No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Situácia so železničnou stanicou sa nezmenila ani po rokovaní. Rýchliky budú stáť iba na malej zastávke

29. apríla 2022 | |  | 
Foto ilustračné.

FIĽAKOVO - Situácia sa nemení. Rýchliky podľa nového grafikonu budú železničnú stanicu vo Fiľakove obchádzať a zastavia iba na malej zastávke.

Vyplynulo to z piatkového (29. apríla) online rokovania medzi primátorom mesta Attilom Agócsom a zástupcami ministerstva dopravy i železníc.

Článok pokračuje pod reklamou


"Nie sú to veľmi dobré správy. Postoj ministerstva a železničných spoločností je, že existuje nadradený spoločenský záujem pri riešení plánu dopravnej obslužnosti, kde sa prechádza na nový systém riadenia vlakovej dopravy," povedal pre náš partnerský portál Novohradske.sk primátor Agócs s tým, že z tohto dôvodu potrebujú pri Fiľakove ušetriť tri minúty, inak nebude fungovať celý systém.

Primátor na stretnutí okrem iného argumentoval aj tým, že namiesto troch by dopravca mohol ušetriť vyše sedem minút. Stačilo by zrekonštruovať približne osemkilometrový úsek medzi Holišou a Fiľakovom, kde pre veľmi zlý stav koľajníc jazdia vlaky zníženou rýchlosťou.


Prečítajte si tiež: Fiľakovo chce zachovať hlavnú železničnú stanicu. Spustilo preto petíciu


"Predstavitelia ministerstva a ŽSR zareagovali, že sa posnažia o čo najrýchlejší začiatok obnovy malej stanice v meste. Zatiaľ však na to nemajú finančné krytie. Dostali sme aj prísľub, že tento stav, kedy budú rýchliky obchádzať hlavnú stanicu, bude prechodný do doby, kým sa neopraví úsek Holiša - Fiľakovo a neušetria sa potrebné minúty," poznamenal primátor.

Podľa čerstvých informácií je projekt obnovy úseku Holiša - Fiľakovo v príprave, no investičný zámer môže byť hotový najskôr v roku 2024.

Na rokovaní sa hovorilo aj o budúcnosti depa a budove hlavnej stanice. "Dostali sme odpoveď, že to bude zachované. V depe by sa mali opravovať malé osobné vlaky. Dokonca by tam malo byť ešte viac prác ako doteraz."

Článok pokračuje pod reklamou


Agócs tiež zástupcom ministerstva predložil petíciu s takmer 4-tisíc podpismi ľudí, ktorí chcú zachovať hlavnú stanicu ako výstupnú a nástupnú stanicu všetkých rýchlikov a osobných vlakov premávajúcich cez mesto. Druhá strana však zdôraznila, že lokálny záujem nemôže byť nadradený nad celospoločenským.

"Rokovanie sme uzavreli s tým, že dnes sme dali dokopy všetky petičné podpisy, ktoré pošleme ministrovi dopravy aj vedeniam Železníc Slovenskej republiky a Železničnej spoločnosti Slovensko. Zástupcov rezortu som požiadal, aby pánovi ministrovi tlmočili, aby v odpovedi na našu petíciu boli písomne uvedené aj výsledky rokovania, teda obnova malej stanice a prechodnosť zastavovania rýchlikov a osobných vlakov na malej stanici do doby, kým sa neobnoví úsek Holiša - Fiľakovo," uzavrel Agócs.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross