Kokava: Na pohrebe významného slovenského folkloristu Pavla Bútora očakávajú tisícku ľudí

Pavel Bútor - Kokava nad RimavicouZomrel významný slovenský folklorista Pavel Bútor, ktorý sa narodil v Rimavskej Sobote v roku 1948. Pochovajú ho koncom týždňa v Kokave nad Rimavicou, kde prežil svoje detské roky. Ako pre Rimava.sk potvrdil súčasný zborový farár e.c.a.v v Kokave nad Rimavicou Martin Riecky, pohreb bude v kostole v piatok, 12. júla o 14.00 hod. Na poslednej rozlúčke sa podľa jeho informácií očakáva približne tisícka ľudí z celého Slovenska.

Chýbať nebudú ani folkloristi z Rimavskej Soboty. Podľa slov zakladajúceho člena FS Rimavan v Rimavskej Sobote Štefana Baláža spolupracovali v odbornej rovine ale boli aj dlhoroční priatelia. „Pomáhal nám po každej stránke, či už v zbieraní materiálov alebo v úprave jednotlivých tancov najmä z oblasti Kokavy,“ povedal pre Rimava.sk Baláž, podľa ktorého bol Pavel Bútor nielen veľkým folkloristom ale aj stelesnením dobrého človeka. „Keď som sa to dozvedel, slzy mi vypadli. Bol to dobrý kamarát, mali ho radi vo všetkých súboroch,“ dodal Baláž. Zároveň uviedol, že Pavel Bútor udržiaval úzky kontakt s Gemersko-malohontským osvetovým strediskom, v Klenovci bol na Rontouke autorom mnohých programov a osobne sa každoročne stretávali v jeho rodnom dome počas festivalu Koliesko v Kokave, kde ich ponúkol guľášom. „Keď budeme prechádzať okolo jeho domu, asi vtedy nám bude najsmutnejšie. Odišiel človek, ktorý ešte dlhé roky mohol pomáhať,“ uzavrel Baláž.

Pavel Bútor zomrel v piatok, 5. júla, v Bratislave. Pôsobil v Národnom osvetovom centre v Bratislave ako odborný pracovník pre folklórne súbory a scénický folklorizmus. V roku 1975 sa stal vedúcim choreografom súboru Dimitrovec, ktorý sa v roku 1991 premenoval na Lipu, a tento súbor viedol do súčasnosti. V rokoch 2000 – 2005 bol predsedom Programovej rady Folklórneho festivalu Východná.

V rokoch 1954 – 1963 tancoval v súbore Kokavan, potom v Čierťazni v bývalom Šafárikove (terajšia Tornaľa). Neskôr bol profesionálnym tanečníkom PUĽS-u v Prešove, účinkoval tiež vo Folklórnom súbore Jánošík v Brne a počas štúdií na VŠMU, v triede Štefana Nosáľa, pôsobil ako tanečník a sólista umeleckého súboru Lúčnica. Venoval sa práci vo folklórnom hnutí na Slovensku ako lektor pre folklór, člen porôt a programových komisií folklórnych festivalov.

Zdroj: SITA/Rimava.sk, FOTO: fslipa.sk

Najnovšie články

Prípravy na Jarnú cenu mesta vrcholia, prihlásených je už takmer 140 cyklistov
Preteky Jarná cena mesta, ktoré otvoria cyklistickú sezónu v regióne štartujú už nasledujúcu nedeľu. Ďalej...
VIDEO: Pozrite sa, aký dojem mali domáci zo svojej medailovej žatvy na národnom šampionáte v Hnúšti
MS v kulturistike a fitness majú pretekári za sebou Pozrite sa, aké mali prvé dojmy po súťaži. Ďalej...
R. JANOVCE: V obci zažijete pravú dedinskú zabíjačku
Rimavské Janovce budú prvý májový deň patriť mäsiarom a milovníkom klobások, jaterničiek a slaninky. Ďalej...
Vláčik mesto ešte nekúpilo, poslanci chceli vedieť ako ho zaobstarajú
Výletný vláčik vzbudil v meste rozruch ešte predtým, ako bol zakúpený. Ďalej...
BAR INCOGNITO: Oslávte príchod jari s ďalšou skvelou Retro párty
O bezstarostný večer plný legendárnych hitov sa postará ozajstná Retro párty so živou hudbou. Ďalej...
VIDEO: Vodička sa po predbiehaní čelne zrazila s kamiónom
Dopravná nehoda, ktorá sa stala medzi obcami Bátka a Bakta si vyžiadala ďalší ľudský život. Ďalej...

Pridaj komentárNahlásenie nevhodného komentára.