No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Okrídlené bohatstvo Rimavy: na jednom z úsekov zaznamenali vyše 600 jedincov

23. januára 2021 | |  | 

Na približne 35 kilometrovom úseku toku rieky Rimava od Rimavskej Soboty po sútok so Slanou spozorovali 8 druhov vtáctva, celkovo 642 jedincov. Dominovala kačica divá.

Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Cerová vrchovina sa aj tento rok v polovici januára podieľala na 55. medzinárodnom zimnom sčítaní vodného vtáctva na Slovensku. „Pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina tradične mapovali 35 kilometrový úsek toku Rimava od Rimavskej Soboty po sútok so Slanou na štyroch na seba nadväzujúcich častiach podľa platnej metodiky mapovania,“ informoval Csaba Balázs – zoológ ŠOP SR, Správa CHKO Cerová vrchovina na ich webovej stránke.

Článok pokračuje pod reklamou



Pracovníci Správy CHKO Cerová vrchovina mapovali dolný tok Rimavy od sútoku so Slanou až po Šimonovce. „Počas mapovania dotknutého úseku Rimavy bolo pozorovaných 8 druhov vodného vtáctva v celkovej početnosti 642 jedincov. Tradične najpočetnejším druhom je kačica divá (Anas platyrhynchos), nebolo to inak ani v tomto roku (552 jedincov/86 percent),“ vyčíslil zoológ Balázs s tým, že ich výskyt závisí aj od počasia, ktoré bolo v deň mapovania.

Ako ďalej pre Rimava.sk zhodnotil, pozorovanie považuje za priemerné, vodné nádrže tohto roku pri mapovaní už boli zamrznuté (VN Bottovo, VN Martinová a pod.). "Kačice boli na tokoch roztrúsene v území, počet 8 druhov vodného vtáctva je relatívne "dobré číslo počtu" na pomery toku Rimava - na podrobné odborné porovnanie však potrebujem urobiť viacročné analýzy," vysvetlil.

Ako ďalej uviedol, v zastúpení nasledoval kormorán veľký (Phalacrocorax carbo) s počtom 68 pozorovaných jedincov (11 percent). Zastúpenie maj aj rybárik riečny (Alcedo atthis) – cieľový druh chráneného vtáčieho územia Cerová vrchovina – Porimavie, ktorý bol s počtom 6 pozorovaných jedincov tretím najpočetnejším druhom. Všetky ostatné druhy zaznamenali v počte menej ako 1 percento.

„V rámci monitoringu boli zaznamenané aj 5 jedincov husí, ale u nich z dôvodu veľkej vzdialenosti pozorovania nebolo možné jedince určiť presne na druh,“ vysvetlil zoológ. Predpokladá však, že išlo o husi bieločelé. Ďalej boli podľa Balázsa zaznamenané 4 jedince volavky popolavej (Ardea cinerea), 4 jedince volavky bielej (Ardea alba) a 1 jedinec kačice chrapky (Anas crecca). „Počas monitoringu bol v území Rimavskej kotliny zaznamenaný aj výskyt orliakov morských (Haliaetus albicilla),“ dodal.

Z dlhodobého pozorovania úseku je podľa zoológa zrejmé, že volavka biela/beluša veľká v posledných rokov čoraz častejšie objavuje na skúmanom území. Rovnako to platí aj pre počty kormoránov. "Je to zapríčinené najmä počasím v Severnej Európe, keď je väčšia zima, tak jedince zo severu Európy sa posúvajú vo väčších počtoch aj do Strednej Európy," objasnil.

Vďaka pozorovaniu si všimli aj to, že čoraz častejšie zaznamenávajú zimný výskyt u druhov, ktoré bežne migrujú do Afriky.

Okrem tohto úseku Správa CHKO Cerová vrchovina zmapovala aj niektoré ďalšie úseky Rimavy. Podarilo sa im spozorovať napríklad chriašteľa vodného (Rallus aquaticus) či pobytové znaky vydry riečnej (Lutra lutra) a bobra vodného (Castor fiber). Bez povšimnutia neostalo ani nocovisko kormoránov s počtom 110 jedincov.

Mapovaný úsek sa nachádza v Chránenom vtáčom území Cerová vrchovina – Porimavie a zároveň v Území európskeho významu Rimava a Slaná. Celoslovenské mapovanie koordinuje SOS/BirdLife Slovensko.

Zdroj: Rimava.sk, Csaba Balázs – Správa CHKO Cerová vrchovina


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross