Kokava: Na pohrebe významného slovenského folkloristu Pavla Bútora očakávajú tisícku ľudí

Pavel Bútor - Kokava nad RimavicouZomrel významný slovenský folklorista Pavel Bútor, ktorý sa narodil v Rimavskej Sobote v roku 1948. Pochovajú ho koncom týždňa v Kokave nad Rimavicou, kde prežil svoje detské roky. Ako pre Rimava.sk potvrdil súčasný zborový farár e.c.a.v v Kokave nad Rimavicou Martin Riecky, pohreb bude v kostole v piatok, 12. júla o 14.00 hod. Na poslednej rozlúčke sa podľa jeho informácií očakáva približne tisícka ľudí z celého Slovenska.

Chýbať nebudú ani folkloristi z Rimavskej Soboty. Podľa slov zakladajúceho člena FS Rimavan v Rimavskej Sobote Štefana Baláža spolupracovali v odbornej rovine ale boli aj dlhoroční priatelia. „Pomáhal nám po každej stránke, či už v zbieraní materiálov alebo v úprave jednotlivých tancov najmä z oblasti Kokavy,“ povedal pre Rimava.sk Baláž, podľa ktorého bol Pavel Bútor nielen veľkým folkloristom ale aj stelesnením dobrého človeka. „Keď som sa to dozvedel, slzy mi vypadli. Bol to dobrý kamarát, mali ho radi vo všetkých súboroch,“ dodal Baláž. Zároveň uviedol, že Pavel Bútor udržiaval úzky kontakt s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom, v Klenovci bol na Rontouke autorom mnohých programov a osobne sa každoročne stretávali v jeho rodnom dome počas festivalu Koliesko v Kokave, kde ich ponúkol guľášom. „Keď budeme prechádzať okolo jeho domu, asi vtedy nám bude najsmutnejšie. Odišiel človek, ktorý ešte dlhé roky mohol pomáhať,“ uzavrel Baláž.

Pavel Bútor zomrel v piatok, 5. júla, v Bratislave. Pôsobil v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus. V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu, a tento súbor viedol do súčasnosti. V rokoch 2000 – 2005 bol predsedom Programovej rady Folklórneho festivalu Východná.

V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni v bývalom Šafárikove (terajšia Tornaľa). Neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo Folklórnom súbore Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica. Venoval sa práci vo folklórnom hnutí na Slovensku ako lektor pre folklór, člen porôt a programových komisií folklórnych festivalov.

Zdroj: SITA/Rimava.sk, FOTO: fslipa.sk

Najnovšie články

MOJÍN: Dožinkové slávnosti aj so špeciálnym programom v predvečer podujatia
Obec Mojín sa opäť prenesie do čias dávno minulých plných rytierskych turnajov, lúpežníkov a bosoriek. Ďalej...
Čakajú nás extrémne horúce dni. SHMÚ vydalo výstrahu druhého stupňa
V nasledujúcich dňoch môžeme počítať s teplotami až do 38 stupňov. Podobné teploty budú aspoň do stredy. Ďalej...
R. SOBOTA: Namiesto prázdnin mladíkovi hrozilo väzenie, skončil v podmienke
Mladý bitkár, ktorý počas školského roka napádal rovesníkov a hrozilo mu väzenie, skončil v podmienke. Ďalej...
JÚL: Mesiac v znamení folklóru, včelárenia aj športu
Šport, dni obcí, včelársky kurz, dožinky, folklórny festival a mnohé ďalšie podujatia osviežia letný mesiac júl. Ďalej...
HOT ART: V sobotu opäť ožije Mestská záhrada
Rimavskosobotská Mestská záhrada ožije opäť. Už najbližšiu sobotu, 4. júla, v nej bude Westernový deň v country nálade. Ďalej...
Vlak prichádzajúci do Hnúšte zrazil muža, s ťažkými zraneniami skončil v nemocnici
K nehode došlo vo štvrtok večer, okolo 21:40 hod. počas príchodu vlaku do železničnej stanice v Hnúšti. Ďalej...

Pridaj komentárNahlásenie nevhodného komentára.