No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: V Rimavskej Sobote otvorili zrekonštruovanú autobusovú stanicu

8. novembra 2013 | |  | 

SAD Rimavská SobotaV Rimavskej Sobote dnes po jedenástich mesiacoch slávnostne otvárali zrekonštruovanú autobusovú stanicu. Slovenská autobusová doprava (SAD) Lučenec do jej vynovenia investovala približne 2,3 mil. eur. Informovala o tom Anna Juhásová, vedúca útvaru obchodu a marketingu. Uvedenie do prevádzky bolo pôvodne naplánované na december, podľa jej slov sa však stanicu rozhodli sprístupniť skôr, aby mohla cestujúcim slúžiť ešte pred príchodom zimy. Pre verejnosť bude otvorená od zajtra rána.

Podľa výkonného riaditeľa Slovenskej autobusovej dopravy Lučenec Vojtecha Kupku  do opráv investovali niekoľkonásobne viac ako sa v zmluve zaviazali a preto dúfa, že v spolupráci s mestom a prípadne políciou bude stanica takto pekne vyzerať aj o niekoľko rokov.

infocentrumVynovená rimavskosobotská autobusová stanica je podľa slov Juhásovej jedinečná svojim environmentálnym zameraním. Na ohrev teplej vody slúžia solárne panely, vykurovanie je zabezpečené vďaka energeticky úsporným tepelným čerpadlám, na osvetlenie použili LED žiarovky. „Všetky environmentálne zlepšenia prispejú k tomu, že autobusová stanica dokáže ušetriť viac ako štyridsať percent z celkovej spotreby energie oproti predchádzajúcemu stavu,“ uviedla Juhásová.

Čakáreň vo výpravnej budove je vybavená novými informačnými technológiami, cestujúci môžu jednotlivé autobusové spoje sledovať v reálnom čase. Súčasťou stanice je aj informačné centrum, nákupná zóna a parkovisko pre osobné autá. Ako Juhásová spomenula, pri rekonštrukcii priestorov stanice dbali aj na bezbariérový prístup a dostupnosť služieb pre osoby so zdravotným postihnutím.

Pre zvýšenie bezpečnosti bude areál non-stop monitorovaný kamerovým systémom aj bezpečnostnou službou. Stanicu budú podľa Juhásovej zatvárať o 22.00 hod., pri príchode nočných spojov ju však otvoria, chcú sa tak vyhnúť pobytu bezdomovcov. Počas našej návštevy na stanici cestujúci hovorili, že sa im vynovený areál páči, jeden z nich však poznamenal, že na nástupišti mu chýbajú typické staničné hodiny.

[su_media url="http://www.youtube.com/watch?v=0c2OtChPVT4&feature=youtu.be" width="600" height="388"]

S rekonštrukciou stanice sa začalo vlani v decembri. Odpredaj spoluvlastníckeho podielu mesta pre SAD Lučenec, ktorá spravovala zvyšnú časť stanice, schválili poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva v marci 2010. Zmluvu podpísal ešte bývalý primátor R. Soboty Štefan Cifruš. Podiel od mesta odkúpila SAD za viac ako 240 tis eur. Vedenie spoločnosti sa pritom zaviazalo, že najneskôr do troch rokov zvýši kultúrnosť a reprezentatívnosť priestorov a zlepší informačný systém investíciou v hodnote minimálne 332 tis. eur. Spoločnosť SAD uplynulých rokoch zrekonštruovala aj stanicu v Revúcej a v Lučenci.

[nggallery id=1225]

Zdroj: Rimava.sk 

Súvisiace články
FOTO: Nová budova autobusovej stanice už stojí, aktuálne obnovujú nástupištia
Autobusovú stanicu v R. Sobote začali rekonštruovať


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross