No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jelšava má novú turistickú atrakciu. Hlboko pod zemou si môžete pozrieť aj film

16. októbra 2024 | | | |  | 
Zdroj: FB Ondrej Lunter

JELŠAVA - Na Gemeri pribudla turistická atrakcia, ktorá má dopomôcť k jeho rozšíreniu, práve v tomto regióne. V Jelšave pred niekoľkými dňami sprístupnili magnezitové bane, aj za účasti predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondreja Luntera.

Práve on na sociálnej sieti informoval, že v podzemí spoznáte históriu a súčasnosť baníctva. "Už samotná cesta k baniam je zážitkom – terénne autá vás prevezú cez dlhý tunel až do monumentálneho priestoru plného banskej techniky a podzemného kina, kde sa filmy premietajú na skalné steny," uviedol.

Po prejazde viac ako dvoch kilometrov dlhým podzemným tunelom sa návštevníkom naskytne fascinujúci pohľad na priestor s banskou technikou. Premietané filmy sa objavia priamo pred vami, na skalách.

Článok pokračuje pod reklamou


"Mám skutočne radosť z tohto originálneho, a na slovenské pomery, nevšedného nápadu. Z nápadu, ktorý pripomína európsku slávu priemyselných tradícií Gemera. Z nápadu, ktorý pomôže cestovnému ruchu a ekonomike jedného z našich menej rozvinutých regiónov. No najmä z nápadu, ktorý robí kraj atraktívnejším nielen pre našich ľudí," vyjadril sa Lunter.

O realizáciu sa postarali Slovenské magnezitové závody, a.s. Jelšava spoločne s mestom Jelšava. Aj samotný primátor vyjadril nadšenie z úspešného projektu. "Baňa ako jedinečný zážitok. Slávnostne sme otvorili dielo SMZ, a.s Jelšava, ktorým prispieva k rozvoju cestovného ruchu na Gemeri. Fiktivna štôlňa Barbora s obrom Mikom Dúbravom pri hoteli Hrádok a ozajstná štolňa Barbora, ktorá je súčasťou živej bane s prezentáciou reálnej banskej činnosti. Jelšavu sa oplatí navštíviť," napísal na sociálnej sieti primátor.

Ak vás tento nápad nadchol a zavítate na Gemer, rozhodne navštívte aj ďalšie lákadlá tohto regiónu, akými sú napríklad kultúrno-kreatívny projekt Litterra v Revúcej, kaštieľ Coburgovcov v Jelšave, Muráň či viaceré gotické kostolíky.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross