No active "ca-sidebar-197687" sidebar

PETRA KEPEŇOVÁ: Človek si naozaj uvedomí, že zdravie je len jedno

Bývalá finalistka speváckej súťaže Slovensko hľadá Superstar, ale aj účastníčka ďalších speváckych súťaží. To je Petra Kepeňová z Rimavskej Soboty. A keďže aj v tomto období prebieha ďalšia séria speváckej súťaže Superstar, redakcia Rimava.sk si s Petrou „sadla“ a vyspovedala ju. Prezradila nám nielen to, či sleduje aktuálnu spevácku súťaž, ale aj to, ako s odstupom času vidí svoje účinkovanie na súťažných speváckych pódiách. Neobišli sme ani otázku čomu sa venuje aktuálne, či pripravuje ďalší hudobný projekt a ako trávi súčasnú koronakrízu. Viac sa dozviete s rozhovore, ktorý Petra poskytla pre našu redakciu.

Ako prežívate súčasnú situáciu a ako ju vnímate?

Mám voči tejto situácii rešpekt, preto som aj celé svoje momentálne fungovanie prispôsobila tak, aby som okrem striktného dodržania nariadení a opatrení, ktoré vyplynuli z narastajúcich čísiel nakazených, minimalizovala pohyb vonku, tiež stretávanie sa s priateľmi, rodinou, známymi. Dokonca aj moja práca mi umožňuje pracovať z domu, takže som od 10. marca doma. Som ale veľmi rada, že sa celkovo postavili ľudia na Slovensku k tejto situácii zodpovedne.Zmenila niečo vo Vašom živote? Čo Vám vzala, ale aj čo Vám dala táto situácia? Kde trávite tieto časy?

V podstate sa v mojom živote zmenilo len to, že som sa niekoľko týždňov nestretávala s blízkymi. Boli sme ale v neustálom kontakte cez sociálne siete, alebo videohovory, telefonáty. Keďže som takmer všetok čas trávila a trávim doma, našla som si dosť času pre seba, na domácnosť, na prechádzky v lese so psíkom, pestovanie kvetín na balkóne, varenie, dobrý film, hranie na gitare, klavíri. Človek si naozaj uvedomí, že zdravie je len jedno a je dôležité, aby mal človek zodpovedný prístup ako k sebe, tak aj k svojim blízkym. Nakoľko moji rodičia patria do najrizikovejšej skupiny, museli sme osobný kontakt obmedziť na minimum a to je práve to, čo mi najviac chýba.

V súčasnosti však prebieha aj ďalšia séria Superstar. Vy ako jedna z finalistiek jednej zo sérii sledujete tú aktuálnu? Sledovali ste aj tie uplynulé?

Áno, sledovala som zatiaľ každú sériu a nie je tomu inak ani teraz. Baví ma sledovať talentové programy. Asi aj preto, že som si niektorými prešla a sledovanie týchto relácií mi pripomína pocity, ktoré som pred niekoľkými rokmi prežívala aj ja. Je to neskutočná skúsenosť, ale aj výborná príležitosť ako predstaviť svoje umenie, dar, lásku k hudbe a odštartovať tak možno nádejnú spevácku kariéru.

Ako s odstupom času vnímate jednotlivé výkony súťažiacich? Zmenilo sa podľa Vás niečo?

Máme skutočne veľa talentovaných mladých ľudí, ktorí majú čo ukázať. Každý ročník Superstar je výnimočný, stretajú sa tam rôzne osobnosti, ktoré si navzájom majú čo odovzdať. Či už po umeleckej stránke, ale nie menej po tej mentálnej. Dokážu tam vzniknúť priateľstvá, lásky, ktoré trvajú roky, alebo aj navždy. Ja som si takýto vzťah vytvorila s Jakubom Petraníkom. Dodnes sme výborní kamaráti, sem tam nás spojí nejaká kultúrna akcia, a napriek tomu, že sa nevídame často, vždy keď sa stretneme, máme si čo povedať a rozumieme si tak, ako by sme sa videli naposledy včera.

Okrem Superstar sme Vás mohli vidieť aj v súťaži Signál či Hlas Česko – Slovenska. Čo stálo za tým, že ste sa zúčastnili aj týchto súťaží? Ako si na ne a Vašu účasť spomínate?

Signál bola moja prvá veľká súťaž, mala som iba 15 rokov. Nebola to síce celoslovenská súťaž, ale myslím, že vo veľkej miere práve ona spôsobila, že som sa spevu chcela venovať čím ďalej tým viac. Do Hlasu som sa prihlásila spontánne. Bolo to asi po 6tich rokoch po SHS. Jednu sobotu som doma vysávala a stále chodili v telke reklamy, že ten víkend sú v Bratislave kastingy. Chvíľu som váhala a potom som proste sadla do auta a zúčastnila som sa prvého kola. Ním som prešla a neskôr bola Blind audition v Prahe. Dostala som sa do tímu Pepa Vojtka, čo bolo aj také moje malé prianie. Dôvod prečo som tam šla je jednoduchý, chcela som sa opäť trošku zviditeľniť, ale aj akosi otestovať dovtedy nadobudnuté skúsenosti.Po súťaži Superstar ste vydali aj debutový album, ktorý je hodnotený kladne. Ako vznikal a kde vôbec vznikol nápad vydať album? Kto je autorom skladieb? A ktorá z nich je Vám najbližšia?

Myslím, že pre každého umelca akéhokoľvek druhu je podstatné nechať za sebou nejakú stopu. Pre maliara v podobe vernisáže, výstavy, a pre hudobníka singel, album, piesne, ktoré rotujú v rádiách. Teraz je síce doba, kedy sa pesničky väčšinou sťahujú z netu, sú dostupné na mnohých aplikáciách, ktoré nie sú spoplatnené, ale mať v rukách takýto výsledok práce, je naozaj dobrý pocit. Po SHS ma oslovili producenti Vlado Čilík a Vilo Chudý a mali už pre mňa pár piesní napísaných. Odpozorovali z môjho účinkovania akési moje správanie, resp. odhadli moje črty osobnosti a „našili“ mi pár piesní na mieru. Niektoré ďalšie sú mojou tvorbou a text, či hudbu som si napísala sama. Najbližší vzťah mám k piesni Spoveď, ale tiež Odkedy nie si - táto ale vznikla až po nahrávaní albumu a prezentovala som sa ňou na Eurovizii (Eurovision son contest) v roku 2009, kde obsadila tretie miesto.

Čomu sa venujete v súčasnosti a aké máte plány? Môžeme sa tešiť na nejaký Váš hudobný projekt v podobe ďalšieho CD či koncertov?

Momentálne už 4,5 roka pracujem v oblasti reklamy, v mediálnom dome, predtým som učila na ZŠ. Popri práci sa venujem aj hudbe, je to moja celoživotná láska. Síce tieto týždne kultúrnym podujatiam neprajú, ale aj to sa, verím, čoskoro zmení a vráti do starých koľají. CD neplánujem, ale mám v talóne nové songy, ktoré predstavujem publiku na akciách.

Máte nejaké nesplnené sny z hudobného sveta, ktoré by ste si chceli ešte splniť?

V tomto smere si užívam maximum, ktorý mi bol dopriaty, som spokojná s tým, ako to je. Dôležité je pre mňa, že mám fixnú prácu a že popri nej mám príležitosti aj na realizáciu sa vo svete hudobnom. Som za to vďačná a napĺňa ma to.

A čo iné sny, ktoré by ste chcela zhmotniť? Veľa ľudí označuje ako jeden z najväčších snov cestovanie. Je to aj Váš prípad?

Ak sa pýtate na cestovanie, mojím snom je raz navštíviť Moskvu a Petrohrad, fascinujú ma tieto miesta. Európu som viacmenej precestovala, v rámci študentského programu Work and travel sa mi podarilo prežiť nejaký čas aj za Veľkou mlákou a videla som New York, ci New Jersey, Ohio, aj Pittsburgh. Mám ale veľmi rada teplejšie podnebie a destinácie ako Portugalsko, alebo Kapverdy, Austrália, sú stále mojou výzvou 🙂

Čo by ste odkázali našim čitateľom v tejto neľahkej dobe? Čo Vám pomáha ostať pozitívne naladenou?

Prajem všetkým ľuďom hlavne veľa zdravia, moc súdržnosti a výdrž prekonať túto situáciu. Sme v tom všetci spolu a musíme to zvládnuť. Pomôcť nám všetkým v každej chvíli dokáže najviac sebadisciplína, pokora a tiež láska k blížnemu. To mi pomáhalo aj bez Korony, a funguje to aj počas nej. Prajem Vám všetkým len to najlepšie, buďte si oporou a ľúbte sa 🙂

Zdroj: Rimava.sk FOTO: archív Petra Kepeňová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross