No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Vodičov upozorňovali na význam bielej palice pre nevidiacich

Biela palica, nielen ako pomôcka pre nevidiacich a slabozrakých, ale aj ako ich signalizačný prostriedok pri prechode pre chodcov. A práve tejto funkcii je venovaný 15. október - Deň bielej palice. Akcia sa však uskutočnila dnes, 13. októbra, na Školskej ulici smerom z Rimavskej Soboty na Rimavské Janovce. Cieľom už ôsmeho ročníka dopravno-výchovnej akcie bolo upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom.

Tak ako uplynulé ročníky, tak aj tento sa ho zúčastnil Július Bozó, ktorý je už viac ako päťdesiat rokov nevidiaci. Július spoločne s policajnou preventistkou z Okresného riaditeľstva Policajného zboru Rimavská Sobota, Katarínou Baboľovou, prechádzali po prechode pre chodcov a zdvihnutím bielej palice upozorňovali vodičov na svoju prítomnosť. Tento signál by mal poznať každý vodič. Práve zdvihnutím bielej palice nevidiaci upozorňuje na seba pri prechádzaní prechodu pre chodcov.

Počas takmer dvoch hodín policajti aj preventívne zastavovali vodičov, ktorí dostali informačný leták o funkcii bielej palice a spôsoboch jej použitia. Dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice organizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s policajným zborom. Ako Rimava.sk informoval Vladimír Zán z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, počas akcie celkovo prešlo na Školskej ulici 142 áut, z toho 16 vozidiel nezastalo na signál bielou palicou.

Svetový deň bielej palice pripadá na 15. októbra, je to deň, ktorý má pripomenúť význam a dôležitosť tejto pomôcky pre nevidiacich a slabozrakých ľudí. Pre vodičov a ostatných účastníkov cestnej premávky má biela palica predovšetkým signalizačnú funkciu, upozorňuje na prítomnosť osoby vyžadujúcej si zvláštnu pozornosť.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross