No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bývalý poslanec Štefan Szőke inicioval kontrolu mestských lesov

mestske-lesyBývalý poslanec mestského zastupiteľstva spred približne desiatich rokov inicioval v súčasnosti štátnu kontrolu lesov, ktoré mesto prenajalo súkromnej spoločnosti. „Na budúci rok vyprší lehota nájmu a chceme vedieť v akom stave sú naše lesy. Preto sme požiadali o štátnu kontrolu. Mesto s tým len získa. Netreba za to platiť a budeme mať prehľad,“ uviedol pre Rimava.sk bývalý poslanec MsZ Štefan Szőke, ktorý je v súčasnosti aj členom Komisie výstavby, dopravy a životného prostredia pri MsZ. Podľa jeho slov ide o najväčší majetok mesta, v prípade nedostatkov tak je dosť času aby prípadné nezrovnalosti nájomca odstránil a pripravil na odovzdanie v prípade zmeny. Bývalý poslanec, ktorý podľa jeho slov pred rokmi hlasoval za prenájom súčasnej spoločnosti Les Korp, poznamenal, že samospráva už podala podnet na prekontrolovanie mestských lesov ako aj na dodržanie lesného hospodárskeho plánu.

Kontrola už bola zahájená, druhá časť je naplánovaná na tento mesiac. „Nie je to pre nás problémom, ale možno aj akýmsi obrazom o našom hospodárení. Sme otvorení tomuto zámeru. Čím viac kontrol, tým lepšie,“ uviedol pre Rimava.sk Valér Cmorík konateľ spoločnosti Les Korp, ktorá má mestské lesy v prenájme. Ako doplnil, kontroly mávajú pravidelne čo vyplýva aj zo značky ich kvality, ktorú si stále držia. Lesy boli medzičasom v roku 2013 podrobené aj kontrole mestských poslancov, podľa Szőkeho išlo však iba o "prechádzku" v porovnaní s touto kontrolou.

Prenájom mestských lesov o výmere viac ako 1 500 hektárov v katastri mesta ako aj obce Gemerček pre spoločnosť Les Korp schválilo mestské zastupiteľstvo v roku 2007, na obdobie 2008-2016. Do výberového konania bolo prihlásených 17 záujemcov. Kritériom bola ponúknutá cena, mesto požadovalo minimálne 132 tisíc eur. Pred mestské zastupiteľstvo komisia posunula troch uchádzačov, spoločnosť Drevoindustria Mihálik (ponúkla približne 178 tisíc eur ročne plus sponzorské), Les Korp (182 tisíc eur ročne) a Lesy SR (151 tisíc eur ročne). Poslanci o víťazovi rozhodli v tajnom hlasovaní. V roku 2012 sa mestské zastupiteľstvo uznieslo na predĺžení nájomnej zmluvy do leta 2017. Spoločnosť neskôr požiadala o možnosť splácať nájomné v splátkach, s čím poslanci súhlasili. Požiadavke zníženia nájmu však nevyhoveli, ročné nájomné tak ostalo v pôvodnej výške, viac ako 182 tisíc eur ročne.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Chradnúce duby v mestských lesoch postrekovali z lietadla
Kvôli krádežiam dreva úplne zakázali vstup do mestských lesov
R. SOBOTA: Poslanci pôjdu na prieskum do mestských lesov
R. SOBOTA: Poslanci boli na obhliadke mestských lesov
R. SOBOTA: Nájomné za lesy môžu zaplatiť v dvoch splátkach
R. SOBOTA: Zníženie nájomného za mestské lesy poslanci neodsúhlasili
Duby v mestských lesoch chradnú. Projekt na ich záchranu už je na ministerstve
Chradnúce mestské duby budú na jar postrekovať, na ozdravné opatrenia pôjde takmer 200 tis. eur


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross