No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bezpečne cez železničné priecestie. Čo o ňom hovorí zákon a čo robiť pred i na priecestí?

Prechod cez železničné priecestie je v poslednom období aktuálnou témou. Netýka sa len chodcov, ktorí nerešpektujú výstražnú signalizáciu. Rovnako sa týka aj vodičov prechádzajúcich cez železničné priecestia, ktorí v niektorých prípadoch taktiež nerešpektujú výstražnú signalizáciu či železničné závory. Polícia okrem vykonávania preventívno-bezpečnostných akcií vyzýva aj k väčšej obozretnosti pri prejazde železničným priecestím.

Smutným paradoxom je aj nedávna tragická dopravná nehoda, ktorá sa stala na železničnom priecestí na Sabovej pri Rimavskej Sobote. Tá stala len pár hodín po skončení preventívno-bezpečnostnej akcie s názvom Stihnem – Nestihnem. Hliadky železníc Slovenskej republiky spolu s políciou v apríli tohto roka monitorovali desiatky železničných úsekov, či vodiči dodržujú zákon stanovenú maximálnu rýchlosť pri prechode cez železničné priecestie. Pri tragickej nehode za hmlistého aprílového počasia vodič Škoda Octavia nerešpektoval svetelnú i zvukovú signalizáciu z dôvodu prichádzajúceho vlaku, cez plnú čiaru obišiel dodávku, vošiel do dráhy vlaku a došlo k zrážke. Na mieste svojim zraneniam podľahol 30-ročný vodič Milan ako aj 25-ročná Brigita. Z päťčlennej posádky deň po dopravnej nehode podľahla zraneniam aj 30-ročná Margita.

„Žiaľ, zdá sa, že ani enormná snaha polície nepomáha. Opäť platí, že každý jeden účastník musí prispieť k bezpečnosti v cestnej premávke. Nikto nesmie podceňovať prejazd cez železničné priecestie a tiež si treba uvedomiť, že stret s vlakom končí takmer vždy smrťou účastníka cestnej premávky,“ avizuje Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

Čo hovorí zákon?
Pred železničným priecestím je vodič povinný počínať si mimoriadne opatrne a najmä presvedčiť sa, či môže bezpečne prejsť cez železničné priecestie maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h, a to už 50 metrov pred priecestím. Ak svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 metrov pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h.

Vodič nesmie vojsť na železničné priecestie, ak:
• sa dáva výstraha dvoma červenými striedavo blikajúcimi svetlami,
• sa dáva výstraha prerušovaným zvukom húkačky alebo zvončeka,
• sa spúšťajú, sú spustené alebo sa dvíhajú závory,
• je už vidieť alebo počuť prichádzajúci vlak, prípadne iné dráhové vozidlo alebo ak počuť najmä jeho húkanie alebo pískanie,
• zamestnanec dráhy dáva znamenie na zastavenie krúžením červenou alebo žltou zástavkou, alebo červeným svetlom,
• situácia na železničnom priecestí nedovoľuje, aby ho vodič bezpečne prešiel.

Čo robiť pred priecestím a na ňom?
1. Pred železničným priecestím vodič je povinný počínať si mimoriadne opatrne, najmä sa presvedčiť, či môže bezpečne prejsť cez železničné priecestie.
2. Vozidlá pred železničným priecestím sa radia za sebou v poradí, v ktorom prišli. Ak nejde o súbežnú jazdu, smú vozidlá cez železničné priecestie len v jednom jazdnom prúde.
3. Vo vzdialenosti 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní vodič je povinný jazdiť rýchlosťou najviac 30 km/h; ak na priecestnom zabezpečovacom zariadení svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h. Vodič pritom nesmie zbytočne predlžovať čas prechádzania železničného priecestia.
4. Ak dôjde k zastaveniu vozidla na železničnom priecestí, vodič je povinný odstrániť vozidlo zo železničnej trate; ak tak nemôže urobiť, musí bezodkladne vykonať také opatrenia, aby bol vodič koľajového vozidla pred nebezpečenstvom včas varovaný.
5. Pred železničným priecestím, pri ktorom je umiestnená dopravná značka „STOJ, daj prednosť v jazde“, vodič je povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať.

Podľa Baloghovej je dôležité vždy a všade vzdelávanie. „Aktivity pripravujeme počas celého leta, policajti navštívia a budú vzdelávať všetky vekové kategórie, od škôlkarov až po seniorov,“ poznamenala hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross