No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Konvergencie „zmenili“ deti na Šmolkov

31. októbra 2013 |  | |

konvergencieV polovici mesiaca  (17. – 19. októbra) sa už po deviatykrát stretli deti vyžadujúce si špeciálny prístup, pedagógovia, lektori, dobrovoľníci a organizátori na trojdňovom tvorivom pobyte Konvergencie. Témou tohto ročníka bol známy filmový príbeh Šmolkovia, v jeho duchu sa niesli všetky aktivity. V tvorivých dielňach si deti vyrobili modré doplnky Na modré tričká nakreslili postavičky šmolkov, z modrých vriec na odpad si kreatívnym spôsobom vytvorili nohavice, sukne, šaty, chýbať nemohla typická šmolkovská čiapka. Vo výtvarnej dielni maľovali na menšie i veľké kartóny rôzne postavy šmolkov, Tatka Šmolka, Šmolinku, Mudroša, Hundroša, Maškrtníka, Maliara, Lyžiara, Šťastka, Poštára ale i strach naháňajúceho Gargamela. Neodmysliteľnou súčasťou bol pohyb, ktoré tieto deti preferujú. V hudobno-dramatickej dielni okrem tanca hrali na orfové nástroje, spievali, robili rôzne cvičenia, rozoberali charaktery jednotlivých postáv Šmolkov. V posledný deň pobytu nasledovala spoločná dobrodružná výprava Šmolkov, počas ktorej museli postupne zdolávať prekážky umiestnené v prírode.

konvergencieAko Rimava.sk informovala Regina Špitálová, manažérka podujatia a zakladateľka Konvergencií, miestom tvorivého pobytu bolo opäť rekreačné stredisko Kokava – Línia.  "Okrem komfortu ubytovacích a stravovacích služieb poskytlo vynikajúce priestory na uskutočnenie tvorivých dielní a činností, ktoré sú pre tieto deti veľmi prínosné: kontakt s prírodou, jazda na koni, rôzne formy športového vyžitia," vysvetlila Špitálová a spomenula, že medzi účastníkmi boli deti od 6 do 14 rokov.

Pobyt a jeho priebeh bol podľa jej slov plne prispôsobený možnostiam a temperamentu zúčastnených detí. Zameraný bol na rozvoj ich kreativity, na množstvo pozitívnych zážitkov, nielen estetických ale najmä ľudských, na radosť zo spoločného prežívania všetkých aktivít, zo schopnosti vytvoriť si krásnu vec.

Organizátori pripravili aj bohatý večerný program, počas ktorého nechýbalo spoločné sledovanie filmu Šmolkovia ani obľúbený program Hľadáme Šmolkotalent. „Talent hľadáme už po štvrtýkrát, deti sa veľmi tešia, dáva im to priestor prejaviť svoje schopnosti, radi tancujú, spievajú, nie sú ostýchavé,“ povedala Špitálová.

Konvergencií sa zúčastnilo 40 detí a 10 pedagógov z troch špeciálnych základných škôl v regióne (RS, Hnúšťa, Klenovec) z Detského domova v Rimavskej Sobote, v Hrachove, Poltári, Hnúšti a z Reedukačného centra v Čerenčanoch. Tábor je príznačný svojou atmosférou, ktorú dokážu tieto deti navodiť. "Väčšina z detí pochádza zo sociálne slabých rodín, preto sú nesmierne vďačné za možnosť zúčastniť sa pobytu," uviedla Regina Špitálová a dodala, že najkrajšou odmenou pre organizátorov je spätná väzba, keď sa kontakt udržiava aj mimo pobytu, pri bežnom stretávaní, kedy  deti často a pozitívne hovoria o spoločných zážitkoch a vítajú možnosť opäť sa Konvergencií zúčastniť.

Konvergencie organizuje Občianske združenie Oxymoron v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

[nggallery id=1221]

Zdroj: Rimava.sk, OZ Oxymoron


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross