No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cesta na Maginhrad turistov zavedie do stredoveku

naucny-chodnik-maginhrad-0Náučný chodník „Po stopách Maginhradu“ zavedie turistov do dávnych čias stredoveku, kedy sa nad obcou Nižný Skálnik rozprestieral pravdepodobne drevený hrad nazývaný podľa vrchu Maginhrad. „Informačné tabule budú osadené na existujúcich smerovníkoch, ktoré určujú smer trasy náučného chodníka a ktoré budú do konca roka doplnené aj o maľované turistické značenie,“ Rimava.sk informovala manažérka MAS Malohont Miroslava Vargová. Ako ďalej spomenula, spoločnosť bude návštevníkom robiť bedár, ktorý prostredníctvom 12 informačných tabúľ postupne vyrozpráva celú Povesť o Maginhrade a úryvky z diel od Jána Bottu, rodáka z obce Vyšný Skálnik. Podľa Vargovej sa na ich príprave posledné dva roky podieľajú dobrovoľníci Občianskeho združenia OZVENY a Miestnej akčnej skupiny MALOHONT v spolupráci s miestnymi obyvateľmi, Gemersko-malohontským múzeom a Správou CHKO Cerová vrchovina.

Nočná obloha - Vyšný SkálnikManažérka MAS Malohont ďalej avizuje, že okrem zašlej slávy Maginhradu sa návštevníci na informačných tabuliach dozvedia o vodných prameňoch na území obcí Vyšný a Nižný Skálnik aj o rieke Rimava, ktorá nimi preteká, o pieskovcových baniach či lesnom spoločenstve.

Oboznámia sa aj s históriu obcí Vyšný a Nižný Skálnik, so živými tvormi v okolitej prírode i so životom miestnych ľudí v minulosti. Dve tabule sú venované Maginhradu, z toho jedna vrchu a archeologickým nálezom z tejto lokality, druhá popisuje históriu rovnomenného hradu. Posledná zastávka bude venovaná bojom z obdobia stredoveku, v ktorom došlo aj k dobytiu Maginhradu vojskami kráľa Mateja I. Korvína pod velením vojvodcu Sebastiána Rozgoňa.

„Na ceste po jeho stopách vás budú sprevádzať aj drevené sochy symbolizujúce výjavy z povestí, ktoré zhotovili miestni rezbári i rezbári z rôznych častí Slovenska v rámci nedávneho sympózia - kniha osudu, maginhradskí rytieri, kňažná Maga, obor Ivor, bájny kalich a iné,“ uzavrela Vargová, podľa ktorej by chodník mali otvoriť po dotiahnutí detailov a v závislosti od počasia, koncom jesene tohto roka.

Náučný chodník má 12 zastávok, začiatok trasy je pri Rybníku Vyšný Skálnik. Meria 6,5 kilometra a na ceste k jeho vrcholu prekonáte približne 200 výškových metrov. Obce Nižný a Vyšný Skálnik (235 m n. m.) - Rozhľadňa Maginhrad (429 m n. m.) Na vybudovaní náučného chodníka sa od roku 2014 podieľajú: Mikroregión Rimava a Rimavica, obce Nižný a Vyšný Skálnik a Miestna akčná skupina MALOHONT.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: MAS Malohont


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross