No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cestujúcich v Banskobystrickom kraji od nového roka čakajú zmeny

Foto: Marek Mačica/Banskobstrický samosprávny kraj

BBSK – Od 1. januára 2024 vstúpia do platnosti nové zmluvy s dopravcami, ktorí budú v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) zabezpečovať prímestskú autobusovú dopravu. Zmluvy sú výsledkom veľkého medzinárodného tendra, do ktorého sa prihlásilo deväť uchádzačov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Najnižšiu cenu ponúkli SAD Zvolen a SAD Lučenec, ktorí tak získali desaťročný kontrakt.

Organizátor Integrovaného dopravného systému (IDS) BBSK spustil ešte pred koncom prázdnin úvodnú verziu webu Integrovaného dopravného systému. Tá na stránke www.idsbbsk.sk prinesie na jednom mieste všetky novinky, ktoré cestujúcich čakajú od budúceho roku v prímestskej autobusovej doprave.

Ako uviedla vedúca oddelenia komunikácie z BBSK Lenka Štepáneková, kraj vyzval ľudí, aby sa s nimi oboznámili už dnes a v prípade nejasností využili celú jeseň na zodpovedanie svojich otázok.

Článok pokračuje pod reklamou


„Po úspešnom verejnom obstarávaní sa dnes dostávame do ďalšej fázy – organizátor IDS BBSK spúšťa úvodnú verziu webu Integrovaného dopravného systému. Budeme radi, ak si na web už dnes klikne čo najviac ľudí – v prípade, že bude mať občan otázku, môže ju poslať cez formulár priamo na stránke alebo na [email protected]. Spustenie webu idsbbsk.sk je prvým krokom a ja verím, že sa do jeho finalizovania zapojí verejnosť v čo najväčšom počte – verejná doprava má totiž slúžiť všetkým a reflektovať práve potreby cestujúcich,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Nové zmluvy posilnia postavenie kraja a verejný záujem, na ich základe majú víťazní dopravcovia povinnosť akceptovať prechod do integrovaného dopravného systému v tarifnej, prepravnej i technologickej oblasti či poskytovať kraju presné a overiteľné údaje o počte prepravených cestujúcich i najazdených kilometrov.

Platba kartou aj „mesačník“

Hoci sa všetky zmeny udejú až k 1. januáru budúceho roku, cestujúci budú mať takto celú jeseň čas pripraviť sa najmä na zmeny súvisiace s kúpou lístkov a oboznámiť sa s novými funkciami celého systému.

„Všetky zmeny sú k lepšiemu, jednoduchšiemu a pohodlnejšiemu cestovaniu a urobíme všetko pre to, aby boli cestujúcej verejnosti dobre vysvetlené a všetko potrebné si ľudia mohli vybaviť pohodlne a včas,“ uviedol Lunter.

Ten vyzdvihol novú možnosť platby za cestovný lístok v prímestských spojoch – priamo v autobuse sa bude dať v celom kraji zaplatiť platobnou kartou, pričom takto zakúpený cestovný lístok bude rovnako cenovo zvýhodnený ako ten, ktorý si ľudia doposiaľ kupovali prostredníctvom dopravnej karty vydanej dopravcom. Rovnako od januára bude platiť novinka pre žiakov, študentov a pracujúcich, ktorí denne dochádzajú do školy či zamestnania prímestskou dopravou.

„Pripravili sme pre nich zvýhodnené mesačné, štvrťročné a ročné cestovné lístky,vďaka ktorým budú nielen cestovať lacnejšie, ale zrýchli sa aj spôsob ich odbavenia priamo v autobuse – nebudú totiž musieť čakať na tlač lístka, ale sa iba svojou kartou jednoducho ´pípnu´ a systém ich zaregistruje,“ dodal župan.

Informácie budú pribúdať

"Nová webová stránka, ktorú IDS BBSK pre cestujúcu verejnosť pripravil, je prehľadne rozdelená do jednotlivých sekcií. Zatiaľ nie sú spustené a naplnené všetky, niektoré informácie a nové funkcionality budú ešte postupne pribúdať," vysvetlila Štepáneková.

„Rád by som v tejto chvíli upozornil na časť Informácie pre cestujúcich, kde nájdete medzi Informačnými materiálmi prehľadne spracované najčastejšie spôsoby cestovania, vrátane odporúčaného druhu cestovného lístka a informácie, kde si ho môžete zakúpiť. Napríklad, ak denne dochádzate, odporúčame predplatný cestovný lístok, ktorý sa bude dať najjednoduchšie kúpiť v e-shope, ktorého spustenie plánujeme na november. Pripravujeme tiež mobilnú aplikáciu, ktorú plánujeme spustiť začiatkom budúceho roka, do konca tohto roka tiež plánujeme uviesť do prevádzky zákaznícke centrá vo viacerých mestách,“ povedal Radoslav Vavruš, predseda predstavenstva spoločnosti Organizátor IDS BBSK.

Pomocníkom pre zorientovanie sa, ako bude možné od 1. januára budúceho roku cestovať, je aj časť Dopravné karty, v ktorej sú pripravené prehľadné schémy, v ktorých si cestujúci jednoducho nájde, aké bude mať možnosti, ak napríklad cestuje na ISIC, prípadne má existujúcu dopravnú kartu vydanú dopravcom.

Dôležitá zmena sa bude týkať spôsobu dobíjania dopravných kariet

„Od budúceho roka už nebude možné dobíjať dopravné karty priamo v autobusoch u vodiča. Tento spôsob, ktorý výrazne spomaľoval odbavovanie cestujúcich, nahradí jednoduché dobitie kreditu cez internet, aplikáciu, na zákazníckom centre, prípadne ľudia zaplatia priamo svojou platobnou kartou,“ vysvetlil Vavruš.

Tiež vyzval najmä rodičov školákov, aby na začiatku septembra nedobíjali dopravné karty pre prímestskú dopravu svojim deťom príliš vysokými sumami. „Urobte to tak, aby kredit vystačil maximálne do konca decembra. Od januára využijete na prímestských linkách zvýhodnené predplatné lístky ale kredit, ktorý si ešte v tomto roku dobijete na súčasnú dopravnú kartu, sa na ne nebude dať použiť,“ uzavrel.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross