No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Dotácie pre športové subjekty poslanci odklepli, niektorým aj pridali

perex-zastupitelstvoNa utorkovom zasadnutí rimavskosobotskí poslanci okrem udelení Ceny mesta za tento rok, rokovali aj o poskytnutí dotácií pre športové subjekty z rozpočtu mesta. Návrh predložil predseda komisie školstva, kultúry, mládeže a športu pri MsZ ako aj poslanec, Zsolt Főző. Podľa jeho slov rozdeľovanie financií nebolo ani tento rok jednoduché. „S členmi komisie sme prešli žiadosti niekoľkokrát a na záver sme sa dohodli,“ poznamenal Főző, podľa ktorého je predložený návrh korektný. Ako ďalej uviedol, rovnako ako vlaňajší rok, aj tentoraz sa komisia rozhodla nerozdeliť celú sumu dotácie vo výške 40 tis. eur. „Potrebujeme na jeseň nejakú rezervu, keďže aj vtedy sú športové podujatia, ktoré vieme podporiť,“ zdôvodnil predseda.

V úvode bodu vystúpil aj primátor Jozef Šimko, podľa ktorého v roku 2010 mesto delilo pre športové subjekty sumu 13 tis. eur. „Od roku 2012, ako sme nastúpili my, ja ako primátor a vy ako poslanci, mesto delí sumu 40 tis. eur,“ avizoval primátor. Ako priblížil, mesačne mesto ušetrí na smetiach 35 tis. eur „Ďalších 10 tis. eur nedávame súkromnej bezpečnostnej firme. Mesačne šporíme 45 tisíc eur, za to vieme dať našim športovcom 40 tisíc eur,“ dodal.

Počas rokovania k tomuto bodu mala väčšina prítomných poslancov námietky. Podľa ich slov im v materiáloch chýbali kritériá udeľovania príspevkov ako aj bližšie informácie k jednotlivým klubom, ktoré žiadali o dotáciu, celkovo ich je 32. Podľa poslanca Ivana Hazuchu je to pri takejto sume podstatné. „Na jednej strane dávame väčšie množstvo peňazí a na druhej strany vidíme, že sa nám troška rozrastá zoznam žiadateľov,“ povedal Hazucha, podľa ktorého medzi kritériámi by malo byť či športový klub je registrovaný v určitom zväze a či reprezentuje mesto a hrá prvú alebo druhú najvyššiu súťaž. „A nie som si istý, že všetky kluby spĺňajú tieto podmienky,“ uviedol a dodal, že krúžky pri školách by mali byť hradené kultúrnymi poukazmi.

Na margo toho reagoval predseda komisie Főző, podľa ktorého všetky kluby museli pri žiadosti vyúčtovať vlaňajší rok. „Pozerali sme sa aj na počet členov, či vychovávajú mládež, čím sa klub zaoberá, či sú registrovaní, akú súťaž robia a koľko žiadajú,“ priblížil Főző.

K podmienkam prideľovania sa vyjadril aj poslanec Štefan Baláž. Ako spomenul medzi podmienkami pri udeľovaní príspevkov by malo byť členstvo klubu k prislúchajúcemu zväzu, výška hranej súťaže ako aj náklady na druh športu. Ako zároveň spomenul, rovnako súhlasí s Hazuchom, aby krúžky pri školách boli financované poukazmi.

Rovnakú výhradu ku chýbajúcim informáciám ku klubom mal aj poslanec Erik Klaubert. „ Pri niektorých kluboch neviem o aký šport sa jedná,“ podotkol poslanec a dodal, že bolo vhodné ku každému subjektu priložiť aj niekoľko informácií o činnosti jednotlivých klubov. Klaubert reagoval aj na primátorovu pripomienku ohľadom financovania športu v meste z poplatkov za smeti. „Mesačne sa ušetrí 35 tis. eur. Pýtam sa, kde sú tie peniaze, na ktorom účte. Keď sú ľudia, ktorí smeti neplatia, tak sú ušetrené u ľudí, nie je tam nijaký prídavný fond na šport, kultúru a tak ďalej. Ľudia neplatia smeti plus kultúra a šport. Tie peniaze neexistujú, to nie sú ušetrené peniaze,“ povedal Klaubert.

Ako reagoval Šimko, smeti sa podľa jeho slov dotovali z rozpočtu mesta, lebo nepostačovali finančné prostriedky, ktoré sa vyberali od občanov. „Desaťtisíc sa mesačne dávalo pre súkromnú bezpečnostnú firmu za nič pre nič. Na smeti sme museli dávať z rozpočtu mesta a teraz už nemusíme dotovať ani cent, dávame to iba z finančných prostriedkov, ktoré vyzbierame,“ uviedol.

Niektorí poslanci počas rozpravy navrhli aj navýšenie príspevkov pre konkrétne subjekty. Poslanec Baláž navrhol navýšenie príspevku pre HKM Rimavská Sobota, k 7-tisícovému príspevku navrhol pridať ďalších 500 eur a Plaveckému klubu navrhol zvýšiť dotáciu z pôvodných 900 eur o ďalších 300 eur. S rovnakou myšlienkou prišiel aj poslanec Tomáš Sliva, ktorý navrhol navýšiť pôvodný 500-eurový príspevok pre Zväz skautov maďarskej národnosti o 200 eur. Návrhy obidvoch poslancov mestské zastupiteľstvo schválilo, rovnako tak odkleplo aj dotácie pre ostatné športové subjekty.

Zoznam športových subjektov a rozdelených dotácií si môžete pozrieť TU.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross