No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Rimavskosobotskí chanbaristi sa v Japonsku predstavili medzi svetovou elitou

Zdroj: Archív Tibor Figei

JOKOHAMA – Japonsko bolo 2. a 3. septembra dejiskom 47. Majstrovstiev sveta v športovej chanbare. Zúčastnilo sa ich 682 športovcov z 20 krajín celého sveta. Medzi nimi aj chanbaristi z Rimavskej Soboty.

Slovensko na súťaži reprezentovali Tomáš Figei, Matej Gregorec, Lukáš Kurek, Tomáš Kuvik a reprezentačný tréner Tibor Figei. Každý športovec mohol nastúpiť na dve disciplíny. Lukáš Kurek, Tomáš Kuvik a Tibor Figei nastúpili ešte na tímovú súťaž v súborných cvičeniach a v športovom boji. Napriek tomu, že športovci sa zúčastnili takejto veľkej súťaži prvýkrát, delegácia zo Slovenska si počínala vynikajúco. 

Článok pokračuje pod reklamou


Medzi prvými nastúpil iba 9-ročný Tomáš Figei, ktorý si svojimi výsledkami za posledné dva roky vyslúžil nomináciu na majstrovstvá sveta. Vo svojej prvej disicplíne (kodachi – krátky meč) postúpil do 2. kola, kde bohužiaľ, vypadol. Zo 45 športovcov skončil na 23. mieste. V druhej disciplíne (tate kodachi – krátky meč-štít) vypadol už v prvom kole.

Zdroj: Archív Tibor Figei

„Tomáš bol až príliš aktívny vo svojej prvej disicplíne a urobil jednu chybu, na ktorú potom doplatil. Nechýbalo veľa, aby postúpil do 3. kola, čo by už znamenalo 12. miesto. Napriek tomu hodnotím jeho vystúpenie kladne, keďže v takom mladom veku, je už len výkon na majstrovstvá Sveta nastúpiť. Je to dobrá škola pre neho, ktorú bude môcť využiť v nasledujúcich rokoch," uviedol pre portál Rimava.sk tréner Tibor Figei.

O kategóriu vyššie nastúpil dvojnásobný majster Európy, 11-ročný Matej Gregorec, ktorý sa v obidvoch svojich disciplínach kodachi (krátky meč) a tate chocken (dlhý meč-štít) dostal do tretieho kola. V disciplíne s krátkym mečom skončil na 5. mieste a dlhým na 5. až 7. mieste medzi 26 súpermi. "Napriek tomu, že mal Matej problémy s nohou a so žalúdkom, podal veľmi dobrý výkon a nesklamal ako majster Európy, keďže atakoval medailové pozície," zhodnotil jeho pôsobenie na súťaži Figei.

Článok pokračuje pod reklamou


V spojenej kategórii juniorov a seniorov (kyu-nižšie pásy) nastúpil 16-ročný Lukáš Kurek, ktorý sa taktiež vo svojich obidvoch disciplínach chocken free (dlhý meč-jednoruč) a tate chocken (dlhý meč-štít) prebojoval do tretieho kola a skončil tak zhodne na 9. mieste. V chocken free mal 38 súperov a v tate chcoken 34 súperov. „Lukáš aj Tomáš súťažili v kategórii 1. a 2. kyu, čo sú hnedé pásy, ktoré sú hneď pod čiernymi. To je už vysoká úroveň. Tým, že mali spojenú kategóriu aj s dospelými, tak to pridalo ešte na kvalite. Lukáš mal vo svojej prvej disciplíne veľmi dobrý žreb, a tak nechýbalo veľa a mohol postúpiť priamo do semifinále. Urobil o jeden krok naviac a japonský súper to využil," prezradil Figei.  

Zdroj: Archív Tibor Figei

Tomáš Kuvik nastúpil takisto v kategorii 1. a 2. kyu. Vo svojej prvej disicplíne sa dostal do 2. kola, kde súpera viackrát zasiahol ako prvý, napriek tomu to rozhodcovia neuznali a nakoniec do ďalšieho kola postúpil japonský súper. Tomáš tak skončil na 19. mieste z 37 súperov. Vo svojej druhej disciplíne tate chocken sa dostal už do tretieho kola, kde podal veľmi vyrovnaný výkon. V tejto disciplíne Tomáš skončil napokon na 9. mieste z 34 súperov. „Chlapci – juniori, to nemali naozaj ľahké. Mali skoro 40 súperov v spojenej kategórii juniorov a seniorov. Na súťaž sme sa pripravovali jeden a pol roka. Už minulý rok chlapci začali súťažiť aj v seniorskej kategórii, aby si čo najlepšie zvykli a nabrali potrebné skúsenosti. Darilo sa im naozaj veľmi dobre, čo potvrdili aj na majstrovstvách Slovenska, Česka a Poľska. Majstrovstvá sveta sú ale iná káva. Na majstrovstvách Európy už od roku 2019 dosahujú výborné výsledky v juniorských kategóriách a pevne verím, že o dva roky sa vrátia na majstrovstvá sveta skúsenejší a silnejší a že ich to nakopne k lepším výkonom," dodal reprezentačný tréner.

Ako posledné prišli na rad tímové súťaže, kde nastúpil slovenský tím v zložení – Kuvik, Kurek a Figei. Najskôr sa súťažilo v kihondose (súborné cvičenia – kata), kde slovenský tím nakoniec obsadil výborné 5. miesto, keď ho vyradilo z bojov o medaile len Francúzsko, ktoré patrí k veľmociam v tomto športe. 

V datotsu (športový zápas) Slováci vypadli hneď v prvom kole, kde natrafili na Nemcov, s ktorými prehrali po veľmi vyrovnanom boji v predĺžení 2:3. Bohužial, v predĺžení uznali Nemcom kontaktný zásah, ktorý nebolo ani počuť a bolo to k tomu nesprávnou časťou meča. Nepomohli ani protesty a Slováci vypadli v  prvom kole. 

"Myslím si, že sa nám príprava na tieto majstrovstvá vydarila a traja zo štyroch chanbaristov zo slovenskej výpravy sa dostali do top 10. A to je už fakt dobrý výsledok a prísľub do budúcnosti. Budúci rok nás čakajú majstrovstvá Európy, kde chceme vycestovať ešte vo väčšom počte. Odhadujem tak 5-7 športovcov. Som veľmi hrdý na celú výpravu, ďakujem mestu Rimavská Sobota za podporu, takisto aj našim sponzorom – Adám Stavebné Centurm, Itres s.r.o, Agro Derby s.r.o. a SACHAN. Takisto sa chcem poďakovať rodičom, ktorí nás podporovali a verili v nás a každému, kto pomohol. Do konca sezóny nám ostávajú už len dve súťaže (majstrovstvá Slovenska a majstrovstvá Česka). A potom príde na rad zaslúžený oddych, keďže to bola veľmi intenzívna sezóna, keď sme aj cez prázdniny neoddychovali ale makali naplno a všetko prispôsobili majstrovstvám Sveta," povedal Figei.

Popri povinnostiach si za dni strávené v Tokiu, kde boli chanbaristi ubytovaní, užili aj voľný program a prešli turistické atrakcie, ktoré metropola ponúka. "Majstrovstvá sveta sa konajú každé dva roky. V roku 2020 sa zrušili kvôli pandémii, v roku 2021 boli otvorené len pre Áziu a Oceániu, v roku 2022 boli už otvorené aj pre Európu, ale vtedy sme využili možnosť ísť na majstrovstvá Európy, ktoré sa konali v Srbsku, odkiaľ sme si domov priniesli až 16 medailí, z toho 6 zlatých," zakončil rozprávanie Tibor Figei.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross