No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KINO ORBIS: Po roku od digitalizácie chcú skvalitniť aj ozvučenie

23. septembra 2013 |  | | |

kino Orbis Rimavská SobotaPresne rok uplynie tento týždeň od zavedenia novej technológie v rimavskosobotskom Kine Orbis, za ten čas tu premietli takmer päťsto predstavení, filmy si prišlo pozrieť približne 14 500 divákov. Tí by sa od budúceho mesiaca mali dočkať aj kvalitnejšieho ozvučenia, po prvýkrát ho odskúšajú na kultovom westerne.

Ako pre Rimava.sk uviedla vedúca Kina Orbis Eva Zibríková, digitalizácia priniesla do Rimavskej Soboty možnosť premietať filmy v čase ich premiéry, predtým museli diváci čakať niekoľko mesiacov, kým sa nový film dostal na tunajšie plátno. Zatiaľ čo predvlani tvorili premiérové predstavenia asi polovicu zo všetkých, od zavedenia novej technológie sa ich pomer zvýšil na takmer 90 percent. „Filmov je veľmi veľa, keď ich chcem uviesť čo najviac, musíme za deň odohrať aj dve či tri predstavenia,“ vysvetľuje ďalej vedúca kina, podľa ktorej divákov neodradila ani vyššia cena vstupného. „Ceny sú však stanovené distribútorom, pod tie nemôžme klesnúť,“ povedala Zibríková a dodala, že priemerná cena lístka bola 3,50 eur za predstavenie.

Najnavštevovanejšie sú rozprávky ale aj filmy, ktoré zaznamenali celosvetový úspech, napríklad Veľký Gatsby či Skyfall. „Divácky najúspešnejším filmom je jednoznačne upírska Twilight- sága, v novembri vypredala kinosálu dva dni po sebe, celkovo prišlo na tento film vyše 1 300 ľudí,“ hovorí Zibríková o najväčšom trháku minulého roka ale zároveň o najúspešnejšom filme od zavedenia digitalizácie. Ako spomenula, veľmi dobre sa osvedčili aj maďarské verzie filmov, s ich premietaním sa začalo v decembri.

V kine chystajú od budúceho mesiaca ďalšiu modernizáciu. Ako vedúca kina prezradila, svojpomocne sa pustili do úpravy ozvučenia, do ktorého naposledy investovali asi pred 15 rokmi. „Nový zvuk chceme spustiť v polovici októbra, na klasickom westerne Vtedy na Západe, s najkrajšou filmovou hudbou smrti,“ avizuje Zibríková. Zároveň spomenula, že budúci mesiac je na programe aj rozprávka Oblačno, miestami fašírky či príbeh slimáka s názvom Turbo. Na filmové plátno sa vracia Tom Hanks v snímke Kapitán Phillips, ktorá zachytáva skutočnú udalosť, únos lode somálskymi pirátmi. George Clooney a Sandra Bullock sa predstavia v príbehu dvoch astronautov vo filme Gravitácia, Kino Orbis uvedie aj životopisný film o Stevovi Jobsovi. Október prinesie aj očakávaný česko-slovenský film Kandidát, v hlavnej úlohe s Marekom Majeským.

[media url="http://www.youtube.com/watch?v=sVRme5Nm1pU" width="600" height="400"]

Premietanie v digitalizovanom kine spustili počas minuloročného Gemersko-malohontského jarmoku. Samospráva do digitalizácie investovala 60 tisíc eur, ďalších 35 tisíc získalo mesto od Audiovizuálneho fondu. Zavedenie novej technológie bolo podmienkou ďalšieho fungovania kina, keďže 35-milimetrové filmy skončili.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross