No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FIĽAKOVO: Mesto vyhralo softvér na elektronické obstarávanie

23. septembra 2011 |  | |

Mesto Fiľakovo môže od septembra nakladať s verejnými financiami transparentnejšie ako doteraz. Ako TASR potvrdil zástupca primátora Róbert Belko, samospráva má k dispozícii nový systém na elektronické aukcie. Vyhrali ho ako jedno z troch miest na poslednej konferencii Združenia miest a obcí Slovenska.

E-aukcie vyhralo mesto od spoločnosti DATALAN. Samospráva systém uvítala. "Pre fungovanie mesta budú e-aukcie rozhodne plusom, s výberovými konaniami nám výrazne pomôžu. Považujeme ich za efektívny nástroj aj pri hospodárení s majetkom mesta," povedal Belko. Okrem Fiľakova môžu novú službu využívať aj samosprávy Banskej Štiavnice a Šenkvíc.

Viceprimátor očakáva, že e-aukcie ušetria mestu v priemere okolo 15 percent cien za obstarávanie. V oblasti služieb a stavebných zákaziek to bude ešte viac. "E-aukcie sú oproti verejnému obstarávaniu omnoho transparentnejšie, zefektívňujú proces vyjednávania s dodávateľmi, šetria peniaze a čas. V najbližšom čase by sme e-aukcie radi využili aj pri nákupe tovaru a výbere dodávateľov potravín do školských a predškolských jedální," dopĺňa Belko.

Iniciatíva pre využívanie systému sa zo strany vedenia mesta prejavila už skôr. Vyslali vybraných pracovníkov na prezentácie a školenia o využití elektronických aukcií. Služba Výhra tohto softvéru znamená pre mesto ušetrené peniaze, no omnoho viac samospráva ušetrí pri samotnom elektronickom obstarávaní. Vedenie Fiľakova má ambíciu ušetrené prostriedky využiť na opravu detských ihrísk alebo miestnych chodníkov.

E-aukcie sú jedným zo základných štyroch pilierov Digitálneho mesta spoločnosti DATALAN, do ktorých patria aj moduly digitálne zastupiteľstvo, elektronické formuláre či povinné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok. V blízkej budúcnosti DATALAN plánuje zaviesť aj modul s názvom životné situácie, ktorý bude slúžiť občanom na elektronickú komunikáciu so samosprávami v prípade svadby, narodení dieťaťa, zmeny bydliska či mnohých iných situácií. Projekt Digitálne mesto získal dve ocenenia na súťaži ITAPA 2009, víťazstvo v kategórii "Najlepšia prípadová štúdia" za Digitálne zastupiteľstvo v Košiciach a čestné uznanie v kategórii "Zlepšovanie procesov" za Digitálne zastupiteľstvo a Manažment aktivít v meste Martin. Okrem toho získal aj ocenenie Zlatý erb v kategórii "Najlepšia elektronická služba samospráv" za digitalizáciu zasadania mestského zastupiteľstva v meste Martin.

Zdroj: Fiľakovo 23. septembra (TASR )


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross