No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kniha, ktorá prezradila beštiálnych vrahov. Do väzenia poslala vážených pánov

5. decembra 2021 | | |  | 

Prichádzal posledný týždeň zimného obdobia a na dvere už klopala jar roku 1919. Bolo to rušné obdobie, na troskách Rakúsko – Uhorskej monarchie sa pomalými krokmi udomácňovalo Československo. V blízkosti štátnych hraníc neboli prestrelky výnimočným javom a do toho prichádzala odvodová povinnosť.

Povolávacie rozkazy ignorovala časť obyvateľstva, spravidla maďarskej národnosti. Niektorí z nich unikali cez hranice do Maďarska a boli aj takí, ktorí vyčkávali, čo sa stane a dočasne hľadali útočisko a úkryt v lesoch a medzi nimi tiež boli vojenskí zbehovia skrývajúci sa pred všetkými.

Článok pokračuje pod reklamou


Jeden z takýchto úkrytov bol nad kameňolomom pri Nižnej Pokoradzi a druhý nad vinicou pri Zacharovciach. Medzi týmito dvomi skrýšami vykonávali pochôdzky, aby mali istotu, že im nič nehrozí zo strany československých úradov a nenájdu ich.

V Rimavskej Sobote pracoval ako advokátsky koncipient Dr. Zoltán Bášthy a on v čase voľna chodieval na prechádzky k Nižnej Pokoradzi. Bolo tam jazierko, kde sa kedysi močilo konope, zarastené šašinou a tŕstím, tam zvykol oddychovať. V nedeľu 13. marca 1919 tesne po obede si Zoltán Básthy obliekol tmavý oblek, na hlavu založil klobúk a do ruky si zobral knihu autora Imre Madácha s názvom Tragédia človeka. Do nej si zvykol zapísať poznámky, keď ho pri čítaní niečo napadlo.

Prečítajte si tiež: Zázračný lekár z Rimavskej Soboty sa stal uznávaným priekopníkom ortopédie v Uhorsku

Zahľadený do knihy sa blížil k jazierku a už bol neďaleko od neho. Nevnímal svoje okolie a zrazu mu cestu skrížili štyri postavy a pred očami sa mu zjavili hlavne štyroch pušiek zn. Mannlicher. Bola to patrola zbehov a v nej sa nachádzali traja obyvatelia Nižnej Pokoradzi, konkrétne Ján Varga, Štefan Tankó, Július Szabó st., a Július Lehotai obyvateľ zo Zacharoviec.

Predpokladali, že tento dobre oblečený pán je im na stope, a preto ho zastavili. Vyzvedali sa, kto je, čo tam robí a načo prišiel. Zoltán Bášthy sa im predstavil, ale požadoval to isté aj on od nich. Július Szabó st. najskôr zachoval rozvahu a predstavil sa mu pod falošným menom s tým, že sú obecní strážnici zo Zacharoviec. Potom však pristúpil k Bášthymu a udrel ho päsťou do tváre, pridali sa aj ostatní traja a bili ho.

Článok pokračuje pod reklamou


Bášthymu sa podarilo dostať z obkľúčenia a dal sa na útek, dokonca prešiel  viac ako sto metrov a nik ho neprenasledoval. Medzitým sa banda radila, čo budú robiť. Bolo im jasné, že pokiaľ Zoltán Bášthy dôjde do mesta, tak budú mať problémy a prídu ich hľadať četníci. Július Szabó st. začal hecovať Jána Vargu so slovami, tak sa ukáž, ako vieš strieľať, veď si poľovníkom. Ján Varga si dal dole z pleca zbraň a zamieril.

Zoltán Bášthy bol od nich vzdialený už na štyristo krokov a akurát sa otočil pozrieť sa, či ho prenasledujú, keď zaznel výstrel. Projektil ho zasiahol nad srdcom do hrude, zapotácal sa, ale nespadol. Tackavo sa pohol ďalej, ale to už mu boli v pätách Štefan Tankó a Július Lehotai. Ozvali sa dva výstrely, trafil síce len jeden, ale guľka mu rozriešila lebku a Zoltán Bášthy sa mŕtvy zrútil na zem. Nechali ho ležať tam, ale neskôr zistili, že urobili chybu. Keď sa zotmelo, tak sa vrátili na miesto činu. Panoval pokoj a zatiaľ ich skutok nik neobjavil. Mŕtvolu odtiahli do jazierka, ale voda neprikryla hlavu obete a tak nalámali tŕstie a tým ju zakryli.

Prečítajte si tiež: Historické úteky z väznice v Rim. Sobote. Väzňom pomohla posteľná bielizeň aj staré kachle

Na druhý deň, keď Zoltán Bášthy nenastúpil do práce, tak jeho nevlastný brat, pomocný prokurátor Dr. Martin Lehoczky, dal vyhlásiť pátranie. Pátranie bolo bezúspešné a až dňa 15. mája 1919, keď v jazierku opadla voda, mŕtvolu objavil gazda Ján Tankó z Nižnej Pokoradze. Telo v značnom štádiu rozkladu bolo 17. mája podrobené pitve. Tú realizovali rimavskosobotskí lekári Dr. Zehery a Dr. Lányi. Konštatovali, že ide o samovraždu. Hlavnou indíciou sa stali kryštáliky pušného prachu, ktoré sa zachovali po výstrele do hlavy.

Vražedná zbraň sa nenašla, predpokladalo sa, že je niekde na dne zapadnutá do bahna. Tejto verzii bol náchylný uveriť aj nevlastný brat obete, pomocný prokurátor Martin Lehoczky, lebo si spomenul, že Zoltán Bášthy už raz chcel spáchať samovraždu ešte v časoch, keď bývali v Leviciach.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross