajúca. Účasť bola o veľa vyššia. Na jednej strane to bolo pre nás ľahšie, lebo sme už boli ponaučení z minulého roka.“ A či majú organizátori v pláne usporiadať tretí ročník cyklistických pretekov Teatro Okolo Malohontu? „Určite áno,“ znie odpoveď od Urbančoka, ktorá potešila nie len súťažiach, ale aj divákov, ktorí sa môžu tešiť na výbornú atmosféru pretekov Teatro Okolo Malohontu 2016.