No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Je to svetlo, ktoré vás dokáže postaviť na nohy. Kozárová dostala ocenenie za mimoriadny čin

Foto: archív V. K.

JELŠAVA – Jej práca na Coburgovskom kaštieli v Jelšave neostala nepovšimnutá. Viera Kozárová získala ocenenie Ceny regiónov za mimoriadny čin. Prevzala si ho vo štvrtok, 21. marca, v Trenčíne.

"Ťažko sa o tom hovorí. Je úžasné, že sú takéto ocenenia, ktoré sú zadosťučinením ťažkej práce. Každý robí podľa svojho svedomia a vedomia, a veľakrát do toho vkladá viac do seba. Je to taká pridaná hodnota. Vždy je potrebné, aby ste mali svetielko, ktoré vás v náročnej situácii dokáže postaviť," povedala pre Rimava.sk ocenená Kozárová.

Článok pokračuje pod reklamou


Obnova kaštieľa siaha do roku 2015, keď sa začali záchranné práce mesta Jelšava a sprístupňovanie verejnosti počas kultúrnych podujatí. Kozárová však nehodnotí obnovu na fázy.


PREČÍTAJTE SI TIEŽ: FOTO: Práce v jelšavskom v kaštieli Coburgovcov po polroku opäť pokračujú


"Zdôrazňujem, že nie je dôležité mať obnovený kaštieľ v Jelšave, ale že je v ňom život. Nie je dôležité mať financie a projekty z rôznych zdrojov, ale hlavne, že cez štát sa dá zamestnávať miestnych. Pracujú pod mojou taktovkou, vieme robiť kultúrne podujatia," doplnila.

Aktuálne sa dokončuje zadná časť kaštieľa. "Máme zrekonštruovaných 75 percent strechy. Všetko sa robí tak postupne. Je to hlavne o tom, aby bol využívaný. A to už dnes je," dodala Kozárová.

Spoločná foto finalistov a laureátov Ceny regiónov. Foto: SK8

Organizácia SK8, ktorá je zakladateľom Ceny regiónov, predstavila Kozárovú ako koordinátorku projektu obnovy kaštieľa, dlhoročnú pracovníčku s komunitou a dobrovoľníčku.

"Záchrana a celková obnova historickej pamiatky kaštieľa Coburgovcov v Jelšave, je v čase búrania mnohých technických pamiatok neoceniteľná. Navyše v regióne, ktorý je často označovaný za hladovú dolinu. Vďaka jedinečnému prístupu zaujala aj OZ Čierne diery, ktoré v objekte vytvorili mikrohotel a za inovatívny prístup získali Cenu za architektúru. Vďaka tomuto projektu sa vracia život do zatracovaného regiónu, ktorý všetci doteraz opúšťali," uviedla pri jej mene organizácia.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross