No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Primátor Fiľakova bude rokovať so zástupcami ŽSR a ministerstva dopravy, témou bude reorganizácia vlakovej dopravy

22. apríla 2022 | |  | 
Železničná stanica Fiľakovo. Foto: Wikimedia Commons/Ladislav Luppa

FIĽAKOVO - Ešte pár dní ostáva na podpísanie petície mesta Fiľakovo, ktoré sa usiluje o zachovanie hlavnej železničnej stanice ako výstupnej a nástupnej stanice všetkých rýchlikov a osobných vlakov premávajúcich cez mesto.


Prečítajte si tiež: Železnice nepočítajú s využívaním hlavnej stanice vo Fiľakove. Rýchliky by mali stáť na malej zastávke, primátor sa obáva aj dlhých kolón


V piatok (22. apríla) ráno bolo pod petíciou podpísaných cez 1 700 ľudí. Primátor Attila Agócs verí, že do jej ukončenia sa podarí dosiahnuť dvojtisícovú hranicu.

Článok pokračuje pod reklamou


"Podpisy zbierame online aj na papieri. Dvetisíc podpisov je v porovnaní s desaťtisíc obyvateľmi nášho mestečka pekný výsledok. Samozrejme, počítame s tým, že sa k petícii pridali aj ľudia mimo Fiľakova," povedal pre náš partnerský portál Novohradske.sk primátor Fiľakova.

Rekonštrukcia sa zatiaľ neplánuje

Téma hlavnej vlakovej stanice vo Fiľakove začala rezonovať začiatkom apríla, kedy mesto upozornilo na nový grafikon. Podľa neho by železnice od decembra nepočítali s využívaním hlavnej stanice ako s výstupnou stanicou pre rýchliky. Zámer potvrdili aj Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), Železničná spoločnosť Slovensko aj ministerstvo dopravy.


Prečítajte si tiež: Rýchliky nebudú vo Fiľakove stáť na hlavnej železničnej stanici


Fiľakovská radnica proti tomuto kroku vytiahla viacero argumentov. Jedným z nich je aj zlý stav malej zastávky. Tú majú v správe ŽSR, ktoré doteraz od dopravcu nedostali požiadavku na rekonštrukčné práce budovy a jej okolia.

Náš partnerský web Novohradske.sk sa zaujímal, čo všetko by v prípade zadania požiadavky na rekonštrukciu malej zastávky prešlo renováciou. Hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová podotkla, že zastávka má v zmysle platnej legislatívy iné kritéria ako železničná stanica.

"V zmysle Vyhlášky 350/2010 Z. z. železničné zastávky, ktoré slúžia verejnej osobnej doprave, sú vybavené: nástupišťami, priestormi pre cestujúcich a ich ochranu pred klimatickými vplyvmi alebo pre vybavenie cestujúcich (postačuje prístrešok), bezbariérovým prístupom na nástupište vrátane hmatového alebo akustického vyznačenia prístupu k vlaku pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie a predpísanou intenzitou osvetlenia. V zmysle týchto pravidiel budeme po požiadavke reagovať," ozrejmila hovorkyňa.

Primátor bude rokovať s ministerstvom

Téma reorganizácie vlakovej dopravy vo Fiľakove bude predmetom blížiacich sa rokovaní medzi primátorom Attilom Agócsom a zástupcami ŽSR a ministerstva dopravy.

Článok pokračuje pod reklamouPrečítajte si tiež: Fiľakovo chce zachovať hlavnú železničnú stanicu. Spustilo preto petíciu


"Najprv sa stretneme na župe, aby sme sa skoordinovali. Potom si s tvorcami nového cestovného poriadku vyjasníme naše vízie a predstavy. Na rokovaní nebudeme vystupovať len ako búriaca sa samospráva, ale budeme disponovať podporou množstva ľudí z petície. Naše snahy tak budú mať inú váhu," ozrejmil Agócs.

Primátor verí, že na rokovaniach dosiahnu cieľ a vyhnú sa plánovanej reorganizácii vlakovej dopravy alebo jej oddialeniu. Úspechom by podľa jeho slov bolo systémové zachovanie toho, čo bolo v meste nastavené dlhé roky.

Petíciu je možné podpísať do budúceho štvrtku (28. apríla) a nájdete ju na tomto odkaze.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross