No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lúka plná sysľov pod Muránskym hradom

29. marca 2023 |  | 
Autor: René Sirota

René Sirota prináša ďalší tip na rodinný výlet s deťmi. Lúka plná sysľov pod Muránskym hradom je určite nevšedným zážitkom.

Článok pokračuje pod reklamou

Muráň

Najčastejším východiskovým bodom pre výstup je obec Muráň, nad ktorou sa Muránsky hrad hrdo vypína na skalnom brale Cigánka. Trasa náučného chodníka začína pri obecnom úrade a pokračuje po červenej značenej turistickej značke ku Chate pod Muránskym hradom, kde je možnosť občerstviť sa pred alebo aj po výstupe na hrad.

Chata pod Muránskym hradom v pozadí hrad. Autor: René Sirota

Nachádza sa tu aj pamätník Filipa Augusta Coburského. Na trase je niekoľko informačných panelov o faune a flóre i prírodných zaujímavostiach tejto lokality. Od chaty je to už len na skok k hradným múrom a vstupnej bráne s vežou, ktorá je najzachovalejším objektom hradu.

Západ slnka nad Muránskym hradom. Autor: René Sirota

Muránsky hrad

Muránsky hrad ( 935 m n. m.) je tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku. Jeho bohatá história siaha až do 13. storočia. Založili ho Bebekovci a postupne sa ako vlastníci hradu uvádzajú Illésházyovci, Tornályovci, Széchyovci, Koháryovci. Poslednými majiteľmi majitelia boli Coburgovci. Asi najznámejšou povesťou o hrade je povesť o Muránskej Venuši – Márie Széchyovej, manželke Františka Wesseléniho, kapitána Fiľakovského hradu a palatína Uhorského kráľovstva.

Pozrite si tiež

Bežkopotulky po Muránskej planine

Výhľady z Muránskeho hradu

Muránsky hrad má nielen zaujímavú a bohatú históriu, ale poskytuje aj úžasné panoramatické výhľady v každom ročnom období. Z južnej vyhliadkovej plošiny môžeme obdivovať strmé skalné bralá národnej prírodnej rezervácie Poludnice na ktorých rastie endemit a symbol Národného parku Muránska planina – lykovec muránsky.

Ďalšie úchvatné výhľady nám poskytuje novo zrekonštruovaná severná vyhliadková plošina. Z nej môžeme obdivovať panorámu Stolických vrchov a pri dobrom počasí aj Kráľovu hoľu.

Areál hradu je pomerne rozsiahly. Nachádzajú sa tu pozostatky rôznych hradných objektov, ako sú Hlavný palác, Dom veliteľa, Koháryho palác...

Veľká lúka

Po obhliadke hradu a panoramatických výhľadov sa vraciame tou istou trasou ku chate. Odtiaľto je možnosť pokračovať na Veľkú lúku a pozrieť si národný žrebčín s chovom norika muránskeho typu alebo sa vrátiť späť do obce Muráň a turistiku s príchuťou histórie zavŕšiť návštevou lúky plnej sysľov v lokalite Biele vody, ktorá sa nachádza na trase z Muráňa v smere na Prednú Horu.

Autor: René Sirota

Lúka plná sysľov

Môžeme tu pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Malé, priateľské stvorenia si tak zvykli na človeka, že si berú potravu rovno z vašej ruky. Lúka plná sysľov pod Muránskym hradom vás očarí.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross