No active "ca-sidebar-197687" sidebar

I. Hazucha sa môže stať poslancom NR SR. O všetkom rozhodne rozdelenie ministerstiev

Ivan Hazucha

Smer - Sociálna demokracia vyhral predčasné parlamentné voľby 2023. Celkovo získal takmer 23 percent hlasov, náskok pred druhým Progresívnym Slovenskom mal menej ako päť percent.

Na kandidátke víťaznej strany bol aj Ivan Hazucha z Rimavskej Soboty, ktorý získal približne 1 800 hlasov.

Aj keď má mať Smer - SD v parlamente 42 stoličiek, Hazucha sa takisto môže stať poslancom Národnej rady Slovenskej republiky. O všetkom rozhodne rozdelenie ministerstiev medzi vládnuce strany.

Článok pokračuje pod reklamou


Každý, kto sa dostal do parlamentu a následne ho prezidentka SR vymenuje ako ministra, musí poslaneckú stoličku prenechať. Ak tak Smer - SD bude riadiť minimálne päť ministerstiev, Hazucha sa stane poslancom parlamentu.

V ich poslednej vláde v rokoch 2016 – 2020 viedli predstavitelia Smeru osem ministerstiev. Ostatné si rozdelili Most-Híd a Slovenská národná strana.

Článok pokračuje pod reklamou


Zo susedného Novohradu sa do parlamentu prebojovali dvaja poslanci. Takisto za stranu Smer - SD si pozíciu vybojoval Igor Melicher z Poltára. V preferenčných hlasoch obsadil 29. pozíciu a získal približne 3 000 hlasov. Kandidoval s číslom 25.

Za jedinú koalíciu vo voľbách - OĽaNO a Priatelia - kandidoval s číslom 23 Jozef Pročko z obce Halič v okrese Lučenec. Koalícia má vďaka výsledku vo voľbách istých 16 kresiel. Pročko v preferenciách koalície skončil na 14. mieste, získal približne 11-tisíc hlasov.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross