No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Klenovskú Rontouku zakončili folkloristi veľkolepým predstavením, zapísala sa aj do knihy rekordov

rontouka-2Klenovská Rontouka je po víkende už len nezabudnuteľnou spomienkou. Od piatku do nedele mohli návštevníci Klenovca vidieť folkloristov zo Slovenska a zahraničia, počuť a spoločne si zaspievať tradičné ľudové piesne, ochutnať domáce špeciality z okolitých dvorov či potešiť svojich blízkych malým darčekom z jarmoka.

Každý kto prišiel si našiel to, čo mu bolo srdcu blízke. Priamo na Námesti Karola Salvu patrilo pódium tanečníkom a ich skvelým výkonom. Svoje zlato v hrdle ukázali aj speváci, z ich hudobnému prejavu nie jednému divákovi naskočila husia koža. V Kultúrnom dome v príjemnej atmosfére prebiehal komorný program Roztratené zrnká, ktoré priblížili život kedysi a dnes v okolitých obciach. Rovnako sa návštevníci dozvedeli viac vďaka vernisáži o majstrovi Jánovi Rudolfovi Stehlíkovi, ktorý bol jediným výrobcom kyjatických hračiek. Hlavnú cestu v Klenovci lemovali jarmočníci. Len ťažko sa odolávalo ručne robeným výrobkom. Určite každý kto počas víkendu navštívil folklórne slávnosti odchádzal spokojný.

Svoju spokojnosť s priebehom podujatia neskrývala ani riaditeľka a dramaturgička slávností Stanislava Zvarová. „Ľudia sa dobre cítili, autori ako aj účinkujúci to zvládli na výbornú. Bolo cítiť silné emócie od vystupujúcich, ktoré im diváci opätovali veľkým potleskom,“ povedala pre Rimava.sk Zvarová svoje dojmy po skončení podujatia. Ako ďalej uviedla tanečné ako aj spevácke výkony účinkujúcich ocenili starí aj mladí.

A ako dopadol slovenský rekord v tancovaní tradičného klenovského tanca Rontouka? „Rekord sme splnili. Tancovalo celé námestie,“ poznamenala s úsmevom a dodala, že do tanca sa prihlásilo 130 párov, zapísali sa tak do Slovenskej knihy rekordov.

O silné emócie a zimomriavky na rukách návštevníkov sa postaral aj záverečný sobotňajší program, ktorým vyvrcholili trojdňové slávnosti. V novovytvorenom hudobno-tanečnom projekte Vytvorila dedina – tancuje mesto sa predstavil Klub milovníkov autentického folklóru, ktorý ukázal netradičnú formu ľudového tanca. „Mala som trochu obavy ako to ľudia príjmu. No dopadlo to veľmi dobre,“ prezradila Zvarová.

Nedeľný program mal pokojnejší priebeh. V poradí 37. ročník Gemersko-malohontských folklórnych slávností ukončili Služby Božie za sprievodu kresťanskej piesne v podaní Novoklenovčanov z Kráľa.

 

Zdroj: Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross