No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cez prázdniny opravujú kuchyňu ako aj najstaršiu telocvičňu v meste

m-tompu-prazdniny0-2016Najstaršiu a najmenšiu telocvičňu v meste, na Základnej škole M. Tompu s vyučovacím jazykom maďarským na Šrobárovej ulici v Rimavskej Sobote, opravujú počas letných prázdnin. Začiatkom školského roka by však žiakov a učiteľov mohla potešiť aj prerobená kuchyňa s jedálňou či nové toalety. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedol Štefan Orosz, riaditeľ ZŠ M. Tompu, rekonštrukciu telocvične so sociálnymi zariadeniami nariadil v minulosti už aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Financie sa im podarilo získať z projektu ministerstva školstva. „Uchádzali sme sa o 70 tis. eur, aby sme to vedeli kompletne zrekonštruovať. Dali nám nakoniec 30 tis. eur s tým, že mesto opravu kofinancuje sumou 10 tis. eur,“ uviedol Orosz, podľa ktorého vymenia podlahu, obklady okolo stien či sociálne zariadenia. Ako zdôraznil, ide o historickú budovu, pri ktorej sú náklady na opravu vyššie ako pri novších budovách, kde nemusia vyhovieť normám a pamiatkovému úradu.

Práce podľa jeho slov realizuje spoločnosť Stavomat. Do začiatku septembra by mala byť hotová aj oprava kuchyne, jedálne a skladov podľa noriem, na ktorú získali financie z rozpočtu samosprávy vo výške 30 tis. eur. „Budem rád, keď sa nám to podarí podľa plánu, do 5. septembra,“ dodal Orosz.

V škole počas minulého školského roka vymenili aj viacero okien na triedach, financovali ich z prostriedkov na odstránenie havarijných situácií rezortu školstva vo výške 90 tis. eur. Okná menili počas vyučovania, vyučovací proces to však podľa riaditeľa neovplyvnilo. „Momentálne je podaná aj ďalšia žiadosť na ministerstve školstva na odstránenie havarijného stavu, to sa týka výmeny okien na druhom poschodí,“ pripomenul Orosz.

Budova základnej školy má viac ako sto rokov a patrí medzi najstaršie v meste, so žiadosťami na celkovú rekonštrukciu školy z nenávratných finančných prostriedkov však podľa riaditeľa neuspeli. Pred približne šiestimi rokmi bola na budove vymenená strecha z financií ministerstva školstva vo výške 130 tis. eur. Postupne došlo k vynoveniu suterénu a tried, ktoré sú podľa Orosza zariadené nadštandardne. „Za uplynulých sedem rokov boli všetky investície na škole financované z vlastných príjmov a z pridelených nenormatívnych účelových financií na riešenie havarijných situácií,“ zdôraznil Orosz.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross