No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Desať dní trvalo, kým Nežná revolúcia prišla aj do Rimavskej Soboty

17. novembra 2022 | |  | 

RIMAVSKÁ SOBOTA – 27. novembra 1989 sa pred tabakovou továrňou v Rimavskej Sobote zišli tisícky ľudí, aby generálnym štrajkom vyjadrili svoju nespokojnosť s dovtedajším režimom. V ten deň bolo vo všetkých organizáciách mesta, ktoré spadali pod štátnu kontrolu, zakázané zúčastniť sa generálneho štrajku.

„Otvorene to nikomu povedané nebolo, ale cítili sme tlak, že nie je žiadúce, aby sme sa tam ukazovali,“ povedal už v minulosti pre Rimava.sk Marian Lacko na margo novembrových udalostí v Rimavskej Sobote. Práve on 27. novembra štrajk moderoval a ako prvý vystúpil pred tisíckami pracovníkov zo závodov a študentov najmä z tunajších stredných škôl.


Pozrite si tiež: DOKUMENT: Pocity mladej aktivistky Nežnej revolúcie po rokoch najlepšie zachytil šikovný študent a kameraman z jej rodného mesta


Článok pokračuje pod reklamou


„Do poslednej chvíle sme nevedeli, ako sa môžeme zorganizovať a najmä, čo vôbec na generálnom štrajku ľuďom povieme,“ spomínal Lacko, ktorý ako čerstvý absolvent VŠ pred niekoľkotisícovým davom prečítal centrálne vydané žiadosti adresované vláde Československej Socialistickej Republiky (ČSSR) a vedeniu KSČ.

Podľa slov Mariana Lacka prvé informácie o dianí v republike boli zo štátnej televízie dosť skreslené a snažili sa pretvoriť pravdivý obraz o revolučnom 17. novembri ´89. Netrvalo dlho a za pár dní študenti z Prahy a Bratislavy chodili po celom Slovensku a informovali o tom, aká je situácia v skutočnosti.

Demonštrácia November 89 v Rimavskej Sobote sa spája so skupinkou ľudí, ktorí neboli organizovaní, ale tušili, že sa niečo bude diať. Vedúcimi osobnosťami boli: Marian Lacko, Peter Lebovič, Dano Brezina, Laco Kováč, Juraj Kepka, Viliam Vaš, Ján Galdík, Pavol Novotný, Braňo Motoška a ďalší.

Pozrite si autentické zábery z Rimavskej Soboty, ktoré zachytil Jozef Tokár.

Časť diskusie so študentmi o Nežnej revolúcii po 30. rokoch.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross