No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Hasiči vyťahovali vodu z pivníc, veľké škody však zatiaľ dažde nenapáchali

Veľké Dravce

Slovensko zaliala vlna dažďov, v niektorých regiónoch už stihla napáchať škody. V našom okrese zatiaľ hasiči veľa práce s odstraňovaním škôd nemali. Ako ďalej pre Rimava.sk povedal okresný riaditeľ HaZZ Rimavská Sobota Marek Laššák, kvôli povodňovej situácii mali výjazd len do obce Barca. „Zatopené boli pivničné priestory bytovky,“ dodal s tým, že včera vodu vyťahovali z pivnice vo Vinici.

Prácu mali aj dobrovoľní hasiči z Tisovca. „Vodu boli vyťahovať z pivníc troch domov,“ doplnil. Ako ďalej dodal, podľa ich monitoringu sa zatiaľ voda drží v korytách riek či potokov. „Teraz v Hnúšti voda trochu stúpa,“ dodal.

Článok pokračuje pod reklamouVýstraha 2. stupňa

Pre okres Rimavská Sobota od včera platí podľa SHMÚ hydrologická výstraha druhého stupňa, očakávaný úhrn zrážok sa pohybuje od 60 do 100 mm. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ informuje SHMÚ.

Zajtra podvečer by sa však podľa SHMÚ mala situácia zmeniť. „V okrese Rimavská Sobota sa očakáva výskyt dažďa s úhrnom miestami 10 až 25 mm. Vzhľadom na spadnuté zrážky z predchádzajúceho obdobia a vysoký stupeň nasýtenosti povodí a súčasný vysoký stav vodnej hladiny na tokoch, očakávame prechodne opätovný vzostup vodných hladín,“ uvádzajú.

V okrese Revúca je však situácia horšia, platí tam 3. stupeň hydrologickej výstrahy. „Vzhľadom na trvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad pretrvávania vysokých vodných stavov na úrovni stupňov PA a možnosť ďalšieho vzostupu vodných hladín s možnosťou dosiahnutia stupňov PA aj v ďalších staniciach,“ informuje SHMÚ.

Vysokú hladinu hlásia pri obci Gemerská Ves či v meste Tornaľa

Zrejme najhoršia situácia je v obci Gemerská Ves, ktorú prednedávnom v okrese Revúca potrápilo tornádo. Voda sa v ranných hodinách z rieky Turiec začala dvíhať nad úroveň dvoch metrov a dosiahla asi tri metre. Vyliala sa na polia, záhrady, okolo kostola aj pri rodinných domoch. "Do domu sa ale nedostala," povedala starostka obce Monika Lévaiová. Odstavená je aj čistička odpadových vôd. Ako doplnila, od rána sa situácia stabilizovala a voda už nestúpa. Ranné opatrenia s vrecovaním dobrovoľnými hasičmi z obce mali svoje opodstatnenie. "Zajtra ale pokračujeme. Budeme odsávať aj vodu z pivníc, spodná hladina je dosť vysoká. Počty zatopení nám ľudia ešte chodia nahlasovať. Do domu sa ale voda nedostala," doplnila.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Rimava.sk, Monika Lévaiová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross