No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Cez víkend si pospíme o hodinu kratšie, striedanie času však už nepotrvá dlho

30. marca 2019 |  | 

V nedeľu, 31. marca, si pospíme o hodinu kratšie. Na svedomí to bude mať zmena zimného na letný čas. Ručičky na hodinkách si posunieme v sobotu v noci z druhej hodiny na tretiu. Letný čas bude trvať až do 27. októbra 2019, kedy si 28. októbra znova posunieme čas o hodinu späť. Striedaniu času by však malo o dva roky odzvoniť.

Táto zmena času sa Slovenska po prvýkrát týkala v rokoch 1915 a 1916 a potom v rokoch 1940 až 1949. Túto zmenu zažívame na Slovensku každoročne až od roku 1979. Vtedy Československo zasiahla silná vlna mrazov, tie spôsobili značné výkyvy v dodávkach elektrickej energie, a to viedlo k jej večernému niekoľko hodinovému vypínaniu. Predpokladalo sa, že posun o hodinu dopredu výrazne zníži spotrebu elektrickej energie vo večerných hodinách. Bol to tiež jeden z hlavných argumentov, aby sa posun času zaviedol opäť, ale natrvalo. Argumentom pre jeho zavedenie bolo, podľa názoru predsedníctva ÚV KSČ, tiež zvýšenie pracovnej produktivity odpoludňajších pracovných zmien. Ako ďalší argument bol uvádzaný väčší komfort pri voľnočasových aktivitách a pri dovolenkách, čo je jeden z najviac využívaných argumentov pre zachovanie letného času aj v súčasnosti.

Zmenu času využíva aj väčšina členských štátov Európskej únie. Touto témou sa v poslednom období zaoberal aj európsky parlament. Po niekoľkých rokovaniach dospel k záveru. Striedanie času by sa malo definitívne zrušiť. Stať by sa tak malo v roku 2021.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross