No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bezdomovci, bordel, smrad. Čo bude s budovou bývalého internátu?

9. októbra 2019 | |  | 

Bývalá budova internátu na Ulici Školskej v Rimavskej Sobote je tŕňom v oku nielen domácich, ale aj pre prechádzajúcich motoristov či návštevníkov z južnej strany mesta. Kedysi využívaná budova je dnes „domovom“ pre bezdomovcov, ale aj miestom, kde sa hrávajú deti ako i miestom vznikajúcich čiernych skládok. Bude bývalý internát ďalej chátrať alebo si s ňou poradí vlastník, v tomto prípade mesto Rimavská Sobota?

Tému chátrajúceho internátu otvoril na uplynulom mestskom zastupiteľstve poslanec Ján Jurkemik. Ten interpeloval požiadavky obyvateľov Ulice Rožňavskej možnosť zabezpečenia vnútorných priestorov tejto chátrajúcej budovy bývalého Domova mládeže. „Okrem toho, že dlhodobo dochádza k rozkrádaniu stavebného materiálu rozoberaním budovy a jej kovových častí, tak toho času je ale vážnejší problém, že do budovy internátu sa chodia hrávať malé deti. Dokonca sa tam chodia aj korčuľovať na kolieskových korčuliach. Bohužiaľ sa hrajú a naháňajú aj na vyšších poschodiach, ktoré nie sú zabezpečené zábradliami a hrozí vysoké riziko vážneho úrazu,“ avizoval Jurkemik. Ako ďalej uviedol, niektorí občania vynášajú do priestorov budovy ako aj jej arálu odpadky a smeti, a vznikajú tak nelegálne skládky.

„Podľa zákona je majiteľ nevyužitej stavby povinný zabezpečiť stavbu, aby nedošlo k ohrozeniu života a zdravia obyvateľov, v tomto prípade je to mesto,“ poznamenal s otázkou, či je možnosť monitorovať tento priestor. Podľa poslanca by sa mohli nainštalovať fotopasce za účelom zistenia evidenčných čísiel vozidiel, na ktorých niektorí obyvatelia nosia do priestorov odpad. „A hlavne monitorovať a zabezpečiť priestor budovy, aby bol zamedzený prístup do jej interiéru,“ doplnil Jurkemik.

Aj keď išlo o interpeláciu, na ktorú vedenia mesta poslancom odpovie písomne, v rámci tejto sa o slovo prihlásil primátor Jozef Šimko, ktorý ako povedal, keby zastupiteľstvo rešpektovalo jeho návrh vybudovať zo Štátneho fondu rozvoja bývania 132 bytov, situácia by mohla byť iná. „A dnes je problém - bezdomovci, bordel, cirkus a smrad v tom internáte. Ten internát nám tam bude roky hniť,“ podotkol. Ako doplnil, jediné čo môžu urobiť a na čo už dal pokyn TSM, zamurovať všetky okná. „Budú to ale náklady a budova bude aj tak hniť,“ poznamenal.

Poslanci z poslaneckého klubu Odvážme sa zrýchliť navrhovali zriadiť v bývalom internáte Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb. Podľa nich by sa na zriadenie mohli využiť rôzne finančné zdroje aj s pomocou štátu. Primátor s nimi nesúhlasí. „Domov dôchodcov a Domov sociálnych služieb je v zmysle zákona nerealizovateľný,“ povedal Šimko na uplynulom rokovaní.

Ako sa teda samospráva popasuje s chátrajúcou budovou bývalého Domova mládeže ukáže čas.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross