No active "ca-sidebar-197687" sidebar

T. Zagiba absolvoval prvé zahraničné MS v hokeji v teréne: Samozrejme, že to človeka poteší

Rodák z Rožňavy a športový redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Tomáš Zagiba má za sebou majstrovstvá sveta v hokeji, na ktorých sa zúčastnil s kolegami priamo vo Fínsku. To, aké pocity z nich má a čo všetko videl, nám povedal v rozhovore.

"Samozrejme, že to človeka poteší, keďže k hokeju mám blízko od detstva. Spolu s futbalom je to môj najobľúbenejší šport, ale vo Fínsku som bol pracovne, nie ako fanúšik. Neriešil som to tým spôsobom, že idem na majstrovstvá sveta a budem blízko k hokejistom," povedal nám Zagiba.

Článok pokračuje pod reklamou


Tieto majstrovstvá sveta boli pre neho prvé zahraničné, na ktorých sa zúčastnil priamo v dejisku. "Bol som na majstrovstvách sveta v Košiciach, kde som sa venoval slovenskej reprezentácii, ako aj ostatným krajinám. To boli prvé majstrovstvá sveta priamo ‚v teréne'. V roku 2020 som mal ísť do Švajčiarska, ale tie majstrovstvá boli odložené kvôli covidu. V roku 2021 boli MS v lotyšskej Rige, tam sme nevycestovali. Síce sme ich pokrývali, ale len zo Slovenska. Teraz vo Fínsku to bolo to pravé orechové," vysvetlil.


Prečítajte si tiež: T. Zagiba: Olympiáda je obrovský zážitok a kvantum skúseností na nezaplatenie

Prečítajte si tiež: P. ZAGIBA: Olympiáda znamenala absolútny vrchol mojej pracovnej kariéry


Fínsko je podľa neho veľmi zaujímavá krajina, v ktorej prevládajú pozitíva. "Ľudia sú tam k sebe úctiví, majú všade čisto, poriadok v obchodoch, na uliciach. Veľkým mínusom je počasie. Aj v máji tam bolo veľmi chladno, len okolo 10 stupňov Celzia. Často pršalo a fúkal silný chladný vietor. Veľmi špecifické je tam to, že slnko svietilo približne do 22:00 a okolo 4:00 ráno už svitalo. Tma tam bola veľmi krátko. Fínsko je veľmi pekná krajina, aj keď sme videli minimum okrem štadiónov. Helsinki sú veľmi pekné mesto, s minimom výškových budov, majú dostatok miesta, aby sa rozširovali," opísal krajinu 32-ročný Zagiba.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo sa týka výkonov našej reprezentácie, Slováci podľa Zagibu ani neprekvapili, ani nesklamali. "Očakával som, že postúpime do štvrťfinále zo 4. miesta a tam sa už môže stať čokoľvek. Neboli sme ďaleko od toho, aby sme Fínov prekvapili, mali sme aj trochu smoly pri Slafkovského žrdi, takisto pri tých úvodných dvoch gólov od Anttilu. Myslím, že na to, koľko ospravedlneniek prišlo po úspešnej olympiáde, sa vyskladalo celkom kvalitné mužstvo, ale hlavne tréner Ramsay s ním dobre pracoval. Herný systém opäť fungoval a Slováci si hanbu neurobili," priblížil Zagiba.

S hokejistami sa stretával výlučne len pri rozhovoroch. "Mimo ľadu s nimi nemôžeme tráviť čas, oni majú svoj program a my sa nevenujeme len slovenskej reprezentácii, ale komplexne celým majstrovstvám, takže vôbec na to nemáme čas," povedal.

Príprava na majstrovstvá sveta v pozícii redaktora trvá celý rok, kedy treba sledovať hokejové dianie. "Prísť na majstrovstvá sveta s tým, že nepoznáte polovicu hráčov, to by bola tak trochu samovražda. Ja som si pred každým zápasom prečítal o tímoch články, študoval som súpisky. Komunikovali sme s kolegami, každý má väčší prehľad o inom tíme. Mne sú rozhovory v mixzóne bližšie, keďže ich robím už niekoľko rokov. Čo sa týka štúdia, dostal som prvýkrát takúto možnosť. Veľmi sa mi to páčilo a bavilo ma to. Zo začiatku bola istá tréma, ale tá rýchlo opadla. Ďakujem vedeniu televízie a teším sa na ďalšie projekty," uzavrel Zagiba.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross