No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Na dušičky sa vyzbrojte trpezlivosťou, avizuje polícia. Chodcom budú kvôli bezpečnosti rozdávať reflexné prvky

Návštevy cintorínov, upravovanie hrobov či zapaľovanie sviečok už tradične charakterizujú koniec októbra a hlavne prvé novembrové dni. Tento rok si Sviatok všetkých svätých pripomenieme v strede týždňa, v stredu, 1. novembra. Počas tohto obdobia okrem zvýšeného počtu návštevníkov cintorínov ako aj vodičov pribúda aj počet štátnych či mestských policajtov, ktorí dozerajú na verejný poriadok, bezpečnosť, ako aj na zlodejov v cintorínoch. „Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch,“ avizuje banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Ako poznamenala, žiadajú však aj všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, predvídavosť a ohľaduplnosť. „Vodičov žiadame, aby rešpektovali práva chodcov a cyklistov, najmä na priechodoch pre chodcov a prispôsobili svoju jazdu poveternostným podmienkam,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že počas minuloročných „dušičkových“ dní od 27. októbra do 2. novembra, došlo na cestách Banskobystrického kraja k 27 dopravným nehodám, pri ktorých zahynula jedna osoba, 22 osôb sa zranilo, z toho štyri osoby ťažko.

Na zvýšenie bezpečnosti preto polícia v utorok, 31. októbra, v spolupráci s Národnou logistickou skupinou Geis, bude chodcom v rámci dopravno-preventívnej akcie rozdávať reflexné prvky. „Výkon služby počas tejto akcie bude zameraný na miesta v blízkosti cintorínov, nákupných centier, priechodov pre chodcov, nemocníc, železničných a autobusových staníc a kostolov,“ doplnila.

Polícia radí:
- nedajte šancu zlodejom, nenechávajte svoje veci „na očiach“ v aute,
- strážte si svoje veci aj na cintoríne, zlodejom stačí malá nepozornosť a kabelka zmení
majiteľa,
- na osobné veci nezabúdajte ani na staniciach a počas cesty v hromadných
prostriedkoch,
- nenoste so sebou veľkú hotovosť a plaťte radšej kartou,
- ak ste sa stali obeťou zlodejov, okamžite kontaktujte políciu.

Ak spozorujete osoby, ktoré sa správajú podozrivo, upozornite na ne hliadky polície dohliadajúce na dopravu a bezpečnosť v blízkosti cintorínov. Prípadne kontaktujte políciu na známom telefónnom čísle 158.

Mestá  a obce v uplynulých dňoch finišujú aj s prípravami na Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Spomienky na všetkých verných zosnulých. Venovali sa hlavne prípravám areálov posledného odpočinku na očakávaný nápor návštevníkov, čo znamená napríklad odstraňovanie lístia, zabezpečovanie prístupu k úžitkovej vode, rozmiestnenie odpadkových košov a veľkoobjemových kontajnerov pre pozostalých, ktorí upravujú hroby príbuzných. V Klenovci sa starajú okrem obecného cintorínu aj o niekoľko menších cintorínov či pomníkov z obdobia II. svetovej vojny. V Tornali prednedávnom odovzdali v mestskej časti Tornale, Stárňa, novopostavený Dom smútku.

 

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross