No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Víkend bol v znamení veteránov

Uplynulý víkend patril aj veteránom. Ak ste mali cestu do Hnúšte alebo Lučenca, tak ste mohli obdivovať „starých pánov“ na štyroch, ale aj dvoch kolesách. Práve v týchto dvoch mestách bola najväčšia koncentrácia veteránov. Zatiaľ čo v Hnúšti sa majitelia historických kúskov zdržali len chvíľu, Lučenec sa v rámci svojich Dní mesta preniesol o niečo dlhšiu dobu do čias dávno minulých.

„Obsadili sme Ulicu Doktora Herza,“ uviedol pre Rimava.sk Miroslav Nagy, predseda Veterán klubu Lučenec, ktorý výstavu veteránov pod názvom Fotrova kára organizoval. Išlo už o 5. ročník podujatia. Ako priblížil, ukázať svojho veterána prišlo 70 účastníkov z rôznych kútov Slovenska, čo je podľa predsedu dosť vysoký počet. Podľa jeho slov tak návštevníci mohli vidieť vozidlá východného bloku, ale aj spoza veľkej mláky. „Na výstave sme mali aj jeden Lincoln,“ priblížil. Na svoje si však prišli aj priaznivci motocyklov, medzi ktorými prevládali Jawy.

Výstava však nebola len o pozeraní veteránov zvonka. Podľa Nagya si návštevníci mohli „starých pánov“ na štyroch kolesách pozrieť aj zvnútra, sadnúť do nich a prezrieť si ich interiér. Veteráni však rovnako neostali ticho. Za zvuku ich motorov zakončili akciu spanilou jazdou mestom.

V Hnúšti však zraz veteránov začali práve s ich burácajúcimi motormi. Mesto bolo jednou zo zastávok členov z Klubu zberateľov historických vozidiel Zvolen a ich klubovej akcie s názvom Jazda povstaleckým krajom. A hoci už išlo o 12. ročník podujatia, Hnúšťu navštívili po prvýkrát. „Zo začiatku sme ju organizovali 29. augusta, práve na deň povstania. Postupom času sa z nej stala dvojdňová akcia, kedy jazdíme na našich veteránoch po Slovensku a navštevujeme rôzne mestá. Tentoraz sme sa vybrali na sever južného Slovenska,“ ozrejmil pre Rimava.sk Vladimír Žuffa, predseda zvolenského klubu veteránov. Od Zvolena tak prešli do Hnúšte, kde navštívili i múzeum socialistických kuriozít a na námestí mohli okoloidúci obdivovať viac ako 60 veteránov. Ako poznamenal, návštevníci si tak z blízka mohli pozrieť auto Praga Alfa z roku 1931 alebo Praga Piccolo z roku 1932. Medzi nimi boli však aj „mladšie“ veterány, ako Jaguar typu E či auto značky Lada.

Nechýbali ani motocykle, kde medzi viac ako desiatimi dvojkolesovými tátošmi rovnako prevládala Jawa. „Bol i však motocykel M 72, čo je vlastne kópia „bavoráku“. Vyrábal sa v Sovietskom zväze počas druhej svetovej vojny,“ priblížil a dodal, že atmosféru zastávky v Hnúšti si užili nielen návštevníci, ale aj oni sami. „Vyšlo nám aj počasie, takže aj akcia dopadla dobre. Ďalej sme sa presunuli do Katarínskej Huty, kde sme navštívili sklárne a odtiaľ sme sa presunuli na Látky, odkiaľ sme na druhý deň vyrazili späť do Zvolena,“ zakončil predseda klubu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Mgr. Martin Pliešovský a Ján Alberty, archív Veterán klub Lučenec


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross