No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ukončili výskum viac ako 600 ročnej bridlicovej podlahy kostola v Rim. Brezove

V evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove včera ukončili archeologický výskum zameraný na odkrytie fresiek zakrytých pri prestavbe kostola z roku 1893, ktoré siahali aj pod úroveň podlahy. Približne 60 centimetrov po jej úrovňou sa nachádza viac ako 600 ročná bridlicová podlaha, ktorá na fresky nadväzuje. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol archeológ Gemersko-malohontského múzea Alexander Botoš, počas archeologického prieskumu objavili dve pôvodné hrobové jamy, hrobové nálezy tam však už neboli. „Pravdepodobne tieto hrobové jamy boli vybrané pri prestavbe v roku 1893,“ povedal Botoš a poznamenal, že podľa záznamov miestnej evanjelickej kroniky zo 17. storočia v kostole pochovali dvoch farárov. Výskum bol zahájený začiatkom mesiaca a terénna časť bola ukončená včera, 8. júla.

„Je to veľmi významný archeologický nález, pretože neviem o tom, že by takto stará podlaha bola niekde v regiónoch Gemera, Malohontu či Novohradu. Určite ani na Slovensku nebude veľa takých kostolíkov, ktoré sa môžu pochváliť pôvodnou stredovekou podlahou,“ zdôraznil Botoš. Ako dodal, tieto podlahy sa zvyčajne v 18. až 19.storoční nahradzovali tehlovými a potom keramickými dlaždicami z pálenej hliny.

Podľa slov archeológa sa tým kostol stane ešte atraktívnejším miestom. „Urobia sa schodíky, aby sa dalo zísť do bývalého presbitéria a ľudia si budú môcť skúsiť, aké je to stáť na viac ako 600 ročnej podlahe,“ podotkol Botoš, podľa ktorého podlaha je zachovaná a vo veľmi dobrom stave až na tie miesta, kde bola vylámaná kvôli pochovávaniu.

V Rimavskom Brezove je pôvodne gotický kostol z druhej polovice 13. storočia. Tento kostol má orientáciu východ-západ a oltárom bol orientovaný na východ. V presbitériu – kňažišti kostola sú zachovalé fresky. Ide predovšetkým o Mariánsky cyklus, kde ústredným motívom je panna Mária.
Kostol po prestavbe v roku 1893 prešiel výraznou prestavbou. Bola zbúraná južná stena gotickej lode a kostol bol predĺžený južným smerom. Úplne zmenil orientáciu v smere sever juh a oltár bol položený na sever.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Alexander Botoš - Gemersko-malohontské múzeum v R. Sobote


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross