No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ďalšiu kruhovú križovatku chcú postaviť do konca roka, podchod majú zrušiť

malohontska01Ďalšiu kruhovú križovatku v centre mesta na Malohontskej ulici, ktorá má zjednodušiť výjazd z Jánošíkovej ulice, chcú postaviť do konca roka. Vyhlásil to na poslednom mimoriadnom rokovaní Mestského zastupiteľstva primátor Jozef Šimko. Ako spomenul, riadením výstavby ho poveril predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba. BBSK na túto rekonštrukciu vyčlenil 180 tis. eur. Stavebné povolenie zariaďuje Mesto Rimavská Sobota. „Oddelenie verejného obstarávania Úradu BBSK čaká na stavebné povolenie, aby mohlo spustiť súťaž cez Elektronický kontraktačný systém,“ informovala začiatkom týždňa hovorkyňa BBSK Michaela Piliarová.

Na problémový výjazd sa sťažovalo najmä počas dopravnej špičky viacero vodičov, ktorí vychádzali aj zo Sídliska Rimava, kde bol niekoľko rokov znemožnený prejazd sídliskom a vznikla tam takzvaná „kolíková vojna“.
V Rimavskej Sobote by malo ísť v poradí o piaty kruhový objazd, pritom na tranzitnom ťahu mestom sú takmer všetky. Problémový úsek by mal zjednodušiť premávku, najmä v súvislosti s odbočovaním z Jánošíkovej ulice. Súčasťou výstavby kruhového objazdu má byť aj zrušenie podchodu, ktorý je od začiatku 90-tych rokov uzavretý. Postavený bol na prelome 70. a 80-tych rokov ako súčasť dvojprúdovej cesty, po asanácii starej časti mesta. Ako už Rimava.sk v minulosti informovala, podchod má viacero nedostatkov. Nie je tam zabezpečený bezbariérový prístup, prekrytie schodiska, schody nie sú navrhnuté, respektíve realizované podľa základných pravidiel navrhovania schodíšť, nie je dodržaná „podchodná“ výška a pomer šírky i výšky schodišťového stupňa. V podchode je z neznámych príčin spodná voda.

V súvislosti s výstavbou kruhovej križovatky sa v meste rozprúdili diskusie o možnostiach napojenia na dvojprúdovú cestu. Kým niektorí obyvatelia zastávajú názor, aby súčasťou objazdu bol osobitný pruh pre odbáčanie v pravo (ako pri Tescu), iní z priestorových dôvodov preferujú klasický, menší objazd. Pôvodný projekt autora štúdie Karola Kovácsa počíta so zúženou verziou, klasickou ako napríklad pri Lidli.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross